Reżim al-Asada wyraża "uznanie dla polskiego stanowiska ws. uchodźców". MSZ chwali się spotkaniem

Wiceminister Spraw Zagranicznych Andrzej Papierz spotkał się w Damaszku ze swoim syryjskim odpowiednikiem, Fayssalem Mikdadem. Polska delegacja po raz pierwszy wizytuje reżim Baszara al-Asada.

Fayssal Mikdad w czasie spotkania podkreślał "wysokie uznanie" dla polskiego stanowiska w sprawie syryjskich uchodźców i dziękował za wsparcie Polski w tym zakresie. Mikdad jest zdania, że stanowisko Polski jest "realistyczne i racjonalne". Podkreślił, że to odpowiednia forma pomocy dla Syryjczyków - podaje syryjska agencja prasowa Sana.

Wiceminister Andrzej Papierz mówił z kolei, że celem wizyty jest udzielenie pomocy uchodźcom, przez stworzenie warunków sprzyjających ich powrotowi do kraju. Polska ma w planach stworzenie w Syrii zabudowy mieszkaniowej dla około 100 syryjskich rodzin mieszkających obecnie w Libanie. Polska poniesie koszty budowy, a strona syryjska sfinansuje infrastrukturę edukacyjną i zdrowotną.

Polski wiceminister podał w oświadczeniu, że relacje z Syrią sięgają lat 40. XX wieku i nie zostały przerwane w trudnych czasach. Podkreślił też, że Polska jest przeciwna relokacji uchodźców. "Stoimy na stanowisku, że należy pomagać tym, którzy stracili dach nad głową, tu w Syrii. Celem naszej wizyty jest sprawdzenie, jakie kroki można podjąć" - poinformowano.

Zagadkowe informacje rosyjskiej prasy

Co ciekawe, rosyjskie media poinformowały, że wśród członków polskiej delegacji był obecny szef Agencji Wywiadu Piotr Krawczyk. Serwis osłużbach.pl spekuluje, że wizyta w Syrii może dotyczyć "losu polskich obywateli przebywających na terytorium Syrii (legalnie bądź nielegalnie), być może zidentyfikowanych jako osób związanych z polskim wywiadem".

Jeżeli rzeczywiście doszło do incydentu lub zatrzymania polskich obywateli to zwykle w takich sytuacjach korzysta się z pomocy służb państw trzecich, które dysponują zdolnością negocjacyjną na danym terytorium. Bez wątpienia służbami takimi w przypadku Syrii są dziś przede wszystkim Rosjanie (...). W tym kontekście pojawia się pytanie, czy polska delegacja rozmawiała także z Rosjanami. Ujawnienie przez nich faktu wizyty jest klasycznym działaniem i może stanowić dodatkową formę presji na polską stronę

- czytamy w artykule. Dziennikarze dodają, że wiceminister Papierz jest zaufanym człowiekiem ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Potępienie tych, którzy spotykają się z reżimem

Syryjska wojna domowa trwa od ponad siedmiu lat i kosztowała życie co najmniej pół miliona osób. Tylko w ubiegłym miesiącu na miasto Duma we Wschodniej Ghucie przeprowadzono atak z użyciem broni chemicznej, w którym zginęło co najmniej 70 osób, a rannych zostało około 500. Duma znajdowała się wówczas pod kontrolą opozycji, a o atak zostały oskarżone wojska wierne prezydentowi Baszarowi al-Asadowi.

Gdy do Syrii wyprawili się reprezentanci skrajnie prawicowej partii AfD, zostali stanowczo skrytykowani przez Angelę Merkel i innych czołowych niemieckich polityków. Wizyta została nazwana "obrzydliwą" i mającą dowieść, że kraj jest bezpieczny, więc uchodźców można odesłać z powrotem. - Ktokolwiek umizguje się do reżimu, sam się dyskwalifikuje - mówił rzecznik Merkel. 

- Dyktator Asad używa bomb i broni chemicznej, a politycy AfD bez skrupułów uśmiechają się do zdjęć z winowajcami - mówił Michael Brand, polityk CDU. 

ISIS zostało pobite, ale nie pokonane. Co dzieje się z Państwem Islamskim?

Więcej o:
Komentarze (334)
Polskie MSZ spotyka się z reżimem Baszara al-Asada. Do Syrii pojechał też szef wywiadu?
Zaloguj się
 • qawsedrftg

  Oceniono 108 razy 42

  Skandal! Świeckie państwo arabskie, z mniejszością chrześcijańską i jezydzką, z otwartymi kościołami, z kobietami na studiach? Czy to zgodne z ideałami Demokracji?

  Bezpiekę mają okrutną. Nie to co u Saudów, bo oni kochani, naszego wspaniałego jankeskiego Pana przyjaciele.

  Artykuły takie jak ten świadczą niedobrze o kondycji GW. Głupio wszędzie - co to będzie?

 • mam_gdzies_wasze_bany

  Oceniono 94 razy 38

  A niby z kim mielibyśmy tam rozmawiać ? Z bojówkami ISIS ? A może z lekarzami i naukowcami z pontonów na plażach Lampedusy ? Czerska jak zwykle na orbicie. Prawowitym władcą Syrii był i jest Asad czy wam się to podoba czy nie.

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 91 razy 33

  Bardzo słusznie. Trzeba uprawiać realpolitik a nie jakieś politpoprawne gusła. Trzeba się a Syrią dogadać, opchnąć jej broń i robić z nią interesy, bo to al-Asad będzie tam rządził a nie żadni wymyśleni przez politpoprawnych durniów demokraci.

 • green_is_bad

  Oceniono 67 razy 31

  "Reżim al-Asada", Czerscy, jest jedyną prawowitą władzą w Syrii. I jedyną przeciwwagą dla operujących na tamtym terenie tak kochanych przez Was wahabickich podrzynaczy gardeł.

 • beristein

  Oceniono 67 razy 31

  Wole rezim Assada, gdzie jest swoboda religijna i chronieni sa chrzescijanie, niz demokracje spod znaku półksiężyca wspierana przez lewakow.

 • press23

  Oceniono 51 razy 23

  Reżim Assada? To jak jak nazwać Saudów którzy dopiero w tym roku pozwolili kobietom prowadzić samochody i którzy od lat prowadzą krwawą wojnę z Jemenem? Liberalną Demokracją?

 • stronzo_bestiale

  Oceniono 56 razy 22

  A tymczasem w Karl-Marx-Stadt...

  ... tabuny skrajnej prawicy i neonazistów w postaci rodzin z dziećmi, osób starszych i młodszych, gania po mieście zaproszonych przez Merkel niewinnych muzułmańskich informatyków, lekarzy oraz prawników. Dzień jak co dzień w ubogaconej częsci kontynentu. W dzikich, pisowsko-katolskich ostępach polskiego zabobonu i ciemniactwa niestety jeszcze takiego oświecania nie mamy.

 • onduma

  Oceniono 78 razy 20

  Ostatnio byla w Damaszku takze sekretna wizyta delegacji z USA. Stawiali warunki przerwania amerykanskiej pomocy dla islamistow i przerwania okupacji czesci terytoriow Syrii przez USA, korzystania z syryjskiej ropy i zazadali wycofania sil iranskich pomagajacych Syrii. Na szczescie rzad w Damaszku nie kontynuowal pertraktacji. Jak wiemy zle koncza sie poertraktacje z USA a USa , jak pokazuje przyklad Iranu , maja za nic podpisane poruzumienia. Robia tylko to co korzystne dla USA i Izraela bez zwracania uwagi na prawo , suerennosc czy swoje zobowiazania. Mam nadzieje, ze polscy politycy nie dadza sie wciągnąć w gierki USA i beda niezalezni w kontaktach z innymi krajami. Badz co badz zycie i przyszlosc syryjskich chrzescjan zabezpiecza i chroni jedynie Assad

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX