Szable dla Straży Marszałkowskiej. Kancelaria Sejmu nie chce podać kosztów

Od lipca Straż Marszałkowska dysponuje szablami, ale Kancelaria Sejmu nie chce ujawnić, ile kosztowała broń paradna dla tej formacji - informuje "Rzeczpospolita". Kancelaria zasłania się względami bezpieczeństwa.

Straż Marszałkowska po tym, jak weszła w życie ustawa dotycząca tej formacji, otrzymała szereg nowych uprawnień, które może nadawać jej, poprzez rozporządzenia, marszałek Sejmu. Decyzją obecnego marszałka, Marka Kuchcińskiego, strażnicy parlamentu mogą np. nosić broń gotową do strzału.

Szable dla Straży Marszałkowskiej. Kancelaria nie chce podać kosztów

Od lipca natomiast Straż Marszałkowska dysponuje bronią paradną, a konkretnie szablami. Mają wygrawerowaną sentencję SALUS REI PUBLICAE SUPREMA LEX, czyli "dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawem. Mierzą 959 mm.

"Rzeczpospolita" zwróciła się do Centrum Informacyjnego Sejmu z pytaniem o to, ile szabel kupiono i w jakiej cenie.

Kancelaria Sejmu, ze względów organizacyjnych i bezpieczeństwa, nie komentuje stanu wyposażenia straży marszałkowskiej w jakiekolwiek elementy uzbrojenia

- brzmiała odpowiedź CIS. Zaznaczono jedynie, że koszty były niższe od prawnych progów dotyczących zamówień publicznych, czyli całe zamówienie opiewało na mniej niż 30 tys. euro.

Podobnie zdanie jak CIS ma poseł PiS Edward Siarka, z którym rozmawiała "Rzeczpospolita". Parlamentarzysta komentując sprawę szabel także podnosił kwestie bezpieczeństwa Straży Marszałkowskiej. - Szable to co prawda broń biała, lecz jednak broń - mówił.

Inne zdanie ma opozycja. - To skandaliczne, że z zakupu tak prostej rzeczy robi się w instytucji publicznej tajemnicę. To sygnał, że kwota może znacznie odbiegać od realiów rynkowych - powiedział Jarosław Urbaniak z PO.

Więcej o:
Komentarze (289)
Szable dla Straży Marszałkowskiej. Kancelaria Sejmu nie chce podać kosztów
Zaloguj się
 • didej007

  Oceniono 109 razy 57

  Panie marszałku PiSany, lepiej było kupić bejsbole - tańsze i lepiej pasują do dojnej zmiany...

 • lubella69

  Oceniono 63 razy 47

  Te ich mundury, to rodem z PRL.... Jescze trzeba zamówić nowe mundury w firmie Hugo BoSS, która ma ogromne doświadczenie w projektowaniu mundurów... A swoją drogą co to za tajemnice w kwestii wydawania publicznych pieniędzy??? Arogancja tych komuchów nie ma granic?

 • 31.februarius

  Oceniono 62 razy 38

  "Hej szable w dłoń! Łuki w juki, a łupy wziąć w troki,
  Hajda na koń! Hajda na koń! Okażemy się godni epoki, ach epoki,
  Ruszamy w bój aby Iśkę uwolnić od zbója
  Rysiek to zbój, okrutny zbój, nie zwycięży nas nigdy tralala"!!!

  Lekko strawestowana "Elita"

 • sylwekj1979

  Oceniono 43 razy 33

  Przepraszam, ale za czyje pieniadze dokonano zakupu? Z budżetu czyli naszych, więc dziady maja OBOWIAZEK przedstawić nam dokładne dane co do grosza! Kiedy oni zrozumieja, że oni pracuja dla nas!?

 • pascvale

  Oceniono 48 razy 22

  Tak się kończy oddanie władzy małpie z brzytwą.

 • teczowy.husarz.bat.na.chamow

  Oceniono 61 razy 21

  Straż kojarzy się raczej z halabardami, a nie z szablami.
  No ale czego tu się spodziewać po posłach, którym do cepa bliżej niż do szabel.
  I tak to w wielkim skrócie wygląda.
  Tfu!

 • nabbuko

  Oceniono 19 razy 17

  no dobrze, szable szablami, ale może w końcu czas skończyć z dziadowaniem. Kiedy w takim razie straż dostanie szyszaki, napierśniki, garłacze, buzdygany? Miliardy odebrane złodziejom chyba do czegoś zobowiązują! Aaaaa, no i skrzydła husarskie. I konia z rzędem!
  Najpierw partyzantka z WOT, teraz grupy rekonstrukcyjne w sejmie... wywalą nas z tego NATO jak nic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX