Wybory samorządowe 2018 - cisza wyborcza. Kiedy się zaczyna? Ile trwa? Jakie są kary za jej złamanie?

Wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października (I tura) i 4 listopada (II tura). Kiedy kandydaci w wyborach samorządowych muszą skończyć działania agitacyjne? Jak długo trwa cisza wyborcza i jaka kara grozi tym, którzy ją złamią? Odpowiedzi znajdujemy w Kodeksie wyborczym.

Wybory samorządowe 2018. Jak długo trwa cisza wyborcza?

W Polsce cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania. Oznacza to, że kandydaci w wyborach samorządowych 2018 mogą prowadzić kampanię wyborczą do północy w piątek 19 października. Zakaz agitacji wyborczej trwa do momentu zakończenia głosowania, a więc do godziny 21:00 w niedzielę 21 października.

Wybory samorządowe 2018. Jak długo trwa cisza wyborcza?Wybory samorządowe 2018. Jak długo trwa cisza wyborcza? Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl

Wybory samorządowe. Czego nie można robić w trakcie trwania ciszy wyborczej?

W świetle zasad ustalonych w Kodeksie wyborczym, za agitację wyborczą uznawane są wszelkie działania mające na celu promocję któregoś z kandydatów. Oznacza to, że kandydat i komitety wyborcze nie mogą w tym czasie zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów czy manifestacji, wygłaszać przemówień oraz rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Czym jest materiał wyborczy? Zgodnie z artykułem 109 znowelizowanego Kodeksu wyborczego, materiałem wyborczym jest każdy pochodzący od komitetu wyborczego upubliczniony i utrwalony przekaz informacji mający związek z zarządzonymi wyborami.

Cisza wyborcza dotyczy także mediów. Kodeks wyborczy mówi, że na 24 godziny przed dniem głosowania aż do zakończenia głosowania – czyli od do północy w piątek 19 października do godz. 21:00 w niedzielę 21 października – zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży przedwyborczych.

Wybory samorządowe. Jaka kara grozi tym, którzy złamią ciszę wyborczą?Wybory samorządowe. Jaka kara grozi tym, którzy złamią ciszę wyborczą? Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Wybory samorządowe 2018. Jaka jest kara za złamanie ciszy wyborczej?

Złamanie ciszy wyborczej to wykroczenie, które podlega karze grzywny – mówi o tym art. 498 Kodeksu wyborczego. Wysokość tej grzywny nie jest jednak określona w tym dokumencie, a w Kodeksie wykroczeń. Znajdujemy tam informację, że za złamanie ciszy wyborczej można zostać ukaranym karą grzywny w wysokości od 20 złotych do 50 000 złotych. Za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej grozi kara grzywny w wysokości od 500 000 do 1 000 000 złotych.

Przewodniczący PKW o ciszy wyborczej

Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW, był 19 października gościem Karoliny Lewickiej w programie "Wywiad Polityczny".  Na kilka godzin przed ciszą wyborczą wypowiedział się na jej temat:

Podniesiemy kolejny raz kwestię zastanowienia się przez ustawodawcę, czy cisza wyborcza jest potrzebna, bo to momentami staje się trochę niepoważne, jeżeli w internecie można wszystko wyczytać, po ile są kartofle a kalafiory mają tyle. Niestety robi się bez sensu, jeśli jednocześnie zabrania się nawet piśnięcia słówka o tym, jak przebiegały wybory i jakie są szanse kandydatów.

Jak oddać ważny głos w wyborach?

Więcej o: