Wojsko bez zaproszenia na rocznicę wybuchu wojny na Westerplatte. Błaszczak: "Jest to skandal"

- Prezydent Gdańska nie ma prawa do zawłaszczania historii Polski - atakuje minister Mariusz Błaszczak. Szef MON poinformował, że wojsko miało nie dostać zaproszenia na obchody 1 września na Westerplatte.

Mariusz Błaszczak w oświadczeniu na stronie Ministerstwa Obrony ostro krytykuje prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jak podaje, wojsko nie zostało zaproszono na uroczystości rocznicy wybuchu II Wojny Światowej organizowane na Westerplatte.

- Jest to skandal, to sytuacja nie do pomyślenia. Przypominam prezydentowi Gdańska, że Gdańsk jest częścią Rzeczypospolitej Polskiej, a Westerplatte to miejsce symboliczne, pokazujące męstwo polskiego żołnierza

- ocenił minister. - Prezydent tego miasta nie ma prawa do zawłaszczania historii Polski, do traktowania Gdańska jako prywatnego folwarku - dodał. 

- Jak się okazuje, są tacy, którym dzisiaj przeszkadza obecność Wojska Polskiego na Westerplatte. Nawet przed drugą wojną światową, gdy Gdańsk był wolnym miastem zdominowanym przez Niemców, na Westerplatte stacjonowało Wojsko Polskie - skomentował minister. - Żądam od prezydenta Gdańska zmiany tej decyzji. Nie wyobrażam sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego - dodał. 

Władze Gdańska mają odnieść się do sprawy na konferencji prasowej o godz. 14:30 - podaje TVN24. Nie wiadomo, co jest powodem niezaproszenia wojska na uroczystość. Jednak w zeszłym roku doszło na niej do spięcia na linii MON - władze miasta. Wbrew uzgodnieniom na między miastem a resortem, przedstawiciele ministerstwa nie dopuścili do głosu harcerza, który miał odczytać apel poległych. Adamowicz opublikował nagranie z tej sytuacji na Facebooku. - MON okłamał prezydenta Gdańska i okłamał harcerzy - komentował prezydent. 

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na systemy Patriot

Więcej o:
Komentarze (394)
Wojsko bez zaproszenia na rocznicę wybuchu wojny na Westerplatte. Błaszczak: "Jest to skandal"
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 96 razy 84

  Jest to nie skandal a po prostu efekt tego, jak pisowska strona zachowała się na Westerplatte rok temu. Jak ktoś nie potrafi się przyzwoicie zachować, to nie jest zapraszany. Tylko tyle i aż tyle.

 • fedorczyk4

  Oceniono 116 razy 60

  Bo Wy towarzyszu Błaszczak i Wasza postPZPR, macie prawo zawłaszczać historię, Sądy, Trybunał, posady, media i nasze pieniądze? Macie prawo ze swoją śmieszną armijką bez nowoczesnej broni i sprzętu, zawłaszczać na kilka dni warszawską arterię? NIe macie!

 • student_zebrak

  Oceniono 49 razy 45

  bo od zawlaszczania jestesmy my - prezes i jewo kamanda
  co wy xuje zrobiliscie z tego pieknego kraju?
  coscie zrobili z ludzmi?

 • Bo Tyto Zawsze

  Oceniono 82 razy 42

  może pan nie wiesz panie Błaszczaku (trudno wymagać, żeby Minister Obrony Narodowej wiedzial takie rzeczy), ale zarówno przed wojną jak i po niej, do dzisiaj włącznie Wojsko Polskie na Westerplatte jest. Gdybyś pan z jakiś powodów o tym nie wiedział, albo miał problem z trafieniem do jednostki, to proszę o sygnał, wskażę drogę.

 • Edmund Pikor

  Oceniono 57 razy 31

  A co , płaszczaka dupa boli , że nie będzie mógł znów robić smoleńskich jasełek na Westerplatte?

 • equino

  Oceniono 62 razy 30

  jaki skandal? To pokłosie zachowania z przed roku! Skoro organizatorem uroczystości jest miasto Gdańsk to włodarze decydują kogo zapraszają a kogo nie!

 • ucan2

  Oceniono 58 razy 30

  Panie Błaszczak, skandal nosi pana nazwisko. Pan ciągle do tego ciemnego ludu - to już nudne !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX