Henryk Kowalczyk powołał do Państwowej Rady Ochrony Przyrody zmarłego profesora

Ogłoszono skład Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Minister środowiska Henryk Kowalczyk powołał do niej prof. Zygmunta Jasińskiego, który zmarł w kwietniu 2017 roku.

Powołanie przez ministra środowiska Henryka Kowalczyka do Rady Ochrony Przyrody zmarłego profesora wzbudziło kontrowersje.

- Najbardziej zasmucający i szokujący jest fakt, że do rady powołano m.in. nieżyjącego już od ponad roku prof. dr hab. Zygmunta Jasińskiego ze SGGW - czytamy na Facebooku Fundacji Dzika Polska, która poinformowała o sprawie.

Wygląda na to, że nikt nie pokwapił się o to, aby skład rady został wybrany w sposób staranny, tak, aby jak najlepiej spełniał swoją role, jaką jest opiniowanie w sprawach kluczowych dla polskiej ochrony przyrody. Jedno jest pewne, większość powołanych osób będzie lojalnie popierała politykę ministra, nawet tą najbardziej szkodliwą

- napisali przedstawiciele fundacji.

Henryk Kowalczyk powołał do rady zmarłego profesora

Przedstawiciele Fundacji Dzika Polska zwrócili również uwagę na fakt, że w Radzie zostały wszystkie osoby powołane przez poprzedniego szefa resortu środowiska, Jana Szyszkę. "To o kolejny dowód na to, iż Kowalczyk konsekwentnie kontynuuje politykę poprzedniego ministra" - czytamy.

Sprawę skomentował też Michał Żmihorski z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.

Przedwczoraj minister Kowalczyk powołał prof. Jasińskiego z SGGW do Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Prof. Jasiński zmarł 16 miesięcy temu, w kwietniu 201. To są właśnie kompetencje ministra środowiska

- napisał.

Prof. Zbigniew Jasiński był specjalistą z biologii rozrodu pszczół. Był autorem ponad 100 publikacji, a także promotorem 116 prac magisterskich i 9 doktorskich. Prof. Jasiński przez lata pracowała w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Zmarł 15 kwietnia 2017 roku.

Co zrobić, jeśli spotkasz wilka, dzika lub niedźwiedzia?

Więcej o: