Rafał Trzaskowski obiecuje dopłaty do szczepień, Arłukowicz apeluje: "Patrzmy Jakiemu na ręce"

Podczas środowej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski opowiedział o programie dofinansowania szczepień dla warszawiaków. Kandydatowi Koalicji Obywatelskiej towarzyszył były minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz.

Minister Arłukowicz podniósł temat obywatelskiego projektu ustawy tzw. antyszczepionkowców, który jego zdaniem jest bardzo szkodliwy i stanowi zagrożenie dla zdrowia Polaków. Nie zabrakło także krytyki skierowanej w stronę Patryka Jakiego, głównego oponenta Rafała Trzaskowskiego.

Arłukowicz wypomina Jakiemu wspieranie "antyszczepionkowców"

- Do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy podpisany przez ponad 100 tysięcy ludzi. Jest to projekt, który mówi o tym, aby znieść obowiązkowe szczepienia. Taki projekt stanowi realne zagrożenie nie tylko nas dorosłych, ale przede wszystkim naszych maluchów – powiedział Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia i lekarz pediatra. - Jest to sytuacja tym bardziej niebezpieczna, że w Sejmie znajdują się politycy, którzy taki projekt wcześniej wspierali. Jednym z takich polityków jest Patryk Jaki – kontynuował Arłukowicz, wspominając wypowiedzi Jakiego, w których twierdził, że obowiązkowe szczepienia są naruszeniem wolności obywatelskiej.

Patryk Jaki ramię w ramię ze "STOP NOP". Arłukowicz: "Jaki stanowi realne zagrożenie"

Były minister zdrowia przypomniał, że Patryk Jaki występował na konferencji wraz z Justyną Sochą ze stowarzyszenia „STOP NOP”, podczas której mówił, że szczepienia dla dzieci nie powinny być obowiązkowe. Arłukowicz zacytował także pismo, które Patryk Jaki wystosował do Głównego Inspektora Sanitarnego, broniąc ludzi, którzy unikają szczepienia swoich dzieci, oraz apel Jakiego do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, w którym pisał: „postępowanie w zakresie przymuszania do szczepień jest dyskryminacją obywateli RP”. Bartosz Arłukowicz ocenił, że Patryk Jaki wnosząc tego typy wnioski, jest realnym zagrożeniem. - Mówię to bardziej jako lekarz, niż jako polityk – zakończył swoje wystąpienie.

Program "Zdrowa Warszawa". Rafał Trzaskowski chce dopłacać do szczepień warszawiaków

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy powiedział, że kwestia zdrowia i profilaktyki, to jedne z najważniejszych tematów, jakie w rozmowach z politykiem poruszają mieszkańcy Warszawy. Trzaskowski zaznaczył, że filozofia jego sztabu różni się znacząco od podejścia Patryka Jakiego, a jego celem podczas prezydentury będzie zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Kandydat Koalicji Obywatelskiej przedstawił swój pakiet „Zdrowa Warszawa”. Na czym ma polegać ten program?

Szczepienia na grypę, HPV i szczepienia skojarzone, czyli 2 mln złotych na szczepionki dla mieszkańców Warszawy

Rafał Trzaskowski, że chce kontynuować programy, które zostały już wdrożone – mowa przede wszystkim o szczepieniach przeciwko grypie, którym objęci są seniorzy. Kandydat PO chce, aby ten program obejmował także dzieci oraz kobiety w ciąży. Drugim punktem programu dla zdrowia, który przedstawił Rafał Trzaskowski jest dofinansowanie tzw. szczepień skojarzonych typu 6w1 dla dzieci, która chroni przed sześcioma chorobami: błonicą, tężcem, krztuścem, polio, wirusowym zapaleniem wątroby typu B oraz zakażeniem wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu B. Szczepienia tego typu nie są refundowane przez NFZ. Trzecią deklaracją Rafała Trzaskowskiego jest szczepienie profilaktyczne przeciw wirusowi HPV, czyli wirusa brodawczaka, z którego będą mogły korzystać dziewczynki w wieku 11-12 lat. Zapytany o to, ile kosztować będzie dofinansowanie szczepień dla warszawiaków, Rafał Trzaskowski powiedział, że przewiduje wydatki rzędu 2 mln złotych na dofinansowanie do szczepień skojarzonych w skali roku. Zapowiedział też, że jeżeli program ten będzie się cieszył popularnością, pomyśli o zwiększeniu budżetu na ten cel.

Bartosz Arłukowicz apeluje do rodziców: "Patrzmy Jakiemu na ręce"

Na zakończenie spotkania Bartosz Arłukowicz zwrócił się z apelem do polskich rodziców. - Wspólnie patrzmy ministrowi Jakiemu na ręce w momencie głosowania nad tą ustawą. My będziemy za odrzuceniem tej ustawy. To jest zła ustawa, ona nigdy nie powinna trafić do polskiego Sejmu – powiedział były minister zdrowia, po czym zwrócił się bezpośrednio do Patryka Jakiego – Panie Ministrze Jaki, patrzymy panu na ręce. Jeśli pan zagłosuje za tym, żeby znieść obowiązkowe szczepienia dla dzieci, działa pan na szkodę maluchów.

Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta Warszawy

Więcej o: