Małgorzata Gersdorf akceptuje przejście w stan spoczynku? Złożyła drugie oświadczenie majątkowe

Małgorzata Gersdorf złożyła w sierpniu oświadczenie majątkowe. Według Kancelarii Prezydenta oznacza to, że uznaje swoje przejście w stan spoczynku.

O oświadczeniu majątkowym Małgorzaty Gersdorf i tym, co może ono oznaczać pisze "Rzeczpospolita". I prezes Sądu Najwyższego złożyła oświadczenie (drugie w tym roku) w sierpniu.

Małgorzata Gersdorf uznaje swój stan spoczynku?

Oświadczenie majątkowe składa się drugi raz w przypadku ustępowania z funkcji. Takie działanie może dziwić zważywszy na fakt, że prof. Gersdorf konsekwentnie podkreśla, że nadal jest pierwszą prezes SN.

- Złożyłam oświadczenie majątkowe wymagane od sędziów przechodzących w stan spoczynku z ostrożności, by nie przyszło nikomu na myśl wszczęcie przeciwko mnie postępowania dyscyplinarnego - tłumaczyła to działanie w piśmie do prezydenta Andrzeja Dudy.

Z kolei według Kancelarii Prezydenta Gersdorf potwierdziła w ten sposób, że potwierdza swoje przejście w stan spoczynku. - Profesor złożyła oświadczenie majątkowe wymagane od sędziów przechodzących w stan spoczynku, czym potwierdza ten fakt. Dla prezydenta i kancelarii było to oczywiste, gdyż nastąpiło z mocy prawa – powiedział na łamach "Rzeczpospolitej" Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi 3 lipca do ustawy o Sądzie Najwyższym, sędziowie SN po ukończeniu 65 roku mieli przedłożyć prezydentowi pisma z prośbami o zgodę na dalsze orzekanie. Sędziowie, którzy tego nie zrobili w myśl ustawy mieli przechodzić w stan spoczynku.  Na początku sierpnia Sąd Najwyższy wysłał do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 5 pytań prejudycjalnych dotyczących ustawy i zawiesił przepisy "odsyłające" sędziów w stan spoczynku.

Więcej o:
Komentarze (108)
Gersdorf złożyła oświadczenie majątkowe. "Rz" : akceptuje stan spoczynku
Zaloguj się
 • s-w-z

  Oceniono 36 razy 22

  Czy prezydent RP karany przez Trybunał Stanu za łamanie Konstytucji zachowa przywileje (emerytura, ochrona, auto ...) ???

 • cookies9

  Oceniono 81 razy 19

  Pisowskie i putinowskie trolle opanowały forum - czyżby podwyżki od wpisu, im głupszy, bardziej ordynarny i z błędami ?

 • antropoid

  Oceniono 71 razy 17

  Taktyka pisowskich wściekłych psów - szarpać kogoś niewygodnego i obszczekiwać go tak długo, aż będzie miał dość.

  Potem ogłosić "zwycięstwo Polski".

 • lepiregenre

  Oceniono 20 razy 14

  No tak, PiS znowu swoje. Dla nich jest tylko jedna racja, pisowska racja. Tak jak w każdej sekcie, każdy kto jest jej przeciwnikiem błądzi, jest opętany przez demony lub jest gorszego sortu. Można? Oczywiście, że tak. Cztery razy po dwa razy i nad ranem jeszcze raz. Ale ubaw.

 • elenem

  Oceniono 33 razy 9

  Nie. Złożenie tego oświadczenia nie jest równoznaczne z przejściem w "stan spoczynku."
  Jest to jedynie formalność- na wszelki wypadek- zeby się jej nikt nie czepiał.
  Sędzia przestrzega Prawa. W przeciwieństwie do Dudy.

 • bosman64

  Oceniono 20 razy 8

  "Dla prezydenta i kancelarii było to oczywiste, gdyż nastąpiło z mocy prawa". Jakiego prawa? Tego PIS- prawa kpiącego z Konstytucji? Takie "prawo" to sobie każdy wolak napisać może na kolanie podczas posiedzenia w wychodku za chałupą. Tyle to PISprawo jest warte.

 • druit

  Oceniono 26 razy 8

  a co komu przeszkadza skladac oswiadczenia majatkowe nawet co tydzien? KOMPLETNIE NIC!

 • stanislaw.sk

  Oceniono 30 razy 8

  panie Mucha,
  kadencję prof. M.Gersdorf określa Konstytucja czyli ustawa zasadnicza, a nie ustawa pisowska

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX