W komunikacie zarządu spółki poinformowano później, że przyczyną tej decyzji było naruszanie przez Jacka Sobalę ładu korporacyjnego spółki i zasady kolegialności w pracach organów spółki.
Jak podaje press.pl za odwołaniem Sobali zagłosowało trzech członków RMN - jej przewodniczący Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka - wszyscy z PiS. Grzegorz Podżorny (Kukiz'15) wstrzymał się od głosu, a Juliusz Braun odmówił udziału w głosowaniu.
6 sierpnia Rada Nadzorcza spółki zdecydowała o zawieszeniu w czynnościach dotychczasowego prezesa. Członkiem zarządu pozostał Mariusz Staniszewski. Do czasowego pełnienia obowiązków prezesa spółki został oddelegowany szef Rady Nadzorczej Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.
- Oddelegowanie jest czasowe. Kodeks określa to na trzy miesiące. Będziemy jako Rada rozglądali się za kandydatami na nowego prezesa Polskiego Radia - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
Zapewnił jednocześnie, że obecnie sytuacja - jeśli chodzi o kierownictwo Polskiego Radia - jest stabilna. - Radio działa normalnie, co zresztą było świetnie widać niedawno na wspaniałym koncercie "Lata z Radiem" w Gdyni - powiedział Krzysztof Czabański.