Wybory samorządowe 2018. PKW: do wyborów zgłosiły się trzy komitety

Trzy komitety wyborcze chcące startować w wyborach samorządowych zarejestrowały się dotąd w Państwowej Komisji Wyborczej - poinformował przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.

- Do tej pory do wyborów samorządowych 2018 zgłosiły się: Partia Razem, koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej oraz Polskie Stronnictwo Ludowe - mówi w rozmowie w Polskim Radiu Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Rejestrować komitety można do 27 sierpnia.

Według przepisów, kampanię można prowadzić od momentu publikacji rozporządzenia premiera z datą wyborów - mówi przewodniczący PKW.

PKW: Nie można ukarać za kampanię przed kampanią

Hermeliński zastrzega, że PKW nie ma prawnej możliwości ukarania kandydatów, którzy rozpoczęli kampanię wcześniej. Jak mówi, przydałoby się wliczenie czasu przed oficjalną kampanią do okresu, który Komisja może z punktu widzenia finansowego rozpatrywać. - Taka propozycja znajdzie się na liście powyborczych uwag, które PKW zwyczajowo przekazuje prezydentowi i marszałkom Sejmu i Senatu - zapowiada Wojciech Hermeliński.

Premier datę wyborów ogłosił we wtorek. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 21 października, a druga - 4 listopada.

Więcej o: