Wyjątkowa rotacja rzeczników Andrzeja Dudy. Gdy mianuje czwartego, będzie rekordzistą

Krzysztof Łapiński odchodzi z Kancelarii Prezydenta. Na razie nie wiadomo, kto będzie nowym rzecznikiem Andrzeja Dudy. Wiemy natomiast, że żaden poprzedni prezydent nie zmieniał tak często rzeczników. Następca Łapińskiego będzie czwarty na tym stanowisku.

Krzysztof Łapiński został rzecznikiem Andrzeja Dudę 11 maja 2017 r., czyli reprezentował prezydenta w mediach rok i niecałe 4 miesiące. Wcześniej funkcję tę pełnił Marek Magierowski, obecnie ambasador Polski w Izraelu, który pozostał na stanowisku niewiele dłużej (od 1 grudnia 2015 do 5 maja 2017). Pierwszą rzeczniczką Andrzeja Dudy była Katarzyna Adamiak-Sroczyńska. Prowadziła biuro prasowe prezydenta zaledwie kilka miesięcy.

Łapiński odchodzi. Czwarty rzecznik oznacza rekord

Na stanowisku rzecznika prezydenta obserwujemy zmiany kadrowe wyjątkowo często. Odejście Łapińskiego oznacza, że, gdy już Duda powoła na stanowisko kolejną osobę, będzie rekordzistą. Żaden prezydent w Polsce nie miał bowiem czterech rzeczników. Dotychczas najczęściej zmieniali się za kadencji Lecha Wałęsy i Lecha Kaczyńskiego (po trzech). Dla porównania - Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski i Wojciech Jaruzelski mieli po jednym rzeczniku.

Łapiński jako rzecznik cieszył się sympatią również polityków przeciwnych PiS. "Rzecznik PAD Krzysztof Łapiński rezygnuje z tłumaczenia i wyjaśniania tego, co PAD naprawdę chciał powiedzieć, kiedy powiedział to, co powiedział. Zawsze darzyłem go sympatią, choć służył złej sprawie. Gratuluję decyzji!" - napisał na Twitterze Marek Borowski.

Bielan: Są różne mapy sympatii i antypatii

Odejście Łapińskiego zaskoczyło wiele osób, również koalicji rządzącej. Adam Bielan przyznał, że o rezygnacji Łapińskiego dowiedział się z mediów. - W każdej firmie, również w Pałacu, są różne mapy sympatii i antypatii. O różnych sporach wewnątrz Pałacu też się słyszało na korytarzu - stwierdził senator.

Co teraz będzie robił ex-rzecznik? -  Mam nowe plany. Uznałem, że w tym momencie to doświadczenie, te umiejętności które zdobyłem będę starał wykorzystać się w innej sferze - przyznał Łapiński. Według informacji "Rzeczpospolitej" ma otworzyć własną firmę w branży public relations oraz nawiązać współpracę z jednym z polskich uniwersytetów.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o:
Komentarze (59)
Wyjątkowa rotacja rzeczników Andrzeja Dudy
Zaloguj się
 • Zygmunt Witort

  Oceniono 17 razy 7

  Budyń mocno już sfermentował i w tym odorze nikt już nie wytrzymuje.

 • remo29

  Oceniono 33 razy 7

  Niech weźmie tą babę, co bije z liścia. Konferencja prasowa mogłaby być ciekawsza niż KSW.

 • fakiba

  Oceniono 21 razy 7

  To będzie miał rekord i sukces za jednym zamachem , bo bez "sukcesu" ani rusz

 • jurek4491

  Oceniono 12 razy 6

  Łapiński nie chciał dłużej grać błazna i tłumaczyć się za Budynia .

 • lblblblb

  Oceniono 22 razy 6

  Trudno na dłuższą metę być twarzą olewanego na świecie przestępcy konstytucyjnego i marionetki partyjnej. Nikt kto ma krztynę honoru na dłuższą metę tego nie wytrzyma nawet za duże pieniadze.

 • darek655

  Oceniono 26 razy 6

  Obatel na rzecznika.

 • mr.powers

  Oceniono 7 razy 5

  Bo to wielka sztuka jest, zeby racjonalnie przedstawiac irracjonalne zachowania pryncypala.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX