Paweł Kukiz wściekły po odrzuceniu wniosku o referendum. "Gnoje pod krawatami"

Senat odrzucił wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego. Decyzja spotkała się z krytyką m.in. ze strony lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza, który w emocjonalnym wpisie obraził polityków Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.

Senatorowie nie zgodzili się na przeprowadzenie referendum dotyczącego zmian w konstytucji. W głosowaniu wniosek referendalny poparło 10 senatorów, 30 było przeciw, 52 wstrzymało się od głosu. Wniosek o zorganizowanie referendum złożył do Senatu prezydent Andrzej Duda.

Decyzja Senatu nie spodobała się liderowi Kukiz'15 Pawłowi Kukizowi, który w emocjonalnym wpisie na Facebooku skomentował senackie głosowanie. 

"Jedno tylko powiem - jesteście bydlakami. Antyobywatelską burżuazją. Hołotą post bolszewicką, gnojami, które dla synekur i apanaży gotowe są sprzedać cały Naród.
Łapa w łapę PiS z PO przeciw Polakom. Przeciw zwykłym ludziom. Przeciw wolności i demokracji. POPiSowym ścierwem jesteście i prędzej czy później za to zapłacicie.
A teraz, gnoje pod krawatami, możecie mnie do sądu podawać" - napisał.

W poście Kukiz oznaczył m.in. marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i wicemarszałków Adama Bielana i Bogdana Borusewicza, co oznacza, że wpis kierował właśnie do tych polityków.

Paweł Kukiz we wcześniejszych wypowiedziach pozytywnie odnosił się prezydenckiego pomysłu, jego ugrupowanie było w tej sprawie z kontakcie z Kancelarią Prezydenta. - Czas rozpocząć edukację obywatelską. Ludzie muszą się nauczyć współuczestniczenia w zarządzaniu państwem. Trzeba wprowadzić referenda obligatoryjne dla władz - wyliczał Kukiz w maju w TVN24.  

Referendum konsultacyjne Andrzeja Dudy

Prezydent chciał, by Polacy wypowiedzieli się na temat kierunków zmian w konstytucji. Wyrażenie zgody przez Senat było niezbędnym warunkiem rozpisania referendum, które proponował Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda postulował, by 10 i 11 listopada Polacy odpowiedzieli na 10 pytań. Dotyczyły one między innymi zmiany konstytucji, wzmocnienia referendów, określenia modelu sprawowania władzy i wyboru posłów czy konstytucyjnych gwarancji członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej.

W projekcie postanowienia o zarządzeniu referendum znalazły się też kwestie dotyczące zapisania w ustawie zasadniczej wsparcia dla rodzin, emerytalnych praw nabytych, lepszej ochrony rolnictwa i podziału administracyjnego państwa.

Spięcie w Senacie. Karczewski: Pan się kompromituje. Rulewski: Świr, świr, świr

Więcej o: