Jarosław Kaczyński zgłoszony na świadka w śledztwie. "Bez żadnego trybu pozyskał informacje"

"Jarosław Kaczyński zgłoszony na świadka ws. przecieków ze śledztwa prowadzonego przeciwko posłowi Stanisławowi Gawłowskiemu" - podał Roman Giertych, obrońca Gawłowskiego.

Jarosław Kaczyński był w czwartek gościem TVP Info. To właśnie po tym wywiadzie Roman Giertych postanowił zgłosić go na świadka.

Jarosław Kaczyński stanie przed prokuratorem?

"Po wczorajszej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na antenie TVP, który ogłosił, że we wrześniu poseł Stanisław Gawłowski będzie miał postanowione nowe zarzuty karne, konieczne jest wezwanie go na świadka w sprawie, która odnosi się do przecieków z postępowania przeciwko Gawłowskiemu" - napisał na Facebooku Roman Giertych. Dodał, że obrona "nie wie o jakimkolwiek wrześniowym terminie postawienia zarzutów".

Należy przyjąć, że poseł Jarosław Kaczyński bez żadnego trybu pozyskał informacje, które odnoszą się zarówno do treści, jak i do terminu czynności w sprawie, która jest objęta tajemnicą śledztwa

- tłumaczy Giertych, który jest obrońcą Gawłowskiego. Mecenas Giertych przypomina, że prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie "przecieków z postępowania karnego, które doprowadziły do ujawnienia m.in. przez dziennikarza TVP Cezarego Gmyza informacji ze śledztwa odnoszących się do sposobu prowadzenia się osób wynajmujących od posła Gawłowskiego mieszkanie. W postępowaniu tym, które zostało wszczęte miesiąc temu, Stanisław Gawłowski ma status pokrzywdzonego".

Co dokładnie Jarosław Kaczyński powiedział w TVP Info?

Michał Adamczyk, prowadzący program "Gość Wiadomości", zwrócił się do Kaczyńskiego: - Ważny polityk PO Stanisław Gawłowski, już po opuszczeniu aresztu, z mównicy sejmowej stwierdził, że wasze miejsce jest w więzieniu. Czy szykuje pan swoich kolegów i koleżanki z klubu do takiej perspektywy, więzienia?

- To są takie rojenia, w tym wypadku rojenia człowieka, który zaraz po wakacjach będzie miał kolejne zarzuty, bo sądzę, że Sejm uchyli immunitet także w innych sprawach. Ten immunitet był uchylony, ale dotyczył konkretnych spraw, wyszły jeszcze kolejne - odpowiedział Jarosław Kaczyński.

Zarzuty dla Stanisława Gawłowskiego

Prokuratura postawiła posłowi PO Stanisławowi Gawłowskiemu pięć zarzutów i zapowiada kolejne. Gawłowski miał m.in. przyjmować łapówki za ustawianie przetargów w Zachodniopomorskim Zarządzie Melioracji. Biznesmen Bogdan K., który zdaniem śledczych korumpował polityka PO, usłyszał dziewięć zarzutów. 

Sąd Okręgowy pozwolił wyjść na wolność politykowi PO i przedsiębiorcy kaucją. Stanisław Gawłowski wpłacił pół miliona złotych, Bogdan K. - milion. 

Kto w Warszawie, kto w Krakowie? Prezes PiS zaprezentował kandydatów na prezydentów dużych miast

Więcej o: