38 lat od Porozumień Sierpniowych. Abp Głódź dziękował Kurskiemu. "TVP zmieniła oblicze"

Prezydent mówił o chorobach, pozostałych po początkach III RP, które władza musi leczyć. Z kolei abp Głódź dziękował Jackowi Kurskiemu za zmianę w TVP. - Ta telewizja zmieniła oblicze - przekonywał duchowny na mszy. Tak wyglądała część 38. rocznicy Porozumień Sierpniowych.

W Gdańsku trwają główne uroczystości 38. rocznicy strajków w 1980 roku i powstania NSZZ "Solidarność". Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także związkowcy Solidarności i parlamentarzyści złożyli kwiaty przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej.

Były prezydent Lech Wałęsa pojawił się na uroczystościach niezorganizowanych przez władzę - świętował wspólnie z Komitetem Obrony Demokracji i przedstawicielami PO i Nowoczesnej. Członkowie KOD zawiesili zresztą na bramie nr 2, prowadzącej na teren słynnej stoczni, wizerunki m.in. Lecha Kaczyńskiego, Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego czy Jacka Kuronia. Niektóre z nich były podpisane: "Nie wygumkujecie".

Te portrety zostały jednak zdjęte, a jak tłumaczył w rozmowie z TVN24 Karol Guzikiewicz z gdańskiej Solidarności, stało się tak, ponieważ brama nr 2 jest wpisana do rejestru zabytków. - Ten znaczek oznacza, że prawnie nie można tu nic wieszać, poza tym, co było i jest w rejestrze zabytków - wskazał.

Premier Mateusz Morawiecki, później, podczas swojego wystąpienia w sali BHP mówił m.in., że rząd czuje się spadkobiercą "Solidarności" lat osiemdziesiątych. Stwierdził, że spuścizna związku dotyczy nie tylko idei, ale także polityki społecznej, podejścia do państwa i jego instytucji.

Z kolei prezes IPN Jarosław Szarek przypominał, że właśnie z Gdańska rozlała się wolność, którą odczuli wszyscy Polacy, mimo wprowadzonego później stanu wojennego.

Andrzej Duda: W SN są ludzie, którzy skazywali działaczy podziemia

O godz. 16 rozpoczęła się natomiast uroczysta msza święta w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Podczas nabożeństwa głos zabrał prezydent Andrzej Duda, który pozwolił sobie na kilka odniesień do sytuacji w kraju.

Jakże nie nazwać chorobą tego, jeśli w Sądzie Najwyższym są ludzie, którzy skazywali ludzi podziemia w czasie stanu wojennego?

- powiedział prezydent, a w bazylice można było usłyszeć, jak ktoś krzyczy: "Precz z komuną". - Prawda dopiero po 30 latach wychodzi na jaw, że są tam ludzie, którzy uczestniczyli w komunistycznym aparacie represji - dodał. Później Andrzej Duda zasugerował, że to właśnie przez takie sytuacje komunistyczni zbrodniarze nie odpowiedzieli za swoje czyny.

Taka tkanka nie jest tkanką zdrową, to dlatego łatwo zrozumieć, dlaczego żaden ze zbrodniarzy w zasadzie nie odpowiedział za swoje czyny, zawsze były jakieś przeszkody, w zdumiewający sposób uznawane przez sąd

- stwierdził prezydent.

Duda: Nie wszystkie zmiany były zdrowieniem

Prezydent Andrzej Duda powiedział też, że właśnie w tym miejscu, w Gdańsku, gdzie mieści się kolebka "Solidarności", "widzi chaszcze i gruzy".

Czy to nie jest także symbol także tej zmieniającej się Polski, że nie każda zmiana, która tutaj następowała, była zdrowieniem, że niektóre były chorobą? My musimy te choroby dzisiaj, po tylu latach, wyleczyć

- kontynuował wywód prezydent. W dalszej części pytał retorycznie, gdzie byli przeciwnicy obecnej władzy, gdy likwidowana była Stocznia Gdańska.

Abp Głódź: Panie prezesie, otworzył pan oczy wielu Polakom

Po przemówieniu prezydenta głos zabrał arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który zwrócił się do obecnego w bazylice prezesa TVP Jacka Kurskiego. Podziękował mu przy wszystkich, za jego dokonania w Telewizji Publicznej.

Panie prezesie, faktem jest, że dzięki tej prezesurze, otworzył pan oczy wielu Polakom i przywrócił pamięć o "Ince", Szendzielarzu, Wyklętych. W ogóle ta telewizja zmieniła oblicze. Niech dalej się tak dzieje

- powiedział abp Głódź. Przyczynkiem do tej przemowy na koniec mszy było wręczenie Jackowi Kurskiemu Pierścienia "Inki". Odznaczenie otrzymał także prof. Waldemar Handke, były pracownik IPN, autor wielu publikacji na temat żołnierzy wyklętych. 

Porozumienia Sierpniowe

Podpisanie w sierpniu i wrześniu czterech Porozumień Sierpniowych w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej między strajkującymi robotnikami a władzami komunistycznymi zakończyło strajki w całym kraju.

Pozwoliło między innymi na zarejestrowanie "Solidarności", uwolnienie więźniów politycznych, postawienie pomnika ofiar Grudnia 1970 roku i podwyżki pensji.

Więcej o: