Andrzej Duda w Nowej Zelandii spotkał się przedstawicielami Polskich Dzieci z Pahiatua

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dzisiaj w Nowej Zelandii z przedstawicielami "Polskich Dzieci z Pahiatua". Prezydent wręczył odznaczenia trzem osobom, a także uczestniczył w oficjalnym odsłonięciu tablicy poświęconej Polakom.

Mianem polskich dzieci z Pahiatua określa się osoby, które w 1944 roku trafiły do Obozu Polskich Dzieci znajdującego się niedaleko tej miejscowości. Było to w sumie 733 dzieci, w większości sierot, oraz 100 opiekunów, którzy przybyli do wyspiarskiego kraju na zaproszenie rządu.

Andrzej Duda przemawia w Nowej Zelandii

Prezydent podziękował przedstawicielom Dzieci Pahiatua za to, że gdy osiedlili się w Nowej Zelandii, to stali się wizytówką Polski. “Wystawiliście i wystawiacie piękne świadectwo Polsce tutaj w Nowej Zelandii, za co jako prezydent Rzeczypospolitej jestem Państwu ogromnie wdzięczny. Polska jest tutaj szanowana właśnie dzięki wam, dzięki temu, jakimi ludźmi jesteście, jaką przez te dziesięciolecia pokazaliście postawę, także jako obywatele Nowej Zelandii, jako ludzie tego kraju” - powiedział Andrzej Duda.

Odsłonięcie skweru w Wellington

Andrzej Duda uczestniczył również w odsłonięciu Skweru Polskich Dzieci, który znalazł się w Wellington, stolicy Nowej Zelandii. Ma on upamiętniać przyjaźń oraz partnerstwo między Nową Zelandią a Polską. Następnie trzech przedstawicieli środowiska Polskich Dzieci z Pahiatua zostało odznaczonych przez prezydenta w zamian za zasługi na rzecz środowisk polonijnych w Nowej Zelandii, a także za propagowanie polskiej kultury i historii oraz za kształtowanie postaw patriotycznych.

Andrzej Duda zdradził, czego dotyczyło spotkanie z Donaldem Trumpem. Odbyli dwie rozmowy

Więcej o: