Patryk Jaki zapowiedział budowę Dzielnicy Przyszłość. Sypie się krytyka. "Sim City weszło za mocno"

Patryk Jaki zaprezentował nową obietnicę przed wyborami samorządowymi. Chce budować nowoczesną 19. dzielnicę Warszawy - tzw. Dzielnicę Przyszłość. Jego kontrkandydat odpowiada: 19. dzielnica już istnieje. Krytykę słychać także ze strony miejskich aktywistów.

Patryk Jaki kandydat PiS na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych 2018, zaprezentował w niedzielę nowy pomysł: 19. dzielnicę stolicy. Nazwał ją Dzielnicą Przyszłość. Według zapowiedzi Patryka Jakiego w Warszawie powstać miałaby "największa dzielnica innowacji i smart city" na świecie.

Wybory samorządowe 2018. Dzielnica Przyszłość Patryka Jakiego - czym jest?

Gdzie taka dzielnica miałaby się mieścić? Na terenach wzdłuż Wisły - ciągnęłaby się praktycznie od Mostu Siekierkowskiego aż za Most Grota-Roweckiego. Nowa dzielnica miałaby "spajać lewą i prawą stronę Wisły" i być nowoczesną wizytówką stolicy i "lokomotywą gospodarczą dla miasta". 

Sam projekt jest długofalowy: jego pilotaż miałby trwać w latach 2018-2025, objąłby okolice Mostu Grota i Portu Czerniakowskiego, a jego pełne wdrożenie przypadłoby na lata 2025-2050.

Rozwiązanie które przedstawiamy, jest oparte na przykładach realizowanych w różnych formach w wielu światowych metropoliach takich jak Toronto, Wiedeń, Dubaj, Singapur i kilku innych - zapowiedział Jaki.

19. dzielnica Warszawy? "Już istnieje"

Obietnice Patryka Jakiego na wybory samorządowe spotkały się z różną oceną jego kontrkandydatów. Piotr Guział, radny Warszawy, obwieścił na Twitterze, że swoją "futurystyczną wizją Warszawy Patryk Jaki zabił Trzaskowskiego".

Z kolei Adrian Zandberg z Partii Razem, która w wyborach na prezydenta Warszawy poparła Jana Śpiewaka, od razu odniósł się do zapowiedzi, że w Dzielnicy Przyszłość pojawią się ulgi dla przedsiębiorców.

Patryk Jaki planuje zwolnić korporacje działające w Warszawie z podatków. Wszystko w typowej, neoliberalnej otoczce. Ryszard Petru by się nie powstydził - stwierdził Zandberg.

Krytyka pomysłu Jakiego wyszła też ze strony Platformy Obywatelskiej: głos zabrała zarówno obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, jak i pretendent do jej stanowiska, Rafał Trzaskowski.

Panie Jaki XIX dzielnica jest już w Warszawie to Dzielnica Wisła, którą odwiedzają tysiące warszawiaków i turystów. (...) Dzielnica przyszłości to odgrzewane kotlety. Za czasów PiS w Warszawie już był plan parku technologicznego na Siekierkach. Wydali sporo kasy, a jego jedyna namacalna rzecz to zakup obrazu za 100 tys. - wyśmiała Patryka Jakiego Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W sukurs przyszedł Trzaskowski, który również podniósł argument, że 19. dzielnica Warszawy już istnieje i jest to właśnie Dzielnica Wisła (czyli wszystkie rewitalizowane tereny wokół rzeki - red.). Trzaskowski podkreślił też, że hasło "19. dzielnicy" już wiele miesięcy temu prezentowano i jego ugrupowanie "też go używa".

"Sim City 3000 weszło za mocno"

Projekt, który firmuje Patryk Jaki, obśmiali po trosze inni politycy oraz niektórzy dziennikarze. Jan Śpiewak, miejski aktywista, również kandydat na prezydenta Warszawy, stwierdził krótko:

"Gdy Sim City 3000 wejdzie za mocno" (gry z serii Sim City pozwalają na stworzenie wirtualnego miasta i zarządzanie nim - red.).

Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze tak podsumował propozycje Jakiego: "zaorać dziki, prawy brzeg Wisły, prawdziwy skarb Warszawy, żeby zrobić tam "zielone płuca miasta" i strefę "smart city"". 

Do Sim City nawiązał też dziennikarz RMF FM, który opublikował nagranie z niej. Skory wskazał też, że 19. dzielnicę buduje już hiszpański deweloper Pro Urba - taką nazwę bowiem nosi jego projekt budowlany na terenie Warszawy.

Natomiast Grzegorz Nawacki, zastępca redaktora naczelnego "Pulsu Biznesu" zaapelował, by "politycy odczepili się od Wisły" i przestali planować zabudowywanie "dzikiej i pięknej" rzeki.

Prowadząca z TVP, Magdalena Ogórek była z kolei pełna zachwytu. - Patryk Jaki obnażył brak wizji miasta Trzaskowskiego do tego stopnia, że temu drugiemu pozostaje już tylko zająć się pszczelarstwem. Futurystyczna Dzielnica Przyszłość powala. Przyszłość miasta jest zbudowana na klarowności wizji! - skomentowała na Twitterze Ogórek.

Część komentujących przywołuje też, że tereny, na których miałaby powstać Dzielnica Przyszłość są regularnie zalewane. 

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ
 

Więcej o: