Konstytucja dla Nauki kosztowała 6 mln zł. Gowin: "Warto zapłacić za to, by Polacy ze sobą rozmawiali"

Koszty przygotowania Konstytucji dla Nauki wyniosły niemal 6 mln zł.
- Nie widzę w tej kwocie niczego szokującego i bulwersującego - skomentował w radiowej Trójce wicepremier Jarosław Gowin.

W sejmowej interpelacji posłanka Joanna Schmidt zapytała Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego o koszty przygotowania Konstytucji dla Nauki. Resort wskazał, że łącznie zapłacił 6 milionów złotych za promocję i konsultacje wokół tego projektu.

MNiSW wyliczyło, że w sprawie Konstytucji dla Nauki odbyło się dziewięć konferencji, na których zorganizowano 237 paneli. Konstytucja dla Nauki, nazywana też Ustawą 2.0, zyskała podpis prezydenta Andrzeja Dudy na początku sierpnia i dotyczy reformy szkolnictwa wyższego.

Przeciwko ustawie protestowały środowiska akademickie - ostatecznie ta wejdzie w życie 1 października tego roku.

Gowin o kosztach wokół Ustawy 2.0: W tej kwocie nie ma niczego szokującego

O wydatki na Konstytucję dla Nauki został zapytany minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier, Jarosław Gowin. W radiowej Trójce potwierdził, że kwota wyniosła około 6 milionów złotych.

Nie widzę w tej kwocie niczego szokującego, bulwersującego. Warto zapłacić za to, by Polacy ze sobą rozmawiali i uczyli się szacunku do siebie

- stwierdził Gowin. Wicepremierowi po trosze wytknięto, że te pieniądze wydano na konsultacje ze środowiskiem akademickim, a ostatecznie ustawa znacząco różniła się od tego, co ustalono właśnie z przedstawicielami uniwersytetów.

Jarosław Gowin zapewnił, że pieniądze zostały wykorzystane "znakomicie", natomiast podstawy Ustawy 2.0, które wypracował ze środowiskiem akademickim, nie uległy znaczącym zmianom. - Wiele szczegółowych rozwiązań zostało zmodyfikowanych, poprawionych, a czasem też popsutych w toku konsultacji - dodał.

Więcej o: