Premier Australii nie wziął udziału w rozmowach bilateralnych z Andrzejem Dudą. Powód? Jest teoria

Premier Australii Malcolm Turnbull nie wziął udziału w rozmowach bilateralnych, które miały odbyć się pod przewodnictwem jego i Andrzeja Dudy - podał PAP. Kancelaria Dudy zaznacza, że prezydent rozmawiał z Turnbullem wcześniej - w cztery oczy. Komentatorzy wysuwają jednak teorię, że ranga rozmów została obniżona.

Polski prezydent przebywa z wizytą w Australii. Dziennikarz Marek Świerczyński z portalu Politykainsight.pl zwrócił uwagę na fragment depeszy Polskiej Agencji Prasowej dotyczący oficjalnych spotkań Andrzeja Dudy.

- Może wskazywać na to iż w efekcie fiaska projektu Adelaide (rezygnacja z zakupu fregat - red.) Australijczycy obniżyli status rozmów obronnych z Polską - napisał dziennikarz. O co dokładnie chodzi?

Z kim spotkał się Andrzej Duda w Australii?

Przytoczony przez Świerczyńskiego fragment depeszy PAP brzmi tak: "W spotkaniu, które odbyło się w poniedziałek miejscowego czasu w budynku parlamentu, wzięli udział także m.in. szef MON Mariusz Błaszczak oraz australijski minister ds. przemysłu obronnego Christopher Pyne. Początkowo planowano, że rozmowy bilateralne odbędą się między prezydentem Dudą a premierem Malcolmem Turnbullem".

PAP podaje, że Duda przywitał się z Turnbullem, rozmawiali w cztery oczy, zaś rozmowy bilateralne odbyły się później. 

Kancelaria Prezydenta napisała na swojej stronie internetowej, że rozmowy bilateralne odbyły się "pod przewodnictwem minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop". Wcześniej, w planie wizyty Andrzeja Dudy w Australii i Nowej Zelandii, informowała, że rozmowy bilateralne miały odbyć się "pod przewodnictwem Prezydenta RP i Premiera Australii".

Premier Australii nie poprowadził rozmów bilateralnych z Andrzejem DudąPremier Australii nie poprowadził rozmów bilateralnych z Andrzejem Dudą Fot. Screen Prezydent.pl

Do sprawy odniósł się były szef MON, Tomasz Siemoniak.

Z doniesień wynika, że premier Australii tylko się przywitał z prezydentem Dudą i ministrem Błaszczakiem - nie będzie tracić czasu na bilateralne rozmowy z ludźmi niepoważnymi. Wysłał w zastępstwie - wbrew pierwotnemu planowi - swoich ministrów

- napisał polityk PO.

Więcej o:
Komentarze (467)
Premier Australii nie wziął udziału w rozmowach bilateralnych z Andrzejem Dudą
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 183 razy 89

  Brakuje mi Kownackiego. Powinien rzucić tekst, że to my Australijczyków uczyliśmy bumerangiem rzucać.

 • octavia122

  Oceniono 99 razy 83

  Nikt poważny nie rozmawia z marionetkami. Niestety, zadufany w sobie PiS nigdy tego nie zrozumie.

 • fakduck

  Oceniono 96 razy 56

  Ojejku, jejku, znowu kop w dudę dla maliniaka? To chyba kolejny sukces pisuarni na miarę 27:1.

 • polakadam

  Oceniono 136 razy 54

  Premier może rozmawiać z kimś równym sobie rangą. A nasi wysłali kacze popychadło o ksywie długopis. Nic dziwnego że odwołał spotkanie.
  A dudu zawsze może pojechać się pomodlić do australijskiej Częstochowy.

 • kac

  Oceniono 44 razy 42

  Wszędzie już są "spaleni", nawet na drugim końcu świata.
  No, wspaniale wychodzi nam to "wstawanie z kolan". Gratulacje partacze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX