Kłamstwa i półprawdy premiera Mateusza Morawieckiego - 9 przykładów. Negocjacje z UE nie były jedyne

Ostatnia wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że negocjował wejście Polski do Unii Europejskiej to niejedyny przykład naginania przez niego rzeczywistości i historii. W przeszłości zdarzało mu się to już wielokrotnie.

PRZYKŁAD 1: Morawiecki i wejście do Unii

Cytat: 

Ja sam negocjowałem przystąpienie do Unii Europejskiej 20 lat temu i doskonale wiem, jak w Unii negocjuje się najlepsze transakcje

Miejsce: Sandomierz, spotkanie z wyborcami

Czas: 19 sierpnia 2018 roku

Rzeczywistość: W 1998 roku Morawiecki przez niecały rok pracował dla Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. To dawne superministerstwo, które koordynowało wszelkie działania, związane z przystąpieniem Polski do Unii. Obecny premier był tam zastępcą dyrektora jednego z siedmiu departamentów. Konkretnie: Departamentu Negocjacji Akcesyjnych. Za same negocjacje jednak nie odpowiadał – pisaliśmy o tym niedawno na Gazeta.pl – ponieważ rola UKIE była zupełnie inna. Urząd miał charakter ekspercki, doradczy, wykonawczy. Jak podkreślali nasi rozmówcy, którzy również pracowali wówczas nad przystąpieniem Polski do Unii, nie posiadał władzy politycznej i na pewno nie prowadził negocjacji. Premier Morawiecki nie mógł więc negocjować z Unią akcesji naszego kraju.

PRZYKŁAD 2: Morawiecki i sędziowie Sądu Najwyższego

Cytat: 

Czy wiecie, że ci sędziowie z czasów stanu wojennego, niektórzy z nich, ci, którzy wydawali haniebne wyroki, dzisiaj są w tym bronionym czasami przez was Sądzie Najwyższym? (…) Jest kilku sędziów stanu wojennego, którzy do dzisiaj tam są

Miejsce: Strasburg, Parlament Europejski, debata z udziałem polskiego premiera

Czas: 4 lipca 2018 roku

Rzeczywistość: Materia, którą poruszył premier Morawiecki jest skomplikowana. W swoim wystąpieniu szef rządu mówi jednak tylko część prawdy. Faktycznie w dniu, w którym wygłaszał swoją wypowiedź w Sądzie Najwyższym zasiadało trzech sędziów, którzy w stanie wojennym wydawali wyroki w sprawach karnych. Byli to: Józef Iwulski, Waldemar Płóciennik i Andrzej Siuchniński. Szef polskiego rządu nie sprecyzował jednak, co rozumie pod pojęciem "haniebne wyroki" i kto konkretnie je wydawał. Z kolei jeśli zagłębić się w archiwa Instytutu Pamięci Narodowej, oświadczenia samych sędziów oraz poświęconą tamtym czasom książkę "Sędziowie warszawscy w czasach próby 1981-1988" autorstwa prof. Adama Strzembosza i Marii Stanowskiej, okaże się, że wymieniona trójka wielokrotnie starała się łagodzić efekty represji ówczesnego systemu nie tylko wobec opozycjonistów, ale także samych obywateli. Przykładem są tu m.in. zdania odrębne do wyroków czy rezygnacja z "trybu doraźnego" przeprowadzania spraw, który niemal całkowicie pozbawiał oskarżonych prawa do obrony i uczciwego procesu, o czym swego czasu pisał TVN24.

Sądowa ustawa PiS znowu do poprawki. Zmiany mają zadowolić Komisję Europejską, ale opozycja krzyczy: 'niechlujstwo'

 

PRZYKŁAD 3: Morawiecki i Czeczeni

Cytat: 

W Polsce mamy ponad 25 tysięcy uchodźców z Czeczenii

Miejsce: Kolegium Europejskie w Natolinie, debata premiera RP z szefem Bundestagu Wolfgangiem Schaeuble

Czas: 29 czerwca 2018 roku

Rzeczywistość: Kłamstwo. Z danych, które OKO.press otrzymało od Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że jakąkolwiek formą ochrony ze strony państwa polskiego – status uchodźcy, ochronę uzupełniającą, pobyt ze względów humanitarnych, pobyt tolerowany – legitymuje się obecnie zaledwie 2,4 tysiące Czeczenów. W przypadku kolejnego 1,5 tysiąca ich rodaków procedura uchodźcza trwa. Razem daje to jednak ok. 4 tysięcy ludzi, z pewnością nie 25 tysięcy, o których mówił premier.

 

PRZYKŁAD 4: Morawiecki i luka VAT-owska

Cytat: 

Wpływy z tytułu naszego uszczelnienia (wyniosły) 40 mld zł

Miejsce: Warszawa, Sejm RP

Czas: 6 czerwca 2018 roku

Rzeczywistość: Usprawnienie ściągalności podatku VAT niewątpliwie należy zapisać na plus rządom Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę, że swoją cegiełkę do tego sukcesu dołożyła poprzednia ekipa rządząca, która wprowadziła Jednolity Plik Kontrolny oraz Jednolity Plik Kontrolny dla dużych firm. Wedle danych Komisji Europejskiej luka VAT-owska w 2015 roku faktycznie wynosiła ponad 40 mld zł. Dzisiaj analitycy gospodarczy szacują, że lukę podatkową udało się zmniejszyć o 8-17 mld zł (wiele zależy m.in. od przyjętej metodologii obliczeń). Samo Ministerstwo Finansów szacuje, że na koniec 2017 roku lukę VAT-owską udało się zmniejszyć o ok. 15 mld zł. Zakładając jednak nawet górną wartość, czyli 17 mld zł, to wciąż przeszło dwukrotnie mniej niż 40 mld zł, o których mówił premier.

Premier Mateusz MorawieckiPremier Mateusz Morawiecki fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

PRZYKŁAD 5: Morawiecki i pieniądze dla niepełnosprawnych

Cytat: 

Przed przyjściem rządu PiS rodzina z osobą niepełnosprawną miała ok. 2 tys. zł 'na rękę', dziś jest to 3 tys. zł

Miejsce: Żnin, spotkanie z wyborcami

Czas: 28 kwietnia 2018 roku

Rzeczywistość: Sytuacja rodzin z osobami niepełnosprawnymi oraz opiekunów osób niepełnosprawnych nie poprawiła się aż tak, jak twierdzi szef rządu. Jak pisało w lipcu tego roku OKO.press, w 2015 roku grupa ta otrzymywała miesięcznie 1996 zł netto; pod koniec 2018 roku będzie to 2550 zł netto. Wzrost wynosi zatem 554 zł "na rękę", czyli mniej więcej 28 proc. Nie jest to ani 1 tys. zł, ani 50 proc., które pojawiają się w wypowiedzi premiera Morawieckiego.

PRZYKŁAD 6: Morawiecki i Ukraińcy

Cytat: 

(Włosi – przyp. red.) mają setki tysięcy imigrantów z Afryki Północnej, a my – z Ukrainy. To po prostu kwestia perspektywy. My również mamy mnóstwo uchodźców i wierzymy, że pomagamy im poprzez nasze instytucje finansowe

Miejsce: Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, wywiad dla CNN

Czas: 25 stycznia 2018 roku

Rzeczywistość: Słowa o tysiącach lub nawet milionach "uchodźców z Ukrainy" to bardzo częsty argument ze strony polityków obozu władzy. Jednocześnie uzasadnienie niechęci wobec przyjmowania przybyszów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Tyle że, jeśli spojrzeć w oficjalne dane (np. Urzędu ds. Cudzoziemców), okaże się, że uchodźców z Ukrainy, w rozumieniu prawa, jest w naszym kraju ledwie garstka. Jakąkolwiek formę międzynarodowej ochrony od 2014 roku otrzymało bowiem ledwie 582 na 6676 wnioskujących. Oczywiście, w Polsce przebywa - wedle różnych szacunków - od miliona do dwóch milionów Ukraińców, ale są to migranci ekonomiczni. Różnica jest zasadnicza, ponieważ ci ostatni nie otrzymują ze strony państwa żadnej pomocy.

 

PRZYKŁAD 7: Morawiecki i kredyty frankowe

Cytat: 

Jako prezes banku przestrzegałem przed tym, żeby banki nie udzielały pożyczek we frankach szwajcarskich. Niestety, wówczas nie rozumieli tego ani ludzie, ani banki. Bank Zachodni był jednym z nielicznych banków, który wtedy tych kredytów nie udzielał

Miejsce: Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Czas: 24 stycznia 2018 roku

Rzeczywistość: Szef rządu został przyłapany na kłamstwie. – Zdobyliśmy więcej niż kilka umów, żeby mieć tego pewność. Mamy też sprawozdanie finansowe banku, z którego jasno wynika, że w 2009, 2010 roku udzielił tego typu kredytów na 2,3 mld franków szwajcarskich. Biorąc pod uwagę wysokość przeciętnego kredytu, powinno to być około 6-7 tys. umów. W tym czasie premier Morawiecki był prezesem tego banku – w rozmowie z serwisem PolsatNews.pl Morawieckiego punktował prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak. Także roczne sprawozdania finansowe BZ WBK nie pozostawiają złudzeń – za jego prezesury (stanowisko objął w maju 2007 roku) bank posiadał w swoim portfelu kredyty we frankach szwajcarskich. Na koniec 2007 roku było to 500 mln zł, natomiast w latach 2008-09 już 2,3 mld zł. Dopiero w raporcie za 2009 rok BZ WBK poinformował o ograniczeniu działalności kredytowej na walutach.

Premier Mateusz MorawieckiJAKUB ORZECHOWSKI

 

PRZYKŁAD 8: Morawiecki i przemysł

Cytat: 

W 2017 r. dwie trzecie nowych miejsc w przemyśle w całej Unii Europejskiej powstało w Polsce. Zaczęto nas nazywać fabryką Europy

Miejsce: Warszawa, Sejm RP, exposé premiera

Czas: 12 grudnia 2017 roku

Rzeczywistość: Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego rozwiewają wszelkie wątpliwości. Między I kwartałem 2017 a I kwartałem 2018 roku w przemyśle wytwórczym w Polsce przybyło 111 tys. miejsc pracy. W tym samym czasie w całej Unii zatrudnienie w przemyśle znalazło 591 tys. osób. Już na pierwszy rzut oka widać zatem, że w 2017 roku Polska nie mogła wytworzyć dwóch trzecich nowych miejsc pracy w unijnym przemyśle.

 

PRZYKŁAD 9: Morawiecki i rekordowy wzrost płac

Cytat: 

Podwyżki płac w Polsce są najwyższe od 25 lat

Miejsce: wywiad dla tygodnika "Sieci"

Czas: 2 lipca 2018 roku

Rzeczywistość: Znów rzut oka na dane statystyczne. W 2017 roku realny (czyli po uwzględnieniu inflacji) wzrost płac w Polsce wyniósł 3,4 proc. O żadnym rekordzie nie może być mowy, bo wyższe realne wzrosty uposażeń polska gospodarka notowała po 1989 roku wielokrotnie – m.in. w latach 1996-98, 2006-08 czy 2014-16.

Kto w Warszawie, kto w Krakowie? Prezes PiS zaprezentował kandydatów na prezydentów dużych miast

Więcej o: