MON potajemnie wyrzuca drugiego ważnego generała. Miał się narazić nagrodą dla dziennikarza TVN

Generał Mirosław Jemielniak odwołany ze stanowiska dowódcy polskiego lotnictwa. MON oficjalnie o tym nie informuje, ale potwierdził to jeden z wiceministrów. Nieoficjalnie mogło pójść o nagrodę dla dziennikarza TVN.

Sprawa wyszła na jaw w poniedziałek, kiedy o dymisji generała Jemielniaka na Twitterze poinformował Marek Świerczyński, dziennikarz "Polityki Insight". Jego wpis skomentował wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz, który określił to "starym info z ubiegłego tygodnia".

MON odwołało dowódcę polskiego lotnictwa gen. Mirosława Jemielniaka

Próbowaliśmy oficjalnie potwierdzić informację w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, którego częścią jest Inspektorat Sił Powietrznych - dotychczasowe miejsce służby generała Jemielniaka. Zostaliśmy jednak odesłani do MON, ponieważ to ministerstwo odpowiada za decyzje kadrowe względem najwyższych rangą oficerów.

Biuro prasowe MON nie chce jednak sprawy komentować. Jak powiedziała Gazecie.pl jego przedstawicielka, "może" zostanie wydany w tej sprawie komunikat. Nie wiadomo jednak kiedy. Na stronach internetowych ministerstwa nic się nie zmieniło i generał Jemielniak nadal widnieje tam jako Inspektor Sił Powietrznych.

Na stronie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych bez zmianNa stronie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych bez zmian dgrsz.mon.gov.p

"Generał Jemielniak 'poleciał' za Świerczka"

Jednak jak mówi w rozmowie z Gazeta.pl Marek Świerczyński, odwołanie dowódcy polskiego lotnictwa jest według jego informacji "faktem". Niezależnie od wpisu Skurkiewicza mieli to potwierdzić jego rozmówcy z Sił Powietrznych. 

Według nieoficjalnych informacji Świerczyńskiego, powodem dymisji generała ma być nagroda "Błękitne Skrzydła", wręczona dziennikarzowi TVN Piotrowi Świerczkowi. Przyznała ją redakcja miesięcznika "Skrzydlata Polska". Generał nie brał udziału w wybraniu laureata, jedynie, zgodnie z tradycją jako najwyższy rangą lotnik, wręczył ją dziennikarzowi podczas obchodów Święta Lotnictwa 28 sierpnia.

Na tej samej uroczystości był obecny wiceminister Skurkiewicz, poseł PiS. Świerczek nie jest lubiany przez partię rządzącą ze względu na podejście do tematu katastrofy smoleńskiej. Od lat zajmuje się krytykowaniem spekulacji na temat rzekomego zamachu. Nagrodę "Błękitne Skrzydła" otrzymał natomiast za "popularyzację wiedzy lotniczej i liczne felietony w najbardziej przystępny sposób ukazujące przeciętnemu widzowi skomplikowane problemy techniki lotniczej".

- Wszyscy moi informatorzy w siłach powietrznych, w MON, poza MON i w tak zwanym środowisku lotniczym potwierdzają wersję, że generał Jemielniak "poleciał" za Świerczka - stwierdza Świerczyński w felietonie dla "Polityki".

Taki sam powód dymisji Inspektora Sił Powietrznych wskazuje dziennikarz "Rzeczpospolitej" Marek Kozubal. - Ze źródeł bliskich MON wynika, że powód odwołania generała może być absurdalny. Chodzi o to, że w trakcie uroczystości związanych ze Świętem Lotnictwa wręczył on nagrodę "Błękitnych Skrzydeł" dziennikarzowi TVN Piotrowi Świerczkowi. Uroczystość odbyła się z udziałem wiceministra Wojciecha Skurkiewicza, który był zaskoczony uhonorowaniem dziennikarza tej stacji - napisał na łamach "Rzeczpospolitej".

Wiceminister Skurkiewicz na obchodach Święta Lotnictwa Polskiego w Warszawie. Na tej samej uroczystości był generał JamielniakWiceminister Skurkiewicz na obchodach Święta Lotnictwa Polskiego w Warszawie. Na tej samej uroczystości był generał Jamielniak Leszek Chemperek CO/MON, st.szer. Wojciech Król/CO MON

Podobnie stracił stanowisko dowódca marynarzy 

W podobnych kontrowersyjnych okolicznościach kilka miesięcy temu stracił stanowisko jeden z najwyższych rangą polskich dowódców. Pod koniec czerwca zdymisjonowano admirała Mirosława Mordela, Inspektora Marynarki Wojennej. 

Dwa tygodnie wcześniej admirał podczas uroczystości wycofania ze służby starego okrętu podwodnego ORP Sokół publicznie wyraził niezadowolenie z opóźnień w zakupach nowych okrętów. - Jeszcze pół roku temu wydawało się, że nowy dostawca okrętów podwodnych to kwestia kilku miesięcy. Teraz nasze marynarskie nadzieje zostały po raz kolejny zawiedzione - powiedział podczas przemówienia. Za te dwa zdania miał stracić stanowisko.

Taki powód dymisji potwierdził 28 czerwca sam minister Mariusz Błaszczak. - Nie ma u mnie miejsca dla tych, co się zniechęcają i tracą nadzieję, bo nie osiągną zamierzonego celu, czyli bezpiecznej Polski i Polaków - powiedział podczas obchodów Dnia Marynarki Wojennej.

Lotnictwo bez połowy samolotów

Dymisja generała Jemielniaka nastąpiła w bardzo trudnym momencie dla Sił Powietrznych. Jak pisaliśmy na łamach Gazeta.pl, polskie lotnictwo wojskowe znajduje się w stanie zawałowym. Po lipcowej katastrofie myśliwca MiG-29 i śmierci jego pilota, uziemiono wszystkie maszyny tego typu oraz dodatkowo bombowce Su-22. To połowa samolotów bojowych polskiego lotnictwa.

MON oficjalnie nie komentuje tego, co ustalono podczas śledztwa po katastrofie, jednak nieoficjalnie chodzi o problemy z fotelem katapultowym K-36DM, zamontowanym w obu typach maszyn. Nie wiadomo, kiedy uda się je rozwiązać i znów będzie można bezpiecznie latać samolotami MiG-29 oraz Su-22. Mogą to być miesiące, ponieważ wojsko wycofało te pierwsze z misji Baltic Air Policing w krajach bałtyckich, zaplanowanej na początek 2019 roku.

Polskiego nieba broni więc obecnie 48 myśliwców F-16. Jest to jednak liczba teoretyczna, bowiem nigdy wszystkie nie są gotowe do służby. Lotnictwo USA oficjalnie podaje, że w przypadku ich F-16 sprawnych jest około 70 procent. W Polsce taka informacja jest tajna, ale według nieoficjalnych informacji krążących wśród ekspertów, gotowość polskich F-16 jest wyraźnie niższa.

Zakup nowych maszyn jest natomiast bardzo odległą przyszłością. Obecne plany mówią o dostawach w ramach programu "Harpia" gdzieś w drugiej połowie przyszłej dekady.

Niemiłosiernie kopcąca gwiazda polskiego lotnictwa. Wyjątkowe zdjęcia i nagranie MiG-29

Więcej o: