Donald Tusk cytuje Jana Pawła II: "Każdy znajduje w życiu swoje Westerplatte"

"Każdy znajduje słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć" - napisał w rocznicę wybuchu II wojny światowej były premier Donald Tusk, cytując słowa Jana Pawła II.

"Każdy z was znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś porządek prawd i wartości. Nie można zdezerterować" - taki wpis umieścił dziś na Twitterze Donald Tusk, nawiązując tym samym do słów Jana Pawła II z 1987 roku. Jak dodał we wpisie były premier: "Wciąż aktualne".

Wpis Donalda Tuska to parafraza przemówienia Jana Pawła II, który w 1987 mówił:

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte.

Dziś wczesnym rankiem na Westerplatte obchodzono rocznicę wybuchu II wojny światowej. - Polski żołnierz jako pierwszy w Europie postawił opór totalitaryzmowi nazistowskiemu i sowieckiemu. Po raz pierwszy stanął w obronie europejskich wartości, wolności i demokracji - mówił prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz.

- Widzimy, jak symboliczny jest ten skrawek Polski. Tworzony, kształtowany przez setki lat z różnych części całej naszej ojczyzny. Drobinki ziemi, które niosła tutaj Wisła i wszystkie rzeki i rzeczki, które do niej dopływały przez wszystkie prastare regiony naszego kraju stworzył ten półwysep. Trudno o bardziej polski kawałek Polski - mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki.

Więcej o:
Komentarze (78)
Donald Tusk cytuje Jana Pawła II: "Każdy znajduje w życiu swoje Westerplatte"
Zaloguj się
 • alima.zgali451

  Oceniono 6 razy 4

  tedi boj - daj głos!

 • chris rhode

  Oceniono 14 razy 4

  @ Krzysztof Rzewuski
  A jak się nazywasz tak naprawdę? A poza tym nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu, no ale ty pewnie z Nowogrodzkiej a wy macie kremlowskie standardy.

 • 20portal

  Oceniono 21 razy 3

  Najważniejszym Westerplatte dla Polaków jest obecnie obrona demokracji. Dlatego, jeśli cenicie sobie bohaterów II wojny, to zjednoczcie się, aby odsunąć PiS od władzy. Westerplatte upadło (jak większość polskich powstań i wojen przegranych), ale tej wojny nie możemy przegrać.
  Po wstąpieniu do Unii Europejskiej i NATO Polska znalazła się w tak dobrej sytuacji po raz pierwszy od 500 lat (słownie: pięćset). PiS wyprowadza nas z niej już trzy lata. Każdy patriota powinien stanąć do wyborów i głosować na NIE-PiS. Nie wolno zdezerterować.

 • ewulka987

  Oceniono 21 razy 3

  Dziękujemy panie Donaldzie za słowa płynące z serca a nie polityczne ,przedwyborcze bluzgi rządzących ,które dzielą Polaków.

 • kmosb

  Oceniono 10 razy 2

  Zacytował dezerter TUSK. Dezerter Tusk co zacytuje to wpada z deszczu pod rynnę ale nie każdy może mieć tak łepetino strzaskaną.

 • mietekkowalski

  Oceniono 29 razy 1

  Czysto hipotetycznie: godz. 4.45 dzisiaj, Niemcy przekraczają naszą zachodnią granicę. Wolelibyscie, zeby rzadzil Tusk, czy jednak Kaczynski?

 • pan.szklanka

  Oceniono 19 razy 1

  Sprawą, o ktorą przy dzisiejszej wiedzy "nie można nie walczyć" jest wolność od religii. Od tego mirażu życia wiecznego, który obniża rangę prawdziwego. Z pochwalą cierpienia zbliżającego do zbawienia. Z tym ogłupianiem narodu, na którym żerują cwaniaki ukrywający swoje chore seksualne potrzeby.
  Tak. Cytat z Wojtyły w "środek sedna".

 • antropoid

  Oceniono 25 razy 1

  Karol - papież, który pomógł Polsce wydostać się spod buta moskiewskiego i natychmiast wepchnął ją pod kościelny.

  Efekt widzimy dzisiaj - Polska jest jak Westerplatte broniące się przed kretami Putina, którym kościół utorował drogę do władzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX