Pierwsze decyzje KRS. Jest 12 kandydatów do SN. Wśród nich m.in. doradca marszałka Sejmu

Krajowa Rada Sądownictwa w tajnym głosowaniu w czwartek wybrała 12 kandydatów na członków Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wniosek o ich powołanie trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Początkowo zakładano, że posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa odbędzie się we wrześniu. Zdecydowano jednak, że zostanie zwołane wcześniej. Argumentowano, że praca zespołów KRS przesłuchujących kandydatów dała podstawę do tego, by w tej sprawie rada spotkała się już w czwartek.

Podczas tajnego głosowania wybrano 12 kandydatów na członków Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Do obsadzenia jest łącznie 16 stanowisk w tej izbie, dlatego też potrzebny będzie kolejny konkurs. - W przypadku czterech miejsc cała procedura musi być powtórzona - powiedział dziennikarzom przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur. Wcześniej KRS przesłuchiwała kandydatów za zamkniętymi drzwiami.

KRS wskazuje kandydatów. Wśród nich m.in. doradca marszałka Sejmu

Na kandydatów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zostali wybrani: Małgorzata Bednarek, Jarosław Duś, Jan Majchrowski, Piotr Niedzielak, Tomasz Przesławski, Adam Roch, Adam Tomczyński, Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, Ryszard Witkowski, Jacek Wygoda, Konrad Wytrykowski, Paweł Zubert.

Jak zwrócił uwagę dziennik "Rzeczpospolita", w tym gronie jest 6 prokuratorów (czterech z Prokuratury Krajowej, dwóch z regionalnych) oraz dwóch sędziów, trzech radców prawnych i jeden pracownik naukowy, czyli prof. Jan Majchrowski. Majchrowski to jednocześnie doradca marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Z kandydowania na sędziów Sądu Najwyższego zrezygnowały trzy osoby, wśród nich sędzia Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński, który kandydował do Izby Dyscyplinarnej. KRS otrzymała jego pisemną rezygnację.

Posiedzenie KRS ws. SN

Wcześniej Rada odrzuciła wnioski posła Platformy Obywatelskiej Borysa Budki, w tym ten dotyczący odroczenia posiedzenia w celu zapoznania się z wnioskami z wysłuchań kandydatów. Poseł miał też zastrzeżenia do trybu informowania o przesłuchaniach. Borys Budka mówił, że ma informacje, z których wynika, że są osoby, które odebrały zaproszenia po faktycznym przesłuchaniu. To oznacza, że nie miały możliwości wzięcia w nim udziału.

KRS kontynuuje posiedzenie w piątek, tego dnia zajmie się obsadą Izby Karnej. Wolne jest jedno stanowisko, o które ubiega się siedmiu kandydatów. Na początku przyszłego tygodnia członkowie Rady zajmą się kandydaturami do Izb cywilnej oraz kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych. Łącznie posiedzenie ma trwać cztery dni.

Więcej o:
Komentarze (34)
Pierwsze decyzje KRS. Wybrano 12 kandydatów do Izby Dyscyplinarnej SN
Zaloguj się
 • hiperon59b

  Oceniono 22 razy 12

  Rezygnacja dublera, agenta Muszyńskiego z kandydowania do SN spowodowana była skierowaniem wniosku ministra Zero do TK w sprawie ostatnich decyzji SN. Ktoś tą sprawę przecież musi załatwić zgodnie z wolą ministra Zero a pani magister, żona TW Volfganga tego nie potrafi.

 • dudi-w

  Oceniono 17 razy 7

  zapamiętajmy te tworząca się liste hańby! Mam nadzieje, ze ci ludzie zostaną wkrótce usunięci z korporacji prawniczych i pozbawieni prawa wykonywania zawodu

 • Roman Kilias

  Oceniono 18 razy 6

  No to napewno poprawi działalność sądów ! Śmiech pusty śmiech !

 • srv14

  Oceniono 18 razy 6

  Ale jedno trzeba przyznać transparentnie , jawnie wprawdzie nie było ale za to jak szybko " i nie jest to nasze ostanie słowo" Dziwi mnie tylko ,że nazwiska osób 'powołanych" do SN nie zostały utajnione bo chwalić się to za bardzo nie ma czym ale na szczęście wstyd , który dotknie te osoby zostanie na wieki

 • zlotto

  Oceniono 11 razy 5

  To nie jest zadna KRS, konstytucja mowi jasno ze 15 sedziow wybieranych jest przez srodowisko sędziowskie a nie sposrod pracownikow ministerstwa sprawiedliwosci przez SEJM, to są oszusci popelniajacy przestepstwo z art 227 KK

 • def11

  Oceniono 29 razy 5

  Lista hańby, to ludzie którzy sprzeniewierzyli się praworządnemu państwu i godzą się na pełnienie fasadowych funkcji na zlecenie zmierzającej do autorytarnej władzy partii PiS vel PZPR 2.0

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 12 razy 4

  Gotowa lista aresztowań.
  Póki co - kolejnych 12. Nie licząc innych w proces zamachu stanu uwikłanych.

 • acototak

  Oceniono 18 razy 4

  Banana Republic of San Escobar

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX