Schetyna i Lubnauer: prawo stworzone przez PiS ułatwia fałszowanie wyborów samorządowych

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju na wspólnej konferencji Koalicji Obywatelskiej liderzy PO i Nowoczesnej zwracali uwagę na zagrożenie fałszerstwem podczas wyborów samorządowych 2018.

Chodzi o przepis, który zdaniem Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer został skonstruowany w taki sposób, aby Platforma Obywatelska oraz Nowoczesna nie miały swoich przedstawicieli w obwodowych komisjach wyborczych. To z kolei może prowadzić do nadużyć i fałszerstw.

PiS ułatwia fałszowanie wyborów? Platforma Obywatelska i Nowoczesna będą musiały wziąć udział w losowaniu

Zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego gwarantowane miejsca w obwodowych komisjach wyborczych mają tylko te partie bądź koalicje z list których w ostatnich wyborach wybrano radnych do sejmiku województwa albo posłów do Sejmu. Choć zarówno PO, jak i Nowoczesna mają swoich przedstawicieli tak w sejmikach wojewódzkich, jak i w parlamencie, dziś występują pod nową nazwą – Koalicja Obywatelska - a to w opinii Państwowej Komisji Wyborczej sprawia, że ww. zapis obu tych partii nie dotyczy. Oznacza to, że o tym, czy przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej wejdą w skład obwodowych komisji wyborczych zadecyduje losowanie.

Katarzyna Lubnauer pokazuje absurd sytuacji. Zmiany w kodeksie wyborczym „każą pytać o intencje twórców takiego prawa”

Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że taki zapis w kodeksie wyborczym może ułatwiać fałszerstwa zbliżających się wyborów samorządowych. - To celowe działanie Prawa i Sprawiedliwości. To, że jest tak napisane prawo, że Koalicja Obywatelska (...) ma nie mieć z automatu miejsc w obwodowych komisjach wyborczych, ale również kwestia tego, że zmieniają sposób głosowania, czyli że nie jest w tej chwili krzyżyk i że można poprawiać głos, co ułatwia fałszowanie wyborów, każe pytać się o intencje. Każe się pytać, czy intencjom twórców takiego prawa, czyli Prawa i Sprawiedliwości nie było sfałszowanie tych wyborów - powiedziała dziennikarzom podczas spotkania na Forum Ekonomicznym 2018 w Krynicy Zdroju.

Grzegorz Schetyna liczy na mężów stanu i niezależnych obserwatorów

O możliwości fałszerstwa wyborów samorządowych wypowiedział się także Grzegorz Schetyna. - Nie pozwolimy na to, żeby te wybory odbyły się poza kontrolą. Będziemy umawiać się z Polskim Stronnictwem Ludowym, które ma stałego przedstawiciela w komisji, weźmiemy także udział w losowaniu. Ale najważniejsze to mężowie zaufania i jak najwięcej ludzi, którzy będą patrzyć się na ręce w tej sprawie - powiedział podczas rozmowy z mediami. Grzegorz Schetyna podkreślił także, że sytuacje takie jak losowanie, w którym weźmie udział zarówno Platforma Obywatelska, jak i Nowoczesna będą dla społeczeństwa alarmujące, ale też mobilizujące, co spowoduje, że większa liczba osób będzie chciała obserwować to, czy wybory samorządowe 2018 są przeprowadzane we właściwy sposób.

O co chodzi w losowaniu? Gdy liczba członków komisji okaże mniejsza niż 9, pozostałych członków wyłania się z losowania wśród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych. Jednocześnie, jeśli losowanie się nie powiedzie, skład komisji może wynosić co najmniej 5 członków.

Więcej o:
Komentarze (216)
Schetyna i Lubnauer: wybory samorządowe 2018 mogą być fałszowane
Zaloguj się
 • alinawaza

  Oceniono 104 razy 42

  Lubnauer? Schetyna? To juz niemieccy politycy oficjalnie atakuja polski rzad? No ladnie!

 • premio12

  Oceniono 58 razy 32

  Biedne te kukły. Nie maja programu wyborczego, zadnej wizji panstwa. Nadchodzaca przwgrana w wyborach beda uzasadniac falszerstwem wyborczym. Marnosc nad marnosciami i smiesznosc jwdnoczesnie...

 • ben.zilbersztajn

  Oceniono 48 razy 30

  Każde wybory, w których PSL nie zdobędzie minmum 25% głosów, z definicji uważa się za nieważne!

 • jancio-utopiec

  Oceniono 47 razy 17

  Jak PIS zaproponował w nowych przepisach że z wyborów będą non stop transmisje w internecie by każdy kogo to interesuje mógł obejrzeć ich przebieg to Platforma oczywiście była przeciw. I kto tu zamierza fałszować wybory, no kto?.

 • smiki48

  Oceniono 49 razy 15

  jak to się ma do informacji że brakuje osób do obsadzenia komisji wyborczych? Wystarczy do tych komisji zgłosić swoich przedstawicieli.

 • 2bogaty-wienc-mondry

  Oceniono 22 razy 10

  Następnym krokiem powinno być zachęcanie do nie pójścia na wybory które mogą być sfałszowane.
  Tak na pewno wygracie!

 • Rabbit McCroolick

  Oceniono 50 razy 10

  Tia, a poprzednie wybory samorządowe to była krynica uczciwości - przez długi czas nie mogli się doliczyć głosów, a jak już ustalili to wbrew wszystkim snodażom Partia Swoich Ludzi dostała dobre ponad 20 proc. głosów. Cztery lata i już taka amnezja?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX