Szczecin. Ktoś w nocy przebrał pomnik Lecha Kaczyńskiego. Sprawcy już szuka policja

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie w koszulce z napisem: "Konstytucja, Jędrek" - takie zdjęcie zamieścił w internecie KOD. O sprawie wie już policja, która szuka sprawcy "znieważenia pomnika".

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie przed siedzibą zachodniopomorskiej "Solidarności" odsłonięto niedawno, bo 16 czerwca. Na uroczystościach związanych z jego odsłonięciem byli obecni m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński czy prezes TK Julia Przyłębska.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie przebrany

W sobotę rano zauważono, że na pomniku nieżyjącego prezydenta ktoś zawiesił koszulkę z napisem: "Konstytucja, Jędrek". Zdjęcie na Facebooku i Twitterze zamieścił Komitet Obrony Demokracji, opatrując je komentarzami:

Nawet "Prezydent Tysiąclecia" nie jest zadowolony z tego, że Andrzej Duda łamie Konstytucję. Zdjęcie zrobiono w Szczecinie.
Prezydent Lech Kaczyński z wiadomością dla Andrzeja Dudy, czy do byłego pracownika to dotrze?

Koszulka na pomniku Lecha Kaczyńskiego. Są nagrania z monitoringu

Do zawieszenia koszulki doszło w nocy z piątku na sobotę, około godziny 1. Na profilu Komitetu Społecznego budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie pojawiły się fragmenty z monitoringu, na których widać mężczyznę opierającego drabinę o tył pomnika. 

Mężczyzna - jak opisuje komitet - nie tylko "nie przygotował się" na akcję (nie miał w pełni zakrytej twarzy), ale też robił później zdjęcia pomnikowi z auta. Komitet złożył 2 zawiadomienia w tej sprawie, jedno dotyczy zniszczenia pomnika (mężczyzna miał zarysować jego tylną część).

Pomnik Lecha Kaczyńskiego. Policja zbada, czy doszło do znieważenia

O sprawie poinformowano policję. Jak przekazała Radiu Szczecin podkomisarz Anna Gembala z biura prasowego KWP w Szczecinie, zgłoszenia dokonał przechodzień, który "zauważył, że na pomniku jest koszulka z niestosownym napisem".

- Wstępnie jest to (zawieszenie koszulki na pomniku - red.) zakwalifikowane jako artykuł 261. Dotyczy to znieważenia pomnika lub innego miejsca publicznego. To przestępstwo zagrożone jest grzywną albo karą ograniczenia wolności - oznajmiła Gembala.

O pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie toczył się spór przez blisko trzy lata. W 2015 roku zgodę na postawienie monumentu wyraziła rada miasta, ale decyzję unieważnił wojewoda. Pomnik ostatecznie stanął, ale na prywatnej działce - co oprotestowywała Platforma Obywatelska, twierdząc, że powstał on nielegalnie.

Zgromadzenie Narodowe bez opozycji. Orędzie wygłaszał prezydent Duda

Więcej o:
Komentarze (819)
Szczecin. Ktoś w nocy przebrał pomnik Lecha Kaczyńskiego. Już szuka go policja
Zaloguj się
 • pocomiwaszekonto

  Oceniono 284 razy 214

  Policja zbada czy nie doszło do znieważenia.... Coooooo? Czyżbyśmy czcili złotego cielca?

 • drdr2

  Oceniono 225 razy 159

  Szanowny komitecie, czy ścigacie gołębie obsrywające najjaśniejszego prezydenta?

 • tran21

  Oceniono 195 razy 137

  No i proszę, wyraz "Konstytucja" staje się u nas znieważeniem. Ładnych czasów doczekaliśmy...

 • jamarcin

  Oceniono 175 razy 123

  zniewagą jest stawianie pomników miernemu kartoflowi którego jedyną "zaslugą" jest to zginął

 • g_chochlik

  Oceniono 118 razy 114

  Znieważono Naród i Społeczność Szczecina stawając kolejny pomnik.

 • bob_59

  Oceniono 116 razy 80

  Jak za komuny.
  Wtedy też ścigano (tyle, że z mniejszym zaangażowaniem) "przestępców" którzy dostarczyli Leninowi rower i buty z instrukcją: "Masz tu rower, stare buty i sp...laj z Nowej Huty"...

 • precz_z_komunia

  Oceniono 143 razy 77

  Donoszę uprzejmie wszystkim że przechodząc obok pomnika towarzysza obywatela Leszka Aleksandra Rajmundowicza Kaczyńskiego:
  nie zatrzymałem się w celu zadumy :-)
  nie uczyniłem prawa ręką znaku tupolewa :-)
  nie wypowiedziałem " w imię ojca Tateusza, syna Rajmundowego Jarosława i ducha Leszka ament :-)
  nie ściągnąłem też czapki :-)
  nie uklęknąłem na ani jedno kolano :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX