"GW": politycy PiS wiedzieli o podsłuchiwaniu ministrów rządu PO-PSL zanim wybuchła afera taśmowa

"Politycy PiS mieli wiedzieć o nagrywaniu ministrów rządu PO-PSL pół roku przed wybuchem afery podsłuchowej" - pisze Wojciech Czuchnowski w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej". Informacjom zaprzeczają osoby, które według dziennikarza były w sprawę zamieszane.

Wedle ustaleń dziennikarza "Gazety Wyborczej", Marek Falenta miał zaoferować nagrania polityków PO-PSL ówczesnemu skarbnikowi PiS Stanisławowi Kostrzewskiemu pod koniec 2013 roku. Polityk miał wziąć namiary i przekazać je kierownictwu partii, gdzie miała zapaść decyzja o sprawdzeniu Marka Falenty.

"Gazeta Wyborcza": politycy PiS wiedzieli o podsłuchach pół roku wcześniej

Zadanie to, wedle informatora "GW", przypadło w udziale Ernestowi Bejdzie, obecnemu szefowi CBA, który w 2014 roku był prawnikiem związanej z PiS spółki Srebrna. Weryfikacja miała wykazać, że Falenta od lat miał współpracować z ABW, a później z CBA.

Następnie - podaje "GW" - zdecydowano, że pierwsze nagrania zostaną opublikowane na łamach tygodnika "Wprost", który nie był kojarzony z obozem prawicy, co mogłoby zaszkodzić sprawie. Kolejne nagrania ukazały się na łamach "Do Rzeczy".

"Zaplanowany scenariusz został zrealizowany (...) Wygranie wyborów przez PiS było najważniejszym celem dysponentów nagrań. To się udało" - czytamy w tekście Wojciecha Czuchnowskiego.

Na aferze stracili nie tylko politycy PO, ale też sam Marek Falenta, który w grudniu 2016 roku został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2,5 roku więzienia oraz grzywnę. "Dziś walczy o odroczenie kary, licząc na rozpatrzenie kasacji przez Sąd Najwyższy" - czytamy.

Ernest Bejda i Mariusz Kamiński zdecydowanie zaprzeczyli informacjom "Gazety Wyborczej", zaś Marek Falenta nie chciał komentować sprawy.

Informatorzy "Gazety Wyborczej" "byli wtedy w centrum wydarzeń'" - czytamy w artykule.

Afera podsłuchowa wybuchła w 2014 roku

Afera podsłuchowa wybuchła w czerwcu 2014 roku po publikacji tygodnika "Wprost". Opierała się na wykonanych przez kelnerów restauracji Amber Room i Sowa & Przyjaciele nagrań rozmów polityków, biznesmenów i urzędników. Łącznie nagrano ponad sto osób podczas 66 nielegalnie nagrywanych spotkań.

Wśród nich byli ówcześni szefowie MSZ Radosław Sikorski, MSW Bartłomiej Sienkiewicz, resortu infrastruktury Elżbieta Bieńkowska, a także szef CBA Paweł Wojtunik czy prezes NBP Marek Belka.

Oprócz Marka Falenty, skazany został także jego szwagier, Krzysztof Rybak, oraz kelner Konrad Lassota. Obaj otrzymali karę po 10 miesięcy w zawieszeniu oraz grzywny. Drugi kelner, Łukasz N., musiał z kolei zapłacić 50 tys. zł świadczenia pieniężnego. Ponadto, Lassota i N. musieli zwrócić pieniądze, które zarobili na nagrywaniu, odpowiednio 27,5 tys. zł oraz 92,5 tys. zł.

Więcej o:
Komentarze (274)
"Gazeta Wyborcza": politycy PiS wiedzieli o nagrywaniu ministrów rządu PO-PSL
Zaloguj się
 • kazimierz111

  Oceniono 57 razy 21

  Kelnerzy nagrywali wszystkich, jak leci. Nie wierzę że wśród restauracyjnych gości nie było takich którzy związani byli z PiS. A ich nagrania nie wypłynęły. Przypadek?

 • franekzjanek

  Oceniono 28 razy 16

  .
  Tajemnica poliszynela ... szyte to było grubymi nićmi, podobnie jak Ambergold też został sprokurowany za pieniądze SKOKów na potrzeby umoczenia Tuska i jego syna i tym samym pogrzebania PO . Byli SBecy i oficerowie innych służb wspaniale dopomogli obecnej władzy w zwycięstwie.
  .

 • artzat74

  Oceniono 41 razy 15

  Gdzie Falenta dorobił się milionów ?
  W Rosji .
  Komu zależało na obaleniu prozachodniego polskiego rządu ?
  Rosji.
  Gdzie największy sojusznik pisu ma swoje nadajniki ?
  W Rosji ,
  Z kim współpracuje otoczenie Maciarewicza ?
  Z Rosją .
  Kto realizuje plan kremla , zawracając Polskę na Wschód ?

 • marf987

  Oceniono 24 razy 14

  kolejny dowód na to, że Przestępcy I Skorumpowani działają w imieniu i na rzecz Rosji

 • fakiba

  Oceniono 72 razy 14

  Przecież u nich to norma , oni bez haków żyć nie potrafią , i "dziwne" że żadnego pisora nie nagrali

 • batistuta

  Oceniono 21 razy 13

  ośmiornica pisowska !!!!

 • poison884

  Oceniono 13 razy 11

  A czy w tych nagraniach jest coś sensacyjnego ? Coś innego co mówi PIS tylko publicznie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX