KRS nie zastosuje się do postanowienia Sądu Najwyższego. "Jest to obiektywnie niemożliwe"

Krajowa Rada Sądownictwa nie zastosuje się do decyzji Sądu Najwyższego. Chodzi o wstrzymanie uchwał KRS ws. oświadczeń trojga sędziów.

O tym, że Krajowa Rada Sądownictwa nie zastosuje się do postanowienia Sądu Najwyższego poinformowała PAP.

"Krajowa Rada Sądownictwa nie zastosuje się do postanowień SN o wstrzymaniu wykonalności uchwał Rady o negatywnym zaopiniowaniu oświadczeń o woli dalszego orzekania przez troje sędziów SN" - podała na Twitterze Polska Agencja Prasowa.

KRS nie zastosuje się do postanowienia Sądu Najwyższego

Z komunikatu KRS, opublikowanego m.in. przez "Gazetę Prawną" wynika, że chodzi o troje sędziów SN: Annę Owczarek, Marię Szulc i Józefa Iwulskiego. Skończyli oni 65 lat, zgodnie z przepisami wprowadzonymi przez PiS nie powinni oni orzekać. W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy zadał w tej sprawie pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wstrzymał stosowanie przepisów dot. przechodzenia sędziów w stan spoczynku w wieku 65 lat.

"Obiektywnie niemożliwe"

Opinię na temat tego, czy sędziowie po ukończeniu tego wieku mogą nadal orzekać wydała KRS. Rada ogłosiła, że nie może zastosować się do postanowienia SN. "Wstrzymanie wykonania opinii Krajowej Rady Sądownictwa w sposób określony przez Sąd Najwyższy jest obiektywnie niemożliwe, ponieważ opinie te zostały przekazane Kancelarii Prezydenta RP już 13 lipca 2018 r." - czytamy w komunikacie KRS.

'Działanie w celu obejścia prawa'. Kancelaria Prezydenta reaguje na decyzję Sądu Najwyższego.

Więcej o: