Andrzej Duda nie przyjedzie 1 września na Westerplatte. "Planuje udział w obchodach w Tczewie"

Andrzej Duda planuje wziąć udział w obchodach rozpoczęcia II wojny światowej w Tczewie - poinformował Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.

Podczas konferencji prasowej Krzysztof Szczerski został zapytany o rolę Andrzeja Dudy w obchodach wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

Andrzej Duda nie weźmie udziału w obchodach na Westerplatte

Szef gabinetu poinformował, że Duda planuje wziąć udział w innej uroczystości.

Andrzej Duda planował i planuje wziąć udział w obchodach rozpoczęcia II wojny światowej w Tczewie - powiedział Szczerski.

Dodał, że Duda "kontynuuje myśl wskazywania nie tylko na rozpoczęcie wojny, jako starcia zbrojnego, ale też na ofiary cywilne". 

Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku. Wówczas prezydent wziął udział w obchodach w Wieluniu. - Na Westerplatte prezydent będzie reprezentowany przez kierownictwo BBN - dodał Szczerski.

Szczerski o sporze ws. obchodów na Westerplatte

Szef gabinetu prezydenta Dudy odniósł się też do konfliktu między władzami Gdańska a Mariuszem Błaszczakiem, szefem MON.

Obchody na Westerplatte powinny odzwierciedlać historię i obecność wojska jest oczywista. Włodarze miast nadużywają swoich kompetencji. Oddano w ręce samorządów uroczystości ogólnopolskie i niektórzy włodarze uznali, że to dobra okazja do prowadzenia sporów politycznych - stwierdził Szczerski. 

Przypomnijmy: minister Błaszczak poinformował, że obchody wybuchu II wojny światowej odbędą się bez udziału Wojska Polskiego. Zaprzeczył temu Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który stwierdził, że wojsko będzie obecne na uroczystości. Później jego rzeczniczka Magdalena Skorupka-Kaczmarek powiedziała, że zaproszenie na obchody wysłane zostały do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera. A skoro zaproszono prezydenta, będącego zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, można uznać, że zaproszone zostało wojsko. 

Więcej o: