Abp Polak skrytykował zaangażowanie księży w politykę. "Związek, który nie służy Kościołowi"

Prymas Polski abp Wojciech Polak uważa, że księża nie powinni angażować się w politykę. W wywiadzie dla magazynu "W drodze" skrytykował związki duchownych z politykami PiS. - W Kościele mamy ludzi o różnych poglądach i musimy o tym pamiętać - podkreślał.

Abp Wojciech Polak udzielił obszernego wywiadu miesięcznikowi "W drodze". Podczas rozmowy Prymas Polski skrytykował księży, którzy angażują się w politykę.

Abp Wojciech Polak o relacjach księży z PiS

W pewnym momencie wywiadu dziennikarka stwierdziła, że może księża za bardzo wykorzystują przychylność rządzących w stosunku do Kościoła.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jest to związek, który nie służy Kościołowi i powoduje osłabienie wolności głoszenia, wikłając Kościół w doraźne układy

-  odpowiedział abp. Wojciech Polak. Dodał, że są tacy, którzy „chcą nas zawłaszczyć, mimo naszego sprzeciwu”.

Gdy dziennikarka stwierdziła, że trzeba by było o tym przypominać politykom, abp Polak odpowiedział, że „nie jest odpowiedzialny za polityków”. - Jako biskup jestem odpowiedzialny za księży i diecezję i będę przestrzegał przed tym, żeby się nie dać wmanewrować w doraźną politykę. W Kościele mamy ludzi o różnych poglądach i musimy o tym pamiętać - dodał.

Na stwierdzenie, że księża podczas kazań dzielą się swoimi przemyśleniami albo zajmują się polityką, prymas Polski powiedział, że „To duża strata i szkoda”.

Prymas Polski o liberalizacji aborcji w Polsce

W pewnym momencie wywiadu dziennikarka poruszyła wątek Irlandii, gdzie wprowadzono małżeństwa par tej samej płci oraz dokonano liberalizacji przepisów aborcyjnych. Padło pytanie, czy w Polsce będzie tak samo.

- Nie czuję się upoważniony, by przewidywać przyszłość. Kościół musi odpowiadać na bieżące wyzwania i próbować im sprostać - odpowiedział abp Polak. Dodał, że „na razie nie znajduje wspólnego języka ze środowiskami pro-life”.

Na razie nie znajduję jednego głosu z grupami pro-life, które przekonują mnie, że jestem w błędzie, i że to właśnie milczenie Kościoła spowodowało zliberalizowanie ustawy w wielu państwach. Dostaję w tej sprawie dużo listów w dość ostrym tonie, nie będę ich jednak teraz cytował, bo nie wypada

- powiedział duchowny.

Polski spór o aborcję nie jest nowy. Pojawił się wraz z narodzinami III RP

Więcej o:
Komentarze (160)
Abp Wojciech Polak krytykuje zaangażowanie księży w politykę
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 62 razy 26

  Księża wyczuwają PISmo nosem. Próbują grać na dwa fronty robiąc szpagat. Ale w środku rozkroku jakby nie patrzyć zawsze... Pisior.

 • tel123

  Oceniono 35 razy 21

  DLACZEGO DOPIERO TERAZ ? "Lepiej późno, niż wcale" - czy raczej chodzi o nowy interes ?

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 31 razy 19

  Za późno.

 • yan57

  Oceniono 24 razy 18

  ale to wina księży oni się przytulają do rządzących, do polityków wzależności kto jest przy władzy żeby wyciągnąć jak najwięcej państwowej kasy ... ja ma takie rozwiązanie i radę dla PRYMASA zerwać konkordat i rozdzielić państwo od kościoła i niech się kościół utrzymuje z datków wiernych może wtedy będzie szanował wiernych ...ps. PRYMAS sam uprawia hipokryzje bo też korzysta z pieniedzy z naszyxh podatków jeszcze ma wypasioną fure kierowce i postawione wszystko pod nos.

 • polskiniemiecwchinach

  Oceniono 32 razy 16

  Mniejwięcej 600 lat temu wybuchły "wojny husyckie". Wielu katolickich księży straciło życie. Jednym z głównych powodów było pchanie się kościoła do rządzenia. Sytuacja może się powtórzyć.
  KK to państwo w państwie, żaden rząd nie jest na tyle odważny aby to zmienić. Ale kiedyś ludzie wezmą sprawy w swoje ręce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX