Ryszardowi Petru stopniały dochody. Dlatego został posłem zawodowym i pobiera pensję z Sejmu

Ryszard Petru, lider koła poselskiego Liberalno-Społeczni, został posłem zawodowym. A to oznacza, że zaczął pobierać pensję przysługującą parlamentarzystom - ok. 10 tys. zł brutto.

Kancelaria Sejmu potwierdziła, że Ryszard Petru, były lider Nowoczesnej obecnie związany z kołem poselskim Liberalno-Społeczni, został posłem zawodowym - podaje Wp.pl. A to oznacza, że od teraz głównym źródłem dochodu Ryszarda Petru będzie poselska pensja. Pierwsza pensja została przelana na konto polityka w lipcu.

Dotychczas Petru nie pobierał poselskiego uposażenia, mając dochody z innej działalności. Zgodnie z prawem pensja nie przysługuje politykom, którzy np. prowadzą własne firmy. Jak podaje Wp.pl, Petru zakończył jednak w ostatnich tygodniach współpracę z kancelarią prawną, nie zasiada już również w radzie nadzorczej firmy Vistula.

Obecnie uposażenie poselskie wynosi 10 020,80 zł brutto. Po wprowadzonej przez Sejm obniżce wynagrodzeń posłów i senatorów wyniesie ono od września ok. 8 017 zł brutto.

Każdemu posłowi, niezależnie od tego, pracuje zawodowo, czy nie, przysługuje za to dieta parlamentarna w wysokości 25 proc. uposażenia. Obecnie to 2 505,20 zł brutto.

Więcej o: