Obietnice PO i Koalicji Obywatelskiej. Program na wybory samorządowe 2018

Koalicja Obywatelska na konwencji w Warszawie zainaugurowała kampanię, prezentując swój program na wybory samorządowe 2018. Lider PO Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej i Barbara Nowacka zamknęli swoje obietnice wyborcze w sześciu punktach.

Konwencja Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesnej i ugrupowania Barbary Nowackiej) przed wyborami samorządowymi 2018 odbywała się w w hotelu Sangate w Warszawie. Dowiedzieliśmy się podczas niej, czym opozycja chce zachęcić wyborców do oddania na nią głosu.

Wybory samorządowe 2018. Obietnice Koalicji Obywatelskiej

U boku Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer stanęła Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska, która w wyborach samorządowych będzie lewicową twarzą koalicji. Nowacka mówiła dużo prawach kobiet, solidarności i braterstwie. Postulowała refundacje in vitro przez samorządy, większą dostępność do gabinetów ginekologicznych czy aptek z "awaryjną antykoncepcją".

Dużo o kobietach mówiła też szefowa Nowoczesnej. - Te wybory wygrają kobiety. Ich głos słyszę na każdym spotkaniu - mówiła Katarzyna Lubnauer.

Program PO i Nowoczesnej: darmowa komunikacja dla uczniów

Bez zaskoczenia program dla samorządu wygłosił Grzegorz Schetyna. Co obiecano? Szef Platformy Obywatelskiej zaczął do kwestii związanych z edukacją. "Szkoła równych szans", o której mówił Schetyna ma zapewnić wszystkim dzieciom, bez względu na pozycję ekonomiczną ich rodziców takie same możliwości rozwoju. Ma to obejmować m.in. dodatkowe lekcje i zajęcia sportowe, ciepłe posiłki w szkołach. - W szkołach podstawowych zlikwidujemy ciężkie tornistry ponieważ lekcje będą odrabiane w szkole z nauczycielami - obiecywał Schetyna. Szef PO zapowiedział też podwyżki dla nauczycieli i otwarcie "ścieżek zawodowego awansu". Kolejny punkt programu koalicji to bezpłatna komunikacja publiczna dla wszystkich dzieci i uczącej się młodzieży.

Polityka senioralna

Następna obietnica Koalicji Obywatelskiej dotyczy osób starszych. Jeśli chodzi o politykę senioralną Schetyna zapewnił, że jeśli KO wygra wybory, w każdej gminie pojawi się ośrodek opieki nad osobami starszymi. - Uczymy z opieki nad seniorami obligatoryjne zadanie wszystkich samorządów w Polsce - mówił Schetyna. Zgodnie z tą obietnicą w całej Polsce funkcjonowałby dyżurny numer telefonu, na który dzwoniłyby potrzebujące pomocy osoby starsze.

Czyste powietrze

Schetyna obiecuje też czystsze powietrze i ukrócenie sprowadzania na teren kraju i utylizacji odpadów. Przewodniczący PO zapowiedział, że koalicja ma gotowy projekt antysmogowej ustawy. 

"Schetynówki" i orliki

Z ust Schetyny padła też zapowiedź dokończenia "schetynówek" i orlików. Piąta obietnica dotyczy administracji, a konkretnie "dublowania obowiązków" wojewody i marszałka województwa. - Konsekwentnie wprowadzimy zasadę: jeden gospodarz w regionie. Będzie to gospodarz samorządowy - mówił Schetyna i zapowiedział, że centra zarządzania kryzysowego i służby odpowiedzialne za ratowanie ludzi trafią pod skrzydła marszałków województw.

Koalicja Obywatelska w Warszawie, PiS we Wrocławiu

Na konwencję sił opozycyjnych bierne nie zostało Prawo i Sprawiedliwość. Od rana w mediach społecznościowych prowadzona była kampania #PusteObietnice. PiS w ramach niej uruchomił stronę, na której można znaleźć informacje o niespełnionych (według PiS) obietnicach Platformy Obywatelskiej.

Z kolei niedługo po starcie konwencji KO we Wrocławiu odbyła się lokalna konwencja z udziałem Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego. Podczas niej Morawiecki przedstawił program samorządowy dla Dolnego Śląska.

Więcej o: