Janusz Palikot podejrzewany o niezapłacenie 1 mln zł podatku. On sam mówi, że to "znany fakt"

Założyciel partii Twój Ruch i były poseł, Janusz Palikot jest podejrzewany o niezapłacenie ponad miliona złotych podatku dochodowego od sprzedaży akcji "Polmosu".

17 lat temu jego spółka Jabłonna SA kupiła lubelski Polmos za 16 milionów złotych. W raporcie Najwyższej Izby Kontroli z 2006 roku transakcję sprzedaży akcji lubelskich zakładów oceniono jako niekorzystną dla Skarbu Państwa.

- Postępowanie prowadzone jest w sprawie niezgłoszenia podatku i niezapłacenia go - informuje Mirosława Chyr z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która nadzoruje śledztwo. Podkreśliła, że w wyniku tych działań narażono Skarb Państwa na stratę około miliona złotych. Chyr potwierdziła, że Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie na polecenie prokuratora przeprowadził przeszukania pod adresem zamieszkania Janusza Palikota oraz w biurze księgowym.

Ze względu na dobro postępowania śledczy nie zdradzają żadnych szczegółów. Na razie w sprawie nikt nie usłyszał zarzutów.

Janusz Palikot napisał na Twitterze, że "sprawa, o której piszą media, dotyczy okresu podatkowego z lat 2005-2010". "Był to powszechnie znany fakt, gdyż byłem Posłem RP. Sprawa zakończyła się w 2015 roku domiarem podatku dochodowego w wysokości 2,2 mln zł, który został zapłacony. Tyle w temacie" - napisał Janusz Palikot.

Biznesy Janusza Palikota

Janusz Palikot w latach 2011-2015 zasiadał w Sejmie jako poseł swojej partii, najpierw Ruch Palikota, później Twój Ruch, zaś wcześniej od 2005 roku pełnił mandat z ramienia Platformy Obywatelskiej. Wycofał się z polityki kilka lat temu.

Palikot jeszcze przed karierą parlamentarzysty, a także po niej, był przedsiębiorcą, głównie kojarzonym z biznesem alkoholowym.

Na początku lat 90. założył spółkę Ambra, która do dziś produkuje wina musujące, a od kilku lat również cydr. Następnie założył spółkę Jabłonna S.A., która zakupiła akcje Polmosu Lublin produkującego wódkę, m.in. Żołądkową Gorzką. Sprzedał je w 2006 roku, kiedy Polmos wszedł na giełdę.

W lipcu tego roku Janusz Palikot odkupił natomiast browar Tenczynek od posła Kukiz'15 Marka Jakubiaka.

Palikot, Miller, Wenderlich... Tych gwiazd lewicy nie zobaczysz już w Sejmie

Więcej o: