Pawłowicz pytała Zaradkiewicza o jego orientację? Posłanka zaprzecza, a on zmienia poglądy

Krystyna Pawłowicz protestowała przeciwko kandydaturze Kamila Zaradkiewicza do Sądu Najwyższego, ze względu na jego poglądy na temat małżeństw par jednopłciowych. Zarzeka się jednak, że o jego orientację seksualną nie pytała.

Artykuł 18. Konstytucji to temat sporny wśród prawników. Mówi on, że "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej". Niektórzy uważają, że - zgodnie z tym zapisem - małżeństwo to wyłącznie związek kobiety i mężczyzny, inni - że zdanie to nie wyklucza formalizacji związków par jednopłciowych. 

Do tej drugiej grupy zaliczał się Kamil Zaradkiewicz, dawniej skonfliktowany z Prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim dyrektorem zespołu orzecznictwa i studiów TK. Jak zauważa Wyborcza.pl, Zaradkiewicz opowiedział się po stronie partii rządzącej, gdy ta atakowała Trybunał, za co został zwolniony. "Partia szybko go nagrodziła - już na początku lipca 2016 r. Zaradkiewicz dostał od Ministerstwa Skarbu posadę w gdańskim Naftoporcie, a w kwietniu 2017 r. - posadę dyrektora w świeżo utworzonym departamencie prawa administracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości".

Pawłowicz ostrzega przed Zaradkiewiczem

Zaradkiewicz wyraził swego czasu pogląd, że artykuł 18. nie wyklucza istnienia innej formy małżeństwa. "Kluczowe znaczenie ma wyraz 'jako', który moim zdaniem wcale nie definiuje małżeństwa w ten sposób, że jest ono wyłącznie związkiem kobiety i mężczyzny" - uważał. Podobny pogląd wyrażają m.in. prof. Ewa Łętowska i prof. Monika Płatek.

Na początku ubiegłego roku Krystyna Pawłowicz "ostrzegała" przed Zaradkiewiczem. "Od ubiegłego roku udaje, że ma prawicowe i konserwatywne poglądy licząc na to, że PiS jako 'nawróconemu' odpłaci mu pracą w TK" - pisała posłanka. Zapowiadała też pozew przeciwko matce Zaradkiewicza, która zarzuciła Pawłowicz, że ta "wiernie służyła komunie". 

Nagła zmiana stanowiska

Kolejny atak na prawnika posłanka PiS przypuściła podczas przesłuchań na sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. - Ten jego pogląd jest radykalnie sprzeczny z poglądem w polskiej doktrynie prawnej. Jeśli ta osoba miałaby reprezentować tak bardzo odmienny od polskiej kultury prawnej pogląd na małżeństwo, nie powinna być sędzią w SN. Bardzo proszę, żeby na tę osobę nie głosować - apelowała.

Wówczas do akcji wkroczył Zbigniew Ziobro, który jest przełożonym Zaradkiewicza. Poinformował, że "pozwolił się zwrócić do niego o stanowisko" w sprawie małżeństw jednopłciowych. Zaradkiewicz - mówił Ziobro - stwierdził w piśmie, że "nie podziela formułowanego w debacie prawniczej argumentu o rzekomej dyskryminacji osób tej samej płci oraz opowiada się za takim rozumieniem instytucji małżeństwa, jakie jest właściwe dominującemu poglądowi interpretatorów konstytucji, czyli że jest to związek między mężczyzną a kobietą".

Pawłowicz próbowała jeszcze walczyć. - Pan Zaradkiewicz przyrzeknie wszystko na użytek tego konkursu, natomiast jego wcześniejsze słowa są nie do odwołania - podnosiła, jednak Ziobro przekonywał, że "ludzie mogą się zmieniać" i ostatecznie Zaradkiewicz został zatwierdzony na kandydata do Izby Cywilnej.

"Zostały wyciągnięte wątki homofobiczne"

Gdy sprawa sporu o Zaradkiewicza wyszła na jaw, odezwał się Patryk Jaki, który współpracuje z prawnikiem w Komisji Weryfikacyjnej. "Prof. Zaradkiewicz jest świetnym pracownikiem i b.dobrym prawnikiem. Komisja Weryfikacyjna to też jego sukces. Jestem zażenowany tym co stało się dziś na posiedzeniu KRS za sprawą prof.Pawłowicz. Nigdy nie pytałem swoich pracowników o 'orientację seksualną' lub poglądy" - napisał Jaki na Twitterze.

Czy to oznacza, że o orientację seksualną pytała Krystyna Pawłowicz. Ona sama twierdzi, że nie. "Dlaczego lewacy nie odróżniają dyskusji o POGLĄDACH osoby X od dyskusji o ORIENTACJI tej osoby ? Z min Z.Ziobro nie jestem w żadnym sporze.
Rzeczowo dyskutowaliśmy o POGLĄDACH jednego z kandyd do Izby Cywil SN nt jego tez prawnych o „małżeństwie” 1-płciowym" - napisała na Twitterze (pisownia oryginalna). 

O sprawę był też pytany rzecznik nowej KRS Maciej Mitera. Na antenie radia TOK FM powiedział, że "nie ma wiedzy" na temat tego, czy Pawłowicz poruszała temat orientacji kandydata. Jednocześnie przyznał, że na forum "zostały wyciągnięte wątki homofobiczne".

Pawłowicz wytyka sprzeczność z Konstytucją, ale zrobi tak, jak chce partia. "Z powodu umowy politycznej"

Więcej o:
Komentarze (111)
Pawłowicz pytała Zaradkiewicza o jego orientację? Posłanka zaprzecza, a on zmienia poglądy
Zaloguj się
 • Danuta Zajet

  Oceniono 20 razy 18

  Niech zapyta, Kaczora....jakoś jego orientacja nikomu wpis nie przeszkadza.

 • burackwlakierkach

  Oceniono 22 razy 18

  Pod wpływem Pawłowicz nabrał odrazy do kobiet i wzorem prezesa kupił kota.

 • Michael

  Oceniono 21 razy 17

  Typowa pisowska nazistowska tępa dzida

 • Popijajac Piwo

  Oceniono 23 razy 15

  Krycha "Stul Pysk" Pawłowicz może co najwyżej wyjść za mąż za wibrator...

 • polakadam

  Oceniono 41 razy 13

  Ciekawe jaką orientację seksualna ma pawlowicz? Chyba wcale nie ma orientacji.

 • tedfarmer

  Oceniono 25 razy 11

  DZIEWICA ORLEAŃSKA ma najwięcej na temat seksu do powiedzenia.Przecież "tego czegoś",czym jest Pawłowicz,żaden normalny mężczyzna ,nawet na bezludnej wyspie ,nie ruszyłby nawet kijem !!!! Stąd ta ciągła niepohamowana wściekłość,frustracja,etc.i gmeranie wokół czyichś preferencji seksualnych.Kryśka !! zajmij się zbieraniem złomu,na pewno ci pomoże.

 • krynolinka

  Oceniono 35 razy 11

  Pan Zaradkiewicz od czasu przejęcia władzy przez PiS stał się konserwatystą. To normalne u mięczaków. Będzie grzecznie i na dwóch łapkach służył Ziobrze. Natomiast co i z kim to już jest nieistotne..

 • jurek4491

  Oceniono 21 razy 9

  CNOTEŃKA nasza ukochana jest taka piękna i mądra .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX