Spór o Sąd Najwyższy. Małgorzata Gersdorf dziękuje protestującym. "Budzicie szacunek świata"
Na stronie Sądu Najwyższego zamieszczono pismo od I Prezes SN Małgorzaty Gersdorf, w którym podsumowuje ona ostatnie wydarzenia wokół wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
"Atak na Sąd Najwyższy"
Od szeregu miesięcy mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na sądownictwo, w tym na Sąd Najwyższy. Podważane są konstytucyjne zasady trójpodziału władzy, odrębności władzy sądowniczej i niezależności sądów. Wprowadzane zmiany legislacyjne zmierzają do ostatecznego zdominowania sądownictwa przez władzę wykonawczą. Działania te są prowadzone lub inicjowane przez organy państwa
- pisze Gersdorf i wskazuje, że w obecnej sytuacji przeciwko takim działaniom stają różnego rodzaju organizacje, a także Polacy, co świadczy o "obywatelskiej dojrzałości i trosce o demokratyczne państwo prawne".
Małgorzata Gersdorf do protestujących: Dziękuję
Małgorzata Gersdorf sama stwierdza, że sądownictwo w Polsce wymaga modernizacji, ale "rzeczywistej" i na miarę oczekiwań społeczeństwa. Tymczasem - w jej ocenie - od trzech lat trwa tylko wymiana kadrowa, która ma na celu wywierania wpływu, który "przekracza wyznaczone Konstytucją RP granice na działania sądów".
W dalszej części swojego pisma I Prezes SN dziękuje tym, którym "nie jest obojętny stan polskiego sądownictwa" i protestowali m.in. przeciwko zmianom w ustawie o Sądzie Najwyższym.
Podejmowane w różnych formach działania zmierzające do obrony konstytucyjnych pryncypiów budzą szacunek. Są wolne od przemocy, najczęściej zdystansowane od bieżącej polityki, świadczą o dojrzałości i odwadze. Za istotny uważam głos sędziów występujących publicznie w obronie niezależności sądownictwa. (...) Dziękuję Wam wszystkim, Wasza postawa jest ważna i budzi szacunek nie tylko mój i sędziów, ale całego demokratycznego świata
- pisze Gersdorf.
Protesty w obronie Sądu Najwyższego
Praktycznie od 4 lipca, czyli od dnia, gdy weszła w życie ostatnia część znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym, w Polsce organizowane są protesty w obronie SN i przeciwko reformom forsowanym przez Prawo i Sprawiedliwość.
Tego dnia, zgodnie z z zapisami znowelizowanych przepisów, w stan spoczynku miała przejść I Prezes SN Małgorzata Gersdorf, ale takie postawienie sprawy podważają m.in. adwokaci i konstytucjonaliści, wskazując, że nie da się ustawą zmienić zapisów konstytucji (a ta mówi, że I Prezes SN powoływany jest na 6-letnią kadencję).
Ponieważ potrzebna była kolejna nowelizacja, kontynuowane były także protesty. Najczęściej odbywają się przed budynkiem Sejmu, szczelnie odgrodzonym i pilnowanym przez policję, oraz przed siedzibą Sądu Najwyższego.
Demonstranci z zarzutami, zawiadomienia na policję
Podczas jednej z demonstracji w piątek 20 lipca doszło do kilku incydentów z udziałem protestujących i policji. Zatrzymano wtedy czterech demonstrantów, którzy usłyszeli zarzuty naruszenia nietykalności osobistej policjantów.
Z kolei zatrzymani utrzymują, że zostali pobici przez policję, a dwóch z nich zawiadomiło w tej sprawie prokuraturę.
-
NIK bezlitosny wobec reformy Ziobry mającej usprawnić pracę sądów. "Kluczowe wskaźniki uległy pogorszeniu"
-
Zaszczepiono blisko 437 tys. osób, zutylizowano 1360 dawek. Dworczyk: Nie wprowadzajmy atmosfery zastraszania
-
Kraków. Zmarł pracownik AGH. Nekrolog godny matematyka
-
USA. Nieoficjalnie: Mike Pence zadzwonił do Kamali Harris. Pogratulował i zaoferował wsparcie
-
Horoskop dzienny - sobota 16 stycznia [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]
- Mateusz Morawiecki: Noc jest najciemniejsza przed świtem. Musimy do niego dotrwać
- Samochód z Kają Godek w środku obrzucony śnieżkami. Policja prowadzi "czynności wyjaśniające"
- RCB ostrzega przed silnym mrozem i opadami. "W nocy temperatura może spaść nawet do -25 stopni"
- Sondaż: PiS na prowadzeniu, ale bez większości w Sejmie. Kukiz'15 poza parlamentem
- "Trzeba anulować, bo przegramy". Prokuratura nie zajmie się sprawą anulowania głosowania przez Witek