Pierwsze decyzje KRS. Jest 12 kandydatów do SN. Wśród nich m.in. doradca marszałka Sejmu

Krajowa Rada Sądownictwa w tajnym głosowaniu w czwartek wybrała 12 kandydatów na członków Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wniosek o ich powołanie trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Początkowo zakładano, że posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa odbędzie się we wrześniu. Zdecydowano jednak, że zostanie zwołane wcześniej. Argumentowano, że praca zespołów KRS przesłuchujących kandydatów dała podstawę do tego, by w tej sprawie rada spotkała się już w czwartek.

Podczas tajnego głosowania wybrano 12 kandydatów na członków Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Do obsadzenia jest łącznie 16 stanowisk w tej izbie, dlatego też potrzebny będzie kolejny konkurs. - W przypadku czterech miejsc cała procedura musi być powtórzona - powiedział dziennikarzom przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur. Wcześniej KRS przesłuchiwała kandydatów za zamkniętymi drzwiami.

KRS wskazuje kandydatów. Wśród nich m.in. doradca marszałka Sejmu

Na kandydatów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zostali wybrani: Małgorzata Bednarek, Jarosław Duś, Jan Majchrowski, Piotr Niedzielak, Tomasz Przesławski, Adam Roch, Adam Tomczyński, Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, Ryszard Witkowski, Jacek Wygoda, Konrad Wytrykowski, Paweł Zubert.

Jak zwrócił uwagę dziennik "Rzeczpospolita", w tym gronie jest 6 prokuratorów (czterech z Prokuratury Krajowej, dwóch z regionalnych) oraz dwóch sędziów, trzech radców prawnych i jeden pracownik naukowy, czyli prof. Jan Majchrowski. Majchrowski to jednocześnie doradca marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Z kandydowania na sędziów Sądu Najwyższego zrezygnowały trzy osoby, wśród nich sędzia Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński, który kandydował do Izby Dyscyplinarnej. KRS otrzymała jego pisemną rezygnację.

Posiedzenie KRS ws. SN

Wcześniej Rada odrzuciła wnioski posła Platformy Obywatelskiej Borysa Budki, w tym ten dotyczący odroczenia posiedzenia w celu zapoznania się z wnioskami z wysłuchań kandydatów. Poseł miał też zastrzeżenia do trybu informowania o przesłuchaniach. Borys Budka mówił, że ma informacje, z których wynika, że są osoby, które odebrały zaproszenia po faktycznym przesłuchaniu. To oznacza, że nie miały możliwości wzięcia w nim udziału.

KRS kontynuuje posiedzenie w piątek, tego dnia zajmie się obsadą Izby Karnej. Wolne jest jedno stanowisko, o które ubiega się siedmiu kandydatów. Na początku przyszłego tygodnia członkowie Rady zajmą się kandydaturami do Izb cywilnej oraz kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych. Łącznie posiedzenie ma trwać cztery dni.

Więcej o: