Szef PKW Wojciech Hermeliński: "wybory samorządowe 2018 będą uczciwe"

Wojciech Hermeliński, szef Państwowej Komisji Wyborczej zapewnił słuchaczy radiowej Trójki, że wybory samorządowe 2018 będą przeprowadzone w sposób uczciwy.

Gospodarz programu „Salon polityczny Trójki”, Beata Michniewicz, zapytała Wojciecha Hermelińskiego m.in. o to, co uważa o wzmagającej się wśród Polaków niepewności co do tego, czy wybory samorządowe 2018 nie zostaną sfałszowane.

Polacy wątpią w uczciwość wyborów samorządowych 2018. "To niedobrze, że są takie nastroje"

Szef PKW odpowiedział, że obawy dot. uczciwości przeprowadzania wyborów samorządowych są zupełnie bezpodstawne. - Nie ma podstaw do tego, aby wątpić w uczciwość wyborów, bo jeżeli chodzi o zasady, o mechanizm, one się nie różnią od tych, które były w 2014 roku, a przecież nikt racjonalnie myślący nie podnosił żadnych zarzutów tego typu, że były to wybory nieuczciwe, nietransparentne, sfałszowane – powiedział Wojciech Hermeliński.

Szef PKW Wojciech Hermeliński: "Wybory samorządowe 2018 będą uczciwe"

Zapytany o gwarancje uczciwości wyborów, szef Państwowej Komisji Wyborczej powiedział, że największym gwarantem prawidłowo przeprowadzonych wyborów samorządowych będzie obecność przedstawicieli komitetów wyborczych w komisjach wyborczych. Hermeliński odniósł się także do wątpliwości dot. nowelizacji kodeksu wyborczego, według której nowe twory polityczne, takie jak koalicje, będą musiały wziąć udział w losowaniu (krytycznie na ten temat wypowiadali się m.in. Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju).

Zdaniem Hermelińskiego Koalicja Obywatelska to zupełnie nowy twór, więc zgodnie z przepisami mimo że PO wprowadziła swoich członków do sejmików wojewódzkich w poprzednich wyborach, nie może dostać gwarancji wprowadzenia swoich członków do komisji wyborczych. Rozwiązaniem tego problemu byłoby powołanie własnego, partyjnego komitetu Platformy Obywatelskiej obok komitetu koalicyjnego. - Gdyby Platforma zechciała, mogłaby swój osobny komitet zarejestrować i miałaby swoich członków – powiedział w rozmowie z radiową Trójką Wojciech Hermeliński.

"Cuda przy urnach". Hermeliński nie zgadza się ze słowami premiera Morawieckiego

Beata Michniewicz poprosiła szefa PKW o komentarz do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który w wywiadzie dla Telewizji Republika powiedział: „Będziemy kontrolować przebieg wyborów samorządowych, aby nie dochodziło do kolejnych cudów przy urnach”. - Nie rozumiem o jakie „kolejne” cuda chodzi, bo cudów nie było w 2014 roku” - powiedział Hermeliński

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: