W kraju zarejestrowano blisko 9 tys. komitetów wyborczych. Głosować będziemy na płachcie

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 27 komitetów wyborczych. PKW rejestruje komitety partii, koalicji partyjnych i komitetów wyborczych wyborców, które zgłaszają kandydatów w więcej niż jednym okręgu. W całym kraju komisarze zarejestrowali prawie 9 tysięcy lokalnych komitetów.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wojciech Hermeliński poinformował, że w wyborach samorządowych wyborcy będą głosować na pojedynczej, wielkoformatowej karcie, tak zwanej płachcie. Książeczka do głosowania będzie tylko wtedy, kiedy komitetów wyborczych na liście będzie więcej niż dwadzieścia. - Karty będą miały rozmiar od A4 do A2, nie są takie wielkie jak pierwotnie przewidywane A0 płachty. Dużo wygodniej będzie wyborcom stawiać znaki. Dla komisji będzie to też ułatwienie - powiedział Wojciech Hermeliński na konferencji.

Sędzia Hermeliński dodał, że na decyzję PKW "miała wpływ zmiana kodeksu wyborczego poprzez znaczące ograniczenie liczby kandydatów". Brano też pod uwagę wygodę wyborców.

Wybory samorządowe 2018 - kolejne kroki

Przewodniczący PKW mówił też o kolejnych krokach w przygotowaniach do wyborów samorządowych. - Będą się teraz tworzyły komisje terytorialne, obwodowe. Przygotowujemy się do wydania wytycznych dla komisji terytorialnych i obwodowych, poruszana też będzie kwestia sposobu głosowania, chcemy też tutaj przedstawić jakieś wytyczne dla komisji - wyliczał Hermeliński. Dodał, że PKW odmówiła rejestracji komitetu wyborczego "Ojcowizna" - "z uwagi na nieprzedstawienie dokumentacji, z której wynikałoby umocowanie do należytego reprezentowania tego komitetu".

Dziś był ostatni dzień na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. Zgodnie z przepisami, tylko taki komitet może zgłosić kandydatów w wyborach samorządowych i prowadzić na ich rzecz agitację wyborczą. We wrześniu PKW rozpocznie kampanię informacyjną na temat sposobu głosowania.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października, a ewentualne drugie tury - 4 listopada.

Więcej o:
Komentarze (65)
PKW: Zarejestrowano blisko 9 tys. komitetów wyborczych. Głosować będziemy na płachcie
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 18 razy 2

  27 komitetów wyborczych... a w gazetach istnieją tylko dwie, no w porywach cztery partie...
  jednak w narodzie parcie na żłob nie zanika ;-)

 • Jan Sposób

  0

  Akcja Wyborcza Polaków trwa! Tu nie chodzi o powoływanie organizacji o takiej nazwie, Polacy nie sa w stanie takiej organizacji powołać (brak woli do połączenia się we wspólnym dziele, egoizm wodzów, miraże prywatnej kariery, brak pieniędzy, mediów, sztuczne podziały Narodu i wszechobecna agentura, która budzi wzajemna nieufność).
  Ale co kilka lat na przemian mamy w kraju nadwiślańskim cyrk, zwany obłudnie wyborami. Doszło do tego, że ogłupiały wyborca zadaje pytanie: "na kogo głosować"? Wybory, które winny być świętem demokracji, zamieniły się w głosowanie na z góry ustaloną spółkę, która będzie najlepiej zarządzać zasobami ludzkimi i naturalnymi w imieniu i na rzecz okupanta.
  To głosowanie ma stworzyć pozory demokracji, a w gruncie rzeczy legitymizacje "władzy", choć tak naprawdę to kolejna obłuda:
  partia rządząca ma 18,5% poparcia, a w rezultacie o wszystkim decyduje jedna osoba - szef partii. Toż to dyktatura!
  Taki stan rzeczy gwarantuje: niezgodna z duchem Konstytucji ordynacja wyborcza, PKW, SN, sondaże wyborcze na zamówienie, polskojęzyczne, obłudne media i durne głosowania Polaków na "mniejsze zło"!

  Akcja Wyborcza Polaków to nie organizacja, ale swego rodzaju proces, mający na celu wyjście z tego zaklętego kręgu niemożliwości.
  Nie możemy liczyć na jakiekolwiek zmiany w ordynacji wyborczej, które by eliminowały wymienione wyżej patologie.
  Ale my, wyborcy, świadomi swego położenia Polacy, przecież możemy się umówić i dokonać WYBORÓW, prawdziwych!
  Co proponujemy:
  1. Głosujemy tylko na jedną kadencję po kolei, a to znaczy, że kandydat ubiegający się o reelekcje, nie dostaje naszych głosów. Wszak nie ma ludzi tak dobrych, by byli niezastąpieni.
  2. To my, mieszkańcy gmin, naszych małych ojczyzn zgłaszamy kandydatów, udzielając niezbędnego wsparcia w kampanii włącznie ze wsparciem finansowym (choćby symboliczny wdowi grosz). Dotyczy to każdej kampanii.
  3. Kandydat podpisuje Kontrakt Wyborczy, który zobowiązuje go do realizowania określonego programu, naszego programu a nie programu kandydata ani obiecanek partyjnych. Wszak poseł czy radny jest naszym przedstawicielem.
  4. O liście kandydatów i kolejności nazwisk decydują prawybory, organizowane przez lokalny komitet wyborczy.

  Te zasady winny stać się fundamentem każdych, świadomych WYBORÓW.
  Tego nie zabrania prawo i nie jest sprzeczne z obowiązującą ordynacja.
  To tylko kwestia naszej świadomości i prawdziwie polskiej postawy.
  Ale to wymaga ruszenia dupy, zamiast wiecznego narzekania, wzajemnych kłótni i niepojętych animozji.

  Na te Wybory Samorządowe 2018 został powołany Komitet Wyborczy Wyborców Jedność Narodu - Wspólnota.
  Każdy się może włączyć; to początek Akcji. Czy się powiedzie - to zależy od nas, od zwykłych obywateli.
  Od naszych wyborów.
  Od tego, czy będziemy potrafili wyłonić spośród siebie ludzi szlachetnych, godnych naszego zaufania.
  Czy będziemy w stanie wypromować nowe elity do zarządzania krajem.
  I wreszcie - czy my Polacy mamy jeszcze do siebie szacunek?

  Akcja Wyborcza Polaków to również program. Program na sensowne poukładanie zasad funkcjonowania naszego, suwerennego, niepodległego Państwa i wolności osobistych obywateli. Nad fundamentem takich zasad wiele pracy wykonaliśmy w Konfederacji Reform Ustrojowych we współpracy z wieloma wspaniałymi Polakami oraz organizacjami. Ale jest nas ciągle za mało; to co robimy to kosztem własnego czasu i własnych środków. Nikt nas nie finansuje, nikt nie promuje ani nie nagłaśnia naszej pracy.
  Dajemy gotowe i dobre rozwiązania, na czas obecnej kampanii również.
  Zamiast powoływać nowe byty, proponujemy współpracę sieciową, współpracę nastawioną na cele, opartą o zasady.
  Przecież, jak grzyby po deszczu powstają nowe partie, ruchy, organizacje...,
  i chociaż wszyscy chcemy tego samego, każdy działa w osamotnieniu, tracąc energie i wiarę w sens.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 10 razy 0

  Mam od lat swojego.

 • 997george

  Oceniono 7 razy -1

  SLD i tyle.

 • wrednyluke

  Oceniono 3 razy -1

  Wybory samorządowe: 1500 głosujących, 4 karty (rada miasta, rada powiatu, burmistrz, sejmik wojewódzki. 6 tys kart. Każda karta to przy najbardziej zgranej komisji 10-15 sekund...

 • dunajec1

  Oceniono 1 raz -1

  Dla wygody wyborcow proponuje tylko jednego kandydata tzw. mandatowego , i.....wyborcy nie beda miec trudnosci z wyborem, nie beda sie meczyc.

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy -1

  "Dużo wygodniej będzie wyborcom stawiać znaki. Dla komisji będzie to też ułatwienie - powiedział Wojciech Hermeliński na konferencji."
  =============================
  Dla komisji też będzie wygodniej stawiać znaki? :-)

 • spam_box

  Oceniono 17 razy -1

  Nie byłoby prościej, gdyby prezydentów/wójtów/burmistrzów/radnych mianowało zgromadzenie lokalnych prooboszczów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX