Obietnice PO i Koalicji Obywatelskiej. Program na wybory samorządowe 2018

Koalicja Obywatelska na konwencji w Warszawie zainaugurowała kampanię, prezentując swój program na wybory samorządowe 2018. Lider PO Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej i Barbara Nowacka zamknęli swoje obietnice wyborcze w sześciu punktach.

Konwencja Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesnej i ugrupowania Barbary Nowackiej) przed wyborami samorządowymi 2018 odbywała się w w hotelu Sangate w Warszawie. Dowiedzieliśmy się podczas niej, czym opozycja chce zachęcić wyborców do oddania na nią głosu.

Wybory samorządowe 2018. Obietnice Koalicji Obywatelskiej

U boku Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer stanęła Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska, która w wyborach samorządowych będzie lewicową twarzą koalicji. Nowacka mówiła dużo prawach kobiet, solidarności i braterstwie. Postulowała refundacje in vitro przez samorządy, większą dostępność do gabinetów ginekologicznych czy aptek z "awaryjną antykoncepcją".

Dużo o kobietach mówiła też szefowa Nowoczesnej. - Te wybory wygrają kobiety. Ich głos słyszę na każdym spotkaniu - mówiła Katarzyna Lubnauer.

Program PO i Nowoczesnej: darmowa komunikacja dla uczniów

Bez zaskoczenia program dla samorządu wygłosił Grzegorz Schetyna. Co obiecano? Szef Platformy Obywatelskiej zaczął do kwestii związanych z edukacją. "Szkoła równych szans", o której mówił Schetyna ma zapewnić wszystkim dzieciom, bez względu na pozycję ekonomiczną ich rodziców takie same możliwości rozwoju. Ma to obejmować m.in. dodatkowe lekcje i zajęcia sportowe, ciepłe posiłki w szkołach. - W szkołach podstawowych zlikwidujemy ciężkie tornistry ponieważ lekcje będą odrabiane w szkole z nauczycielami - obiecywał Schetyna. Szef PO zapowiedział też podwyżki dla nauczycieli i otwarcie "ścieżek zawodowego awansu". Kolejny punkt programu koalicji to bezpłatna komunikacja publiczna dla wszystkich dzieci i uczącej się młodzieży.

Polityka senioralna

Następna obietnica Koalicji Obywatelskiej dotyczy osób starszych. Jeśli chodzi o politykę senioralną Schetyna zapewnił, że jeśli KO wygra wybory, w każdej gminie pojawi się ośrodek opieki nad osobami starszymi. - Uczymy z opieki nad seniorami obligatoryjne zadanie wszystkich samorządów w Polsce - mówił Schetyna. Zgodnie z tą obietnicą w całej Polsce funkcjonowałby dyżurny numer telefonu, na który dzwoniłyby potrzebujące pomocy osoby starsze.

Czyste powietrze

Schetyna obiecuje też czystsze powietrze i ukrócenie sprowadzania na teren kraju i utylizacji odpadów. Przewodniczący PO zapowiedział, że koalicja ma gotowy projekt antysmogowej ustawy. 

"Schetynówki" i orliki

Z ust Schetyny padła też zapowiedź dokończenia "schetynówek" i orlików. Piąta obietnica dotyczy administracji, a konkretnie "dublowania obowiązków" wojewody i marszałka województwa. - Konsekwentnie wprowadzimy zasadę: jeden gospodarz w regionie. Będzie to gospodarz samorządowy - mówił Schetyna i zapowiedział, że centra zarządzania kryzysowego i służby odpowiedzialne za ratowanie ludzi trafią pod skrzydła marszałków województw.

Koalicja Obywatelska w Warszawie, PiS we Wrocławiu

Na konwencję sił opozycyjnych bierne nie zostało Prawo i Sprawiedliwość. Od rana w mediach społecznościowych prowadzona była kampania #PusteObietnice. PiS w ramach niej uruchomił stronę, na której można znaleźć informacje o niespełnionych (według PiS) obietnicach Platformy Obywatelskiej.

Z kolei niedługo po starcie konwencji KO we Wrocławiu odbyła się lokalna konwencja z udziałem Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego. Podczas niej Morawiecki przedstawił program samorządowy dla Dolnego Śląska.

Więcej o:
Komentarze (62)
Wybory samorządowe 2018. Obietnice PO i Koalicji Obywatelskiej, program
Zaloguj się
 • cal13

  Oceniono 8 razy 6

  A konkretnie?
  1. 500+ będzie zlikwidowane jak obiecywaliście dwa lata temu?
  2. Wiek emerytalny - znowu podniesiecie do 67 lat?

 • nutka7.17

  Oceniono 10 razy 4

  A religia nadal w szkole, sukienkowi nadal na etatach (resory siłowe, szpitale, domy opieki), no i oczywiście konkordatowa danina nadal wypłacana Watykanowi i kk w Polsce. Czyli wszystko po staremu od prawie 30 lat okradanie społeczeństwa polskiego na rzecz kk. Nie zagłosuję na tę prokościelną koalicję, ponieważ jest ona gwarantem ciągłości upodlenia i zniewolenia religijnego, spychającego naukę, postęp i oświecenie społeczne w niebyt.

 • grzegorzul

  Oceniono 26 razy 4

  POśmieszyliście się tylko, odejdźcie już stąd, nakradliście tyle że i dla waszych wnuków zostanie.Zostawcie ten kraj już w spokoju. Nie macie pomysłu, programu, ani chęci i ochoty do czegokolwiek. Siedzieli byście znowu w sowach i wpier...lali ośmiorniczki za państwowe pieniądze. poszli won

 • Robert Mazurek

  Oceniono 26 razy 4

  Ale to już było i nie wróci więcej ...... 8 lat, 8 lat, 8 lat - mogliście wszystko a nie oprócz nabijania kieszeni swoim pryncypałom z zagranicy nie zrobiliście nic. Polacy wiedzą, że oprócz straszenia PiS- nie macie nic do zaproponowania.

 • pisus.syfilisus

  Oceniono 8 razy 2

  Ja wam obiecuję, że odbiorę Rydzykowi i dam każdemu.
  Wyjdzie po dwa pińcet+ na łeb - tyle nakradli PiS i rydzyk w 3 lata.

 • darekfordon

  Oceniono 3 razy 1

  Morda za Morde patrzec niemoge na tych popaprancow

 • Robert Mazurek

  Oceniono 19 razy 1

  Fajny mają ten plan. Tylko trzeba pamiętać, że PO i Nowośmieszna z zasady nie realizują swoich wyborczych obietnic. Oni startują żeby wygrać.

 • dante_waw

  Oceniono 9 razy 1

  "która w wyborach samorządowych będzie lewicową twarzą koalicji"

  Raczej lewicowym listkiem figowym, ktory sie wyrzuci... jak wroca "zielonowyspiane" porzadki... ale coz moze tym razem PO zrealizuje jakies swoje progresywne obietnice wyborcze... watpie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX