Sąd Najwyższy chce, by Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął spór o sędziów KRS

Biuro prasowe Sądu Najwyższego poinformowało o wysłaniu kolejnych dwóch pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sąd chce wyjaśnień dotyczących wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Na konferencji prasowej Michał Laskowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego, poinformował, że pytania w trybie przyspieszonym dotyczą "prawidłowości wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa".

SN chce dowiedzieć się, czy powoływanie sędziów do KRS przez Sejm, a nie przez sędziów jest zgodny z konstytucją. Jeśli Trybunał Sprawiedliwości uzna, że nie, to SN przy pomocy drugiego pytania chce poznać status sędziów wybranych do Sądu Najwyższego przez nowo powołaną KRS.

Pytanie za pytaniem

Powodem skierowanych pytań są dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Jeden z nich mówi o tym, że sędziów KRS powinni wskazywać sędziowie. Z kolei drugi wyrok uzasadnia, że wybór przez parlament jest możliwy i zgodny z konstytucją.

Pierwsze pięć pytań do Luksemburga Sąd Najwyższy skierował na początku sierpnia. Dotyczyły one między innymi przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Jednocześnie SN zawiesił trzy zapisy z ustawy o Sądzie Najwyższym określające zasady przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

Więcej o:
Komentarze (89)
Sąd Najwyższy chce, by Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął spór o sędziów KRS
Zaloguj się
 • terapia111

  Oceniono 89 razy 21

  .całkiem was pogięło. Polska brukselskim landem....? Na podobny pomysł może wpaść tylko ktoś taki, kto nigdy nie miał , nie utożsamiał się) z jakimkolwiek państwem... !!! Jesteście chorzy z nienawiści i strachu.

 • lajdan

  Oceniono 75 razy 13

  SN może chcieć co najwyżej się załatwić. A TSUE nie ma żadnych kompetencji, co najwyżej opiniodawczą

 • ochujek

  Oceniono 13 razy 9

  Według katolickich świętoszków z PiS, przyjmowanie pieniędzy z zagranicy jest OK, ale podporządkowanie się warunkom przyznawania tych pieniędzy już jest utratą suwerenności, zdradą, czy jakoś tak?

 • gamonides

  Oceniono 21 razy 9

  Powiem tak - kogo to interesuje?! (Co nie znaczy ze nie powinno )10% społeczeństwa ma ogólne pojęcie o czym mówimy a 2% potrafi merytorycznie ocenić trwający spór. Oczywiście wśród tych 2 % 99% popiera SN a 1%PiS wśród pozostałych proporcje się wyrównują.

  PiS zniszczył autorytety, wydaje kasę na socjal, niszczy sądownictwo i prowadzi zakrojoną na szeroką skalę akcje prania mózgów. I niestety nikogo to nie obchodzi i nie jest to seksowny temat. Wszyscy zajmują się zarabianiem kasy, nie widzą nic poza czubkiem własnego nosa, paskiem wypłaty i lodówką. Niestety społeczeństwo polskie in gremio jest głupie, gdyby dziś TVN, POLSAT i GW zostały przejęte przez Lux Veritatis to za miesiąc poparcie dla „reformy” sadownictwa wynosiłoby 80%. A za rok-dwa ludzie za brak dotacji z UE, stagnacje gospodarczą i ogólną beznadzieję winę zrzucą na Brukselę, Tuska i może na jakąś tam Szydło albo kogoś kogo PiS rzuci na pożarcie.

  Nastawmy się kochani na nieuniknione - kryzys, beznadzieję, i ogólną degrengoladę. Kupujmy dolary, kupujmy konserwy i róbmy weki. Mądrze będzie za 20 lat jak wyjdziemy z okresu dojrzewania, trzeba jakoś dożyć.

 • berek-oberek

  Oceniono 30 razy 8

  I słusznie, w przypadku gdy w Polsce system prawny przestał funkcjonować, niech instancja wyższa podejmie obowiązek zapewnienia porządku prawnego na kresach Europy.

 • obywalet

  Oceniono 8 razy 6

  pisdo piachu

 • pavise

  Oceniono 28 razy 4

  Czy to juz nie jest upadek panstwa, gdy sedziowie pytaja zagranice co maja robic? To smierdzi naprawde PRLem i wskazowkami z Moskwy....

 • berek-oberek

  Oceniono 25 razy 3

  Coraz bardziej przekonują mnie poglądy mocarstw światowych wyrażane sto lat temu, że Polakom nie należy się własne państwo. Udowadniamy to na każdym kroku, że istnienie państw polskiego przyczynia się do zachwiania równowagi politycznej w Europie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX