Wybory samorządowe 2018. Sondaż: PiS wygrywa w większości województw, w połowie ma większość

W czterech województwach na najwięcej głosów w wyborach samorządowych może liczyć Koalicja Obywatelska. PiS wygrywa w większości województw, ale nie w każdym z nich może liczyć na większość - wynika z sondażu IBRIS.

W wyborach samorządowych 2018 to PiS weźmie władzę w sejmikach wojewódzkich - wynika z sondażu IBRiS, który pokazano na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Już wcześniejsze sondaże pokazywały, że PiS ma większe od innych partii poparcie w wyborach do sejmików. "Super Express", który opisuje badanie, zwraca uwagę, że choć wybory prezydentów miast są bardziej medialne i prestiżowe, to sejmiki mają bardzo duże znaczenie w rozdzielaniu środków z budżetów i unijnych dotacji. 

Koalicja Obywatelska (PO+Nowoczesna) zdobyły największe poparcie wśród respondentów w województwach: pomorskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim. W pozostałych 12 na pierwszym miejscu jest PiS.

Jednak nie w każdym sejmiku pierwsze miejsc w wyborach oznacza większość. Sondażowe wyniki w przeliczeniu na mandaty dają PiS-owi większość w prawie połowie województw: wielkopolskim, mazowieckim, małopolskim i świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim oraz łódzkim (w dwóch ostatnich w koalicji z np. z Kukiz'15).

Platforma Obywatelska ma szanse na większość w sześciu województwach, pod warunkiem, że w części z nich wejdzie w koalicje. W podlaskim i lubuskim byłaby to koalicja z PSL, w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim z PSL i SLD, w śląskim - SLD i Śląską Partią Regionalną. Wyniki w województwach warmińsko-mazurskim, dolnośląskim i opolskim są nierozstrzygnięte. 

W skali ogólnopolskiej w wyborach do sejmików PiS ma poparcie 35,8 proc. wyborców, Koalicja Obywatelska 23,3 proc., PSL 12,8 proc, SLD 7,3 proc., Kukiz'15 7,2 proc, Komitety regionalne i bezpartyjne 5,4 proc., Razem 3 proc., Wolność 2,4 proc.  

PiS ma 11 punktów przewagi nad PO w wyborach do Sejmu

W wyborach do Sejmu na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 39 proc. badanych, Koalicję Obywatelską - 28 proc., Kukiz'15 - 10 proc., SLD - 8 proc., PSL - 5 proc. Pozostałe partię są poniżej progu wyborczego : Razem - 2 proc., Wolność - 1 proc., Kongres Nowej Prawicy - 1 proc - wynika z badania IBRiS.

Sondaż przeprowadzano w dniach 25 sierpnia - 1 września na próbie 1000 osób w każdym z województw.  

Więcej o: