Co robił Ryszard Czarnecki na Malediwach? "W warunkach konspiracyjnych spotykaliśmy się z opozycją"

Wizyta trojga europarlamentarzystów, w tym Ryszarda Czarneckiego, na Malediwach skończyła się skargą ambasadora tego państwa. W rozmowie z Gazeta.pl europoseł tłumaczy cel i przebieg swojej podróży.

W sierpniu na Malediwy poleciała grupa trojga europarlamentarzystów. Byli to Ryszard Czarnecki, Maria Gabriela Zoana (Rumunia), Tomas Zdechovsky (Czechy). Towarzyszył im, jak wyjaśnia Ryszard Czarnecki "dla pewnego prestiżu", Henri Malosse - były przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Europosłowie pokryli koszty wizyty z funduszu, który przysługuje na ich służbowe wyjazdy.

Ryszard Czarnecki tłumaczy wizytę na Malediwach

Jak wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl Czarnecki, wizyta na Malediwach wynikała z podjętej w marcu rezolucji Parlamentu Europejskiego. - W rezolucji parlament potępił rząd Malediwów za tendencje dyktatorskie, za zatrzymanie przeciwników politycznych i łamanie demokracji. Sprawozdawcą tej rezolucji był poseł Tomas Zdechovsky. On był też nieformalnym liderem tego wyjazdu - zdradza nam europoseł.

Nieformalną delegację potępił Ahmed Shiaan, ambasador Malediwów przy Unii Europejskiej. "Grupa brała udział w prywatnej wizycie z wizą turystyczną i angażowała się w "śledztwo" z lekceważeniem i pogwałceniem prawa Malediwów. Nie spotkali się z oficjalnymi przedstawicielami rządu Malediwów" - napisał w oficjalnej skardze do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego Shiaan. 

Z kolei europoseł David McAllister poinformował w "Politico", że PE nie wysyłał nikogo z oficjalną wizytą na Malediwy. - Żałuję, że niektórzy członkowie udali się tam z wizą turystyczną wyłącznie w celach prywatnych i złożyli oświadczenia, które mogły źle przedstawić stanowiska UE i Parlamentu Europejskiego dotyczące sytuacji w tym kraju - stwierdził.

Czarnecki: Nie reprezentowaliśmy Parlamentu Europejskiego

 - Wiemy, że parlament nie wysyła tam oficjalnie żadnej ekipy obserwatorów na wybory, które będą w październiku. W związku z tym, choć faktycznie była to wizyta europarlamentarzystów, podkreślaliśmy, że nie reprezentujemy Parlamentu Europejskiego - tłumaczy Czarnecki. 

- A czy PE w ogóle wiedział o tej wizycie? - dopytujemy.

- Poseł Zdechovsky, z tego co nam przekazał, informował o tym - stwierdza europoseł.

Konspiracyjne spotkania z opozycją

Sama wizyta, jak relacjonuje Czarnecki, przebiegała w "warunkach wręcz konspiracyjnych". - Spotkania z opozycjonistami odbywały się z ich inicjatywy - mówi nam polityk. I dodaje, że reakcja ambasadora w ogóle go nie dziwi. -  Ambasador jest częścią systemu władzy jednoznacznie potępionej przez Parlament Europejski. Jest oczywiste, że władzy nie będzie się to podobać. Specjalnie unikaliśmy spotkań z przedstawicielami rządu, by go nie legitymizować - tłumaczy europoseł. 

Polityk jest przekonany, że wizyta była potrzebna. - Liczę, że przyniesie wiele dobrego demokracji na Malediwach - podsumowuje.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić!  SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (251)
Ryszard Czarnecki wyjaśnia, po co była wizyta na Malediwach
Zaloguj się
 • andy_1

  Oceniono 88 razy 80

  Ja jadę konspiracyjnie na all-inclusive na Kanary... rachunek prześlę do Brukseli...

 • vasilij_konopkin

  Oceniono 109 razy 65

  “…podkreślaliśmy, że nie reprezentujemy Parlamentu Europejskiego”
  ale chętnie korzystaliśmy z budżetu Parlamentu Europejskiego.

 • piotraa81

  Oceniono 85 razy 51

  Łamanie Konstytucji w Polsce mu nie przeszkadza bo robią to koledzy, ale będzie jeździł bronić demokracji na Malediwy...

 • lynx4

  Oceniono 91 razy 51

  Obatel udał się na Malediwy po świeżą partię wazeliny na oleju palmowym...

 • sector23

  Oceniono 55 razy 33

  Opozycja na Malediwach?! Kogo wobec kogo: synowej przeciw teściowej, czy szwagra wobec bratowej?
  Warto wiedzieć, że cała populacja liczy 360 tyś ludności zamieszkującej na wysepkach rozrzuconych w 26 atolach (Wikipedia)
  Pan Ryszard w tańcu się nie pi...li, to taki rodzimy przykład "miszczunia" darmochy!. Co to tu urwie, tam uszczknie, kanapki ze szwedzkiego bufetu po śniadaniu wyniesie, ręcznik z hotelu zawinie, a toalety parlament EU oczyszcza z rolek papieru toaletowego.

 • vilomort

  Oceniono 57 razy 31

  W konspiracji pili alkohol, zeby obalić represyjny system

  😁😁😁

 • diado

  Oceniono 53 razy 29

  Obatel wyklęty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX