Agata Duda w Nowej Zelandii. Fotograf uchwycił tradycyjne hongi z maoryskim wojownikiem

Agata Duda ściska rękę wytatuowanego wojownika. Stykają się czołami i nosami. To nic innego jak scena tradycyjnego maoryskiego powitania, tzw. hongi.

Andrzej Duda i Agata Duda poznawali zwyczaje Nowej Zelandii. Podczas jednego ze spotkań Agata Kornhauser-Duda została powitana przez maoryskiego wojownika.

Fotograf uchwycił, jak Andrzej Duda przygląda się niecodziennej scenie. To tzw. powitanie hongi, tradycja Maorysów. Według wierzeń w czasie hongi następuje wymiana ha - "oddechu życia". Tłumacząc to na naszą tradycję, powiedzielibyśmy raczej o wymianie dusz.

W Nowej Zelandii tradycyjne powitania są też częścią dyplomatycznych spotkań, co możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Andrzej Duda i Agata Duda w Australii i Nowej Zelandii

Scena hongi miała miejsce 22 sierpnia. Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka zakończyli właśnie wizytę na antypodach i odlecieli do kraju. W czasie wizyty w Australii i Nowej Zelandii para prezydencka odwiedziła Melbourne, Canberrę, Sydney, Auckland i Wellington. Była to pierwsza oficjalna wizyta polskiego prezydenta w Australii i Nowej Zelandii od 1989 roku.

Prezydent spotkał się z australijskimi władzami krajowymi oraz przedstawicielami stanów Wiktoria i Nowa Południowa Walia. W Nowej Zelandii rozmawiał z władzami krajowymi. Andrzej Duda wziął też udział w forum energetycznym w Sydney i oddał hołd żołnierzom z Australii i Nowej Zelandii, którzy ginęli na frontach na całym świecie. Andrzej Duda i Agata Duda spotkali się także z Polakami. 

Więcej o: