Setna miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Na mszy delegacja PiS - prezes, premier, ministrowie

Po raz setny zorganizowano w Warszawie obchody miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Kolejny raz bez marszu pamięci. Uczestniczył w nich prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz politycy tej partii z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.

Wieczorem w bazylice archikatedralnej na Starym Mieście odprawiona została uroczysta msza w intencji 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Przewodniczył jej ksiądz Bogdan Bartołd tutejszy proboszcz, a kazanie wygłosił ksiądz Sylwester Jeż. Duchowni podkreślił, że zmarli, choć pochodzili z różnych obozów politycznych lecieli razem spełnić patriotyczny obowiązek i uczcić zamordowanych w Katyniu.

- To była powinność, którą wypełniali ze względu na swój patriotyzm. Jechali razem, mimo, że pewnie nie raz się ze sobą kłócili inaczej patrząc na dobro naszej ojczyzny - mówił ksiądz Sylwester Jeż.

Niektórzy spośród uczestników uroczystości dodatkowo uczcili pamięć ofiar katastrofy modlitwą przed pomnikiem smoleńskim na Placu Piłsudskiego. Ta grupa osób mówiła o tym, że w miarę możliwości sprawę trzeba wyjaśnić do końca.

PiS na miesięcznicy

Jarosławowi Kaczyńskiemu podczas mszy towarzyszyli m.in. Mateusz Morawiecki i Mariusz Błaszczak. Z kolei w porannej mszy w kościele seminaryjnym oprócz prezesa PiS uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, szef MSWiA Joachim Brudziński, szef MON Mariusz Błaszczak, Antoni Macierewicz i europoseł Ryszard Czarnecki.

Po mszy delegacja PiS złożyła wieniec przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. przy pl. Piłsudskiego.

Miesięcznice bez marszów

Od ósmej rocznicy katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku, czyli od 10 kwietnia, nie są już organizowane marsze pamięci. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział wówczas, że odbyło się 96 marszów, tyle ile ofiar katastrofy smoleńskiej. Same obchody jednak trwają.

Wcześniej, przed południem w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odprawiono mszę w warszawskim kościele seminaryjnym. Następnie część polityków PiS złożyła kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. przy Placu Piłsudskiego.

Smoleńsk: Teoria Wielkiego Wybuchu. Platforma punktuje ekspertów Macierewicza

Więcej o: