Kto był najlepszą Pierwszą Damą w III RP? Zwyciężczyni zgarnęła ponad połowę wszystkich głosów

Niekwestionowaną zwyciężczynią sondażu na najlepszą Pierwszą Damę III RP została Jolanta Kwaśniewska. Konkurentki osiągnęły wielokrotnie niższe wyniki.

Jolanta Kwaśniewska pełniła funkcję Pierwszej Damy przez dwie kadencje, w latach 1995-2005. Była prezydentową bardzo aktywną. Jej fundacja Porozumienie Bez Barier, którą założyła w 1997 roku, sfinansowała Klinikę Hematologii i Onkologii Dziecięcej przy Akademii Medycznej w Gdańsku, odremontowała wiele oddziałów dziecięcych w szpitalach, organizuje wakacje dla dzieci, których rodzice zginęli podczas pełnienia obowiązków służbowych, finansuje rehabilitacje dla dzieci chorych i z niepełnosprawnościami. Ponadto, Kwaśniewska zajmowała i zajmuje się m.in prawami kobiet czy walką z dyskryminacją ze względu na wiek.

Aktywność żony Aleksandra Kwaśniewskiego zdają się doceniać ankietowani sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski. Jolanta Kwaśniewska otrzymała w badaniu 51 proc. głosów. Na podium znalazły się też Agata Kornhauser-Duda z 11 procentami głosów i Maria Kaczyńska z 10 procentami głosów. Danuta Wałęsa i Anna Komorowska dostały po 2 procent głosów. Niemal co czwarty badany nie wiedział, kogo ma wskazać. 

W maju poznaliśmy wyniki sondażu, w którym pytano "Kto był najlepszym prezydentem III RP?". Niekwestionowanym zwycięzcą ankiety został Aleksander Kwaśniewski, który zgarnął 36,2 procent głosów. Na kolejnych miejscach znaleźli się Andrzej Duda i Lech Kaczyński, którzy otrzymali po kolejno 11,9 i 11,7 procent głosów. Dalej Lech Wałęsa z 7 procentami, Bronisław Komorowski z 4 procentami i Wojciech Jaruzelski z 1 procentem. Odpowiedzi "nie wiem" udzielił co czwarty badany.

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna dla WP.pl metodą CAWI na próbie 1067 dorosłych Polaków. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Kwaśniewski podsumowuje dwulecie rządów PiS

Więcej o: