PiS szykuje 500 plus dla emerytów? Jarosław Kaczyński: Będziemy szli w tym kierunku

Dziennikarze zapytali Jarosława Kaczyńskiego o "500 plus dla emerytów". Prezes PiS o szczegółach nie chciał mówić, ale zadeklarował poprawę losu emerytów.

Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Super Expressem" mówił o dodatku dla emerytów (potocznie mówi się o nim "500 plus dla emerytów). Poinformował, że sprawa jest omawiana na posiedzeniach rządu. - Zapewniam, że środki na to się znajdą, że los emerytów będzie poprawiony - powiedział prezes PiS.

"500 plus dla emerytów" - czy to realne?

Zastrzegł, że sprawa jest trudna, bo emerytów jest w Polsce wielu - ok. 9 mln i podwyżki dla nich są obciążeniem dla państwa. - Mimo wszystko będziemy szli w tym kierunku - zapowiedział Jarosław Kaczyński. 

Prezes PiS nie zdradził, jak wysoka miałaby być podwyżka dla emerytów, więc na razie nie wiadomo, czy popularne określenie "500 plus dla emerytów" jest uzasadnione.

O tym, że PiS od dawna planuje jakąś formę dodatku dla emerytów i rencistów wiadomo od dawna. W maju tego roku o jakimś "znaczącym ruchu, który poprawi sytuację materialną seniorów" mówił na jednym ze spotkań marszałek Ryszard Terlecki. "Gazeta Wyborcza" napisała wtedy, że rząd chce sypnąć seniorom więcej pieniędzy jeszcze przed jesiennymi wyborami samorządowymi rząd. "W grę wchodzi trzynasta emerytura albo dodatki od 100 do 500 zł. PiS rozważa też zwolnienie emerytów z PIT-u" - podała gazeta. 

Według 'Wyborczej", rząd rozważa kilka wariantów wypłaty dodatków. Projekt ustawy ma być przegłosowany tuż przed jesiennymi wyborami samorządowymi, a wypłata pieniędzy ma nastąpić przed świętami Bożego Narodzenia.

Więcej o: