Andrzej Duda w Australii. Polonia pisze do premiera kraju. Proszą go o interwencję

Spotkanie z Polonią i odznaczenia dla australijskich polityków - w ten sposób prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Australii. Ale część Polonii nie jest z tej wizyty zadowolona.

Prezydent Andrzej Duda jest teraz w Melbourne, a w najbliższych dniach będzie także w Canberze i w Sydney, odwiedzi również Nową Zelandię. To pierwsza wizyta polskiego prezydenta w tych dwóch krajach.

Jednym z jej najważniejszych celów są spotkania z Polakami w roku 100-lecia odzyskania niepodległości - podaje pałac prezydencki. - Jestem szalenie wzruszony, że w tak ważnym dla nas, wszystkich Polaków, roku stulecia odzyskania niepodległości w 1918 roku mogę stać tu, w Australii, po drugiej stronie świata, patrząc na moich rodaków, którzy tutaj żyją - mówił Andrzej Duda podczas uroczystości wydanej przez gubernator stanu Wiktoria.

Andrzej Duda w Australii. Polonia pisze do premiera kraju

Tymczasem, jak donosi OKO.press, Polacy w Australii wystosowali list do premiera Malcolma Turnbulla i szefowej australijskiego MSZ, Julie Bishop. 

Premier Australii oraz Pani Minister Spraw Zagranicznych Australii spotykają się za kilka dni z Prezydentem Andrzejem Dudą. Chcemy, aby mieli pełne zrozumienie sytuacji politycznej w Polsce oraz roli, jaką odgrywa Andrzej Duda w niszczeniu demokracji w Polsce

- czytamy na stronie naszademokracja.pl, na której został umieszczony list. Tam też można go podpisać. W treści znajduje się prośba, by władze Australii na spotkaniu z Dudą wyraziły obawę odnośnie sytuacji w Polsce. Chodzi m.in. o zmiany w sądownictwie. Twórcy dokumentu stwierdzają, że prezydent Duda podpisał 26 lipca "niekonstytucyjną ustawę", która pozwoli rządzącemu PiS uzyskać wpływ na Sąd Najwyższy. 

"Radykalne zmiany w sądownictwie (...) są obliczone na to, by skupić w rękach rządzącej partii kontrolę nad władzą sądowniczą" - czytamy. Jest też wzmianka o "wielotysięcznych protestach w obronie demokracji, sądów i wolności słowa w Polsce" oraz o zastrzeżeniach UE do zmian w naszych sądach. 

Prezydent Polski nie tylko nie obronił demokracji, nie wetując niekonstytucyjnego prawa, ale dąży do zmiany konstytucji, by zagwarantować prezydentowi większą władzę, a także nadać większe prawa wybranym grupom, przy jednoczesnej dyskryminacji mniejszości religijnych i innych mniejszości w Polsce

- napisano w liście do władz Australii. Na portalu widnieje informacja, że (do momentu publikacji tego artykułu) zebrano pod nim ponad 1200 podpisów.

Polonia w Australii: Niech żyje Polska!

Tymczasem kancelaria prezydenta zamieściła na Twitterze nagranie, na którym Polonia w ciepłych słowach mówi o Polsce i życzy Polakom wszystkiego najlepszego. - Niech żyje Polska! - wołają uczestnicy spotkania zorganizowanego przez gubernator australijskiej Wiktorii. - Gdyby nie to, że mamy tutaj dzieci i wnuki, na pewno wrócilibyśmy do Polski - mówi jedna z kobiet.

Filmik możecie zobaczyć we wpisie z Twittera poniżej. Jest też nagranie z 93-letnim powstańcem warszawskim, który dziś mieszka w Australii.

Staliśmy pod blokiem z Patrykiem Jakim. Tak kandydat na prezydenta Warszawy poradził sobie w Ursusie

Więcej o:
Komentarze (549)
Andrzej Duda w Australii. Polonia pisze do premiera kraju. Proszą o interwencję
Zaloguj się
 • e50504

  Oceniono 97 razy 65

  Z innej beczki - znacie jakąś bananową republikę czy inne plemię gdzie na paradę wojskową dają rządowe samoloty? xD

 • turbojaszczur

  Oceniono 110 razy 60

  Polonia z Australii to troche inny kaliber niz azbesty z Jackowa. Beda momenty,ze pREZYDETOWI zgasza ten glupawy usmieszek.

 • jpz83

  Oceniono 65 razy 51

  Nawet będąc w ruchu próbuje złożyć palce w piramidkę. Najbardziej sztuczny polski polityk.

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 67 razy 43

  Po co ten przygłup tam poleciał ,przecież Matousz zabronił kupna złomu, no chyba że na wakacje z resztą pisiej hołoty za pieniądze podatnika.

 • s_snake

  Oceniono 72 razy 40

  "Jestem szalenie wzruszony, że w tak ważnym dla nas, wszystkich Polaków, roku stulecia odzyskania niepodległości w 1918 roku mogę stać tu, w Australii, po drugiej stronie świata"
  Niech mu Szczerski wytłumaczy, że Ziemia jest okrągła.

 • drbob20

  Oceniono 88 razy 38

  dziwi mnie ze duda wogole dostal wize do australii, ja bym go nie wpuscil, persona non grata

 • footprintpl

  Oceniono 52 razy 32

  A pomyśleć, że chciał do Austrii... Na lodowiec, pośmigać na nartach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX