Morawiecki: "sam negocjowałem przystąpienie do UE". Miller: "nieprawda". A jak było?

- Ja sam negocjowałem przystąpienie do UE 20 lat temu - powiedział Mateusz Morawiecki. I wywołał spór. Leszek Miller, który podpisał Traktat Akcesyjny, odpowiedział na to apelem, by premier z takimi wypowiedziami poczekał do jego śmierci. Jaką funkcję w tym czasie pełnił Morawiecki?

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w niedzielę z sympatykami Prawa i Sprawiedliwości w Sandomierzu, była to też oficjalna inauguracja kampanii samorządowej jego partii. Podczas swojego wystąpienia mówił m.in. o rolnikach i małych przedsiębiorcach, sukcesach rządu, a także krytykował opozycję.

To właśnie podczas punktowania politycznych oponentów padły zdania, które wywołały polityczną burzę.

Szanowni państwo, ja sam negocjowałem przystąpienie do UE 20 lat temu, i doskonale wiem, jak w UE negocjuje się najlepsze transakcje

- powiedział Mateusz Morawiecki.

Miller do Morawieckiego: proszę poczekać aż umrę

Od razu część komentatorów zaczęła pisać, że to przekłamanie i zakłamywanie historii przez PiS. Do tablicy wywołano nawet byłego premiera Leszka Millera, który kierował rządem podczas finiszu negocjacji z Unią Europejską (to on, razem z innymi przedstawicielami Rady Ministrów, w 2003 roku podpisywał Traktat Akcesyjny).

Leszek Miller stwierdził, że słowa premiera Mateusza Morawieckiego są nieprawdą, a szef rządu "nic nie negocjował". Miller poszedł nawet dalej w przytykach, stwierdzając:

Nic Pan nie negocjował. Proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę.

 

Kim był Mateusz Morawiecki w czasie negocjacji z UE?

W 1998 roku 30-letni wówczas Mateusz Morawiecki został zastępcą dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

Jak można przeczytać m.in. na Sonarze (projekt "Gazety Wyborczej", dziennikarze zajmują się analizami danych), Morawiecki był członkiem ministerialnego zespołu, który negocjował warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Natomiast na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w oficjalnym biogramie premiera Mateusza Morawieckiego, pojawia się taka informacja:

W 1998 r. został Zastępcą Dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Komitecie Integracji Europejskiej i był członkiem grupy negocjującej przystąpienie Polski do Unii Europejskiej (Bankowość i Finanse).

Opozycja podłapuje temat "negocjacji z UE"

Część komentujących zwraca uwagę, że określenie "sam" w wypowiedzi Mateusza Morawieckiego mogło być po prostu podkreśleniem, że w projekt zaangażowany był osobiście, a nie że jako jedyny go prowadził.

Oponenci podkreślają jednak, że jego rola nie była tak duża, by mógł powiedzieć, że "sam negocjował". Drwi nie tylko Leszek Miller. Poseł PO Cezary Tomczyk na Twitterze proponuje sondę: "Co jeszcze poza negocjowaniem wejścia Polski do Unii Europejskiej zrobił dla Ciebie?". Do wyboru są trzy odpowiedzi: "wynalazł żarówkę", "wynalazł koło" i "pierwszy lot w kosmos".

- Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości to uprzedzam, że Morawiecki był rozgrywającym kadry Górskiego na Mundialu w 74 r. - ironizuje poseł Nowoczesnej, Piotr Misiło.

Kinga Gajewska z PO bije na alarm, że "PiS zmienia historię w szkolnych podręcznikach".

Z kolei dziennikarz "Rzeczpospolitej", Jacek Nizinkiewicz komentuje: "Jeśli Mateusz Morawiecki mówi, że negocjował przystąpienie Polski do UE 20 lat temu, to znaczy że dzisiaj politycy partii rządzącej mogą powiedzieć już wszystko. Teraz jakoś mniej dziwi, że prawdziwym liderem Solidarności był śp. Lech Kaczyński, a S. Piotrowicz rozbrajał komunę".

 

Więcej o: