Donald Tusk cytuje Jana Pawła II: "Każdy znajduje w życiu swoje Westerplatte"

"Każdy znajduje słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć" - napisał w rocznicę wybuchu II wojny światowej były premier Donald Tusk, cytując słowa Jana Pawła II.

"Każdy z was znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś porządek prawd i wartości. Nie można zdezerterować" - taki wpis umieścił dziś na Twitterze Donald Tusk, nawiązując tym samym do słów Jana Pawła II z 1987 roku. Jak dodał we wpisie były premier: "Wciąż aktualne".

Wpis Donalda Tuska to parafraza przemówienia Jana Pawła II, który w 1987 mówił:

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte.

Dziś wczesnym rankiem na Westerplatte obchodzono rocznicę wybuchu II wojny światowej. - Polski żołnierz jako pierwszy w Europie postawił opór totalitaryzmowi nazistowskiemu i sowieckiemu. Po raz pierwszy stanął w obronie europejskich wartości, wolności i demokracji - mówił prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz.

- Widzimy, jak symboliczny jest ten skrawek Polski. Tworzony, kształtowany przez setki lat z różnych części całej naszej ojczyzny. Drobinki ziemi, które niosła tutaj Wisła i wszystkie rzeki i rzeczki, które do niej dopływały przez wszystkie prastare regiony naszego kraju stworzył ten półwysep. Trudno o bardziej polski kawałek Polski - mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki.

Więcej o: