Kto stoi na czele Sądu Najwyższego? Gersdorf: Dziś pracami kieruję ja

Ja dzisiaj będę kierowała pracami Sądu Najwyższego - powiedziała w rozmowie z reporterem RMF FM profesor Małgorzata Gersdorf. We wtorek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że tymczasowo obowiązki pierwszego prezesa przejmuje sędzia Dariusz Zawistowski. Siedmiu sędziów nie dostało zgody na dalsze orzekanie.

Jak podaje RMF FM sędziowie, którzy nie dostali zgody na dalsze orzekanie, nadal zamierzają dzisiaj pracować. Podkreślają, że nie dostali żadnego pisma od Andrzeja Dudy. A to, co mówi w mediach prezydencki minister w żaden sposób nie jest dla nich wiążące. Podobnie uważa prof. Małgorzata Gersdorf.  - Jeszcze nie mamy tych decyzji na papierze, wiec prawdopodobnie tak - mówi prof. Gersdorf, pytana o to, czy w środę będzie kierować pracami SN. 

We wtorek prezydent Andrzej Duda wyraził zgodę na dalsze orzekanie w Sądzie Najwyższym pięciu sędziów, którzy wyrazili taką wolę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zgody takiej nie udzielił siedmiu innym sędziom, w tym m.in. Józefowi Iwulskiemu, pełniącemu do tej pory obowiązki I Prezesa Sądu Najwyższego.

Dotychczasowa I Prezes SN Małgorzata Gersdorf w myśl nowej ustawy o Sądzie Najwyższym przeszła w stan spoczynku, z czym nie zgadza się ona sama i wielu przedstawicieli środowiska sędziowskiego.

We wtorek zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że Sądem Najwyższym będzie w związku z tym tymczasowo kierował sędzia Dariusz Zawistowski, jako najstarszy stażem prezes Izby SN.

Sędzia Dariusz Zawistowski ma 59 lat, w latach 2015-2018 był przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. Od 2016 roku jest prezesem Sądu Najwyższego, odpowiedzialnym za Izbę Cywilną.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: