Opozycja grzmi po postanowieniu prezydenta. Krótko: Andrzej Duda złamał konstytucję

Andrzej Duda postanowił, że 5 z 12 sędziów, którzy chcieli orzekać w Sądzie Najwyższym po przekroczeniu 65. roku życia, będzie mogło to robić. Opozycja uważa, że podejmując decyzję ws. sędziów, prezydent złamał konstytucję.

Zgodę na dalsze zajmowanie stanowisk w Sądzie Najwyższym otrzymali sędziowie: Marian Kocon, Anna Kozłowska, Rafał Malarski, Zbigniew Myszka oraz Bogumiła Ustjanicz. Wcześniej złożyli oni oświadczenia o "woli dalszego orzekania" i uzyskali w tej sprawie pozytywną opinię Krajowej Rady Sądownictwa.

Duda zdecydował ws. sędziów. Budka: To złamanie konstytucji

Decyzję Andrzeja Dudy skomentowali posłowie Borys Budka z Platformy Obywatelskiej i Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. Polityk PO zarzucił prezydentowi złamanie konstytucji, bo - jak mówił - nie daje ona możliwości, by "prezydent wyrażał zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska przez sędziego".

Borys Budka dodał, że decyzja prezydenta nie uwzględnia orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczącego zawieszenia stosowania przepisów w związku z pytaniami, na które będzie odpowiadał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W ocenie Kamili Gasiuk-Pihowicz, prezydent nie powinien podejmować żadnych działań ws. sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 rok życia. Jak mówiła, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez TSUE, nikt nie może podjąć żadnych decyzji.

Więcej o: