Ambasador USA przedstawia się w nagraniu. "Nie może się doczekać przyjazdu" i mówi po polsku
W lipcu amerykański Senat zatwierdził nominację Georgette Mosbacher na ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Formalnie jest ona "desygnowana na stanowisko", ale - choć jeszcze nie ma jej w Polsce - powoli zaczyna wchodzić w nową rolę. Na Twitterze ambasady pojawiło się nagranie, w którym Mosbacher przedstawia się Polakom, mówi o polsko-amerykańskim sojuszu i swoich planach.
- Moje doświadczenia jako businesswoman i przedsiębiorczyni sprawia, że rozumiem, jak wielkie znaczenie mają więzi ekonomiczne dla naszych relacji - wyjaśnia i deklaruje, że będzie współpracowała z "dynamicznym środowiskiem amerykańskich przedsiębiorców w Polsce".
- Nie mogę się doczekać przyjazdu do Polski i jeszcze lepszego poznania jej wspaniałych mieszkańców, kultury i historii - mówi nowa ambasador. I dodaje kilka słów po Polsku: - Za wolność naszą i waszą. Sto lat razem.
Georgette Mosbacher nową ambasador USA
Georgette Mosbacher ma 71 lat. Od lat związana jest z Partią Republikańską, jednak w 2016 roku to demokrata Barack Obama mianował ją na członkinię komisji doradczej ds. dyplomacji. Mosbacher jest szefową założonej przez siebie w 1992 r. firmy, zajmującej się m.in. doradztwem marketingowym. W przeszłości kierowała firmami kosmetycznymi - Borghese i La Prairie. Zajmowała się także działalnością charytatywną na rzecz m.in. ubogich nowojorczyków, a także weteranów wojennych i ich rodzin.
Mosbacher zdążyła podpaść polskim władzom. Przed senacką komisją spraw zagranicznych mówiła m.in., że Polska powinna wziąć na siebie "sprawiedliwy udział" w rozwiązaniu problemu uchodźców, którzy znaleźli się w bardzo trudnym położeniu. Mosbacher skrytykowała także ustawę o IPN a nawet przypisała jej wywołanie fali antysemityzmu w Europie Wschodniej.
- Powiedziałam, że będę współpracować z Polską, by żadne ustawy nie wywoływały uprzedzeń. Nietolerancja w jakiejkolwiek formie jest nie do zaakceptowania - tłumaczyła. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek stwierdziła wówczas, że Mosbacher "nie powinna tego mówić", tym bardziej, że nie objęła jeszcze funkcji w Polsce. Mauzrek tłumaczyła wypowiedź przyszłej ambasador nieznajomością uzasadnienia i argumentów, które leżały u podstaw przyjęcia ustawy o IPN.
Czytaj też: Georgette Mosbacher. Żelazna Dama Donalda Trumpa pojedzie do Polski? Już wywołała skandal
-
Jarosław Kaczyński miał się zaszczepić. Jego wizyta została odwołana. "Boimy się o prezesa"
-
"Czara goryczy się przelała". W podkomisji smoleńskiej wojna, a rodziny są wściekłe na Macierewicza
-
Rolnicy próbowali przedostać się do premiera. Ekspert krytykuje akcję służb. "Ochrona była zbyt daleko"
-
Sosnowiec. 12-latka wzywała pomocy na ulicy. Matka bała się zgłosić, że ojciec znęca się nad rodziną
-
Horoskop dzienny - niedziela 7 marca [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]
- PiS z największym poparciem, a Hołownia wyprzedza KO. Sprawdzono też wariant z odejściem Gowina [SONDAŻ]
- Rolnicy przeszkodzili w otwarciu obwodnicy. Premier "czym prędzej się oddalił". Donald Tusk komentuje
- Irak. Papież Franciszek odwiedza miasta zniszczone przez ISIS. Zaapelował o przebaczanie prześladowcom
- Ministerstwo Zdrowia: 13 574 nowych zakażeń koronawirusem i 126 ofiar śmiertelnych
- Kiedy zmiana czasu na letni w 2021 roku? Zegarki przestawimy już niedługo