Spór o Sąd Najwyższy. Małgorzata Gersdorf dziękuje protestującym. "Budzicie szacunek świata"

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf podziękowała wszystkim, którzy protestują przeciwko forsowanym przez PiS zmianom w wymiarze sprawiedliwości. "Wasza postawa jest ważna i budzi szacunek nie tylko mój i sędziów, ale całego demokratycznego świata" - pisze Gersdorf.

Na stronie Sądu Najwyższego zamieszczono pismo od I Prezes SN Małgorzaty Gersdorf, w którym podsumowuje ona ostatnie wydarzenia wokół wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

"Atak na Sąd Najwyższy"

Od szeregu miesięcy mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na sądownictwo, w tym na Sąd Najwyższy. Podważane są konstytucyjne zasady trójpodziału władzy, odrębności władzy sądowniczej i niezależności sądów. Wprowadzane zmiany legislacyjne zmierzają do ostatecznego zdominowania sądownictwa przez władzę wykonawczą. Działania te są prowadzone lub inicjowane przez organy państwa

- pisze Gersdorf i wskazuje, że w obecnej sytuacji przeciwko takim działaniom stają różnego rodzaju organizacje, a także Polacy, co świadczy o "obywatelskiej dojrzałości i trosce o demokratyczne państwo prawne".

Małgorzata Gersdorf do protestujących: Dziękuję

Małgorzata Gersdorf sama stwierdza, że sądownictwo w Polsce wymaga modernizacji, ale "rzeczywistej" i na miarę oczekiwań społeczeństwa. Tymczasem - w jej ocenie - od trzech lat trwa tylko wymiana kadrowa, która ma na celu wywierania wpływu, który "przekracza wyznaczone Konstytucją RP granice na działania sądów".

W dalszej części swojego pisma I Prezes SN dziękuje tym, którym "nie jest obojętny stan polskiego sądownictwa" i protestowali m.in. przeciwko zmianom w ustawie o Sądzie Najwyższym.

Podejmowane w różnych formach działania zmierzające do obrony konstytucyjnych pryncypiów budzą szacunek. Są wolne od przemocy, najczęściej zdystansowane od bieżącej polityki, świadczą o dojrzałości i odwadze. Za istotny uważam głos sędziów występujących publicznie w obronie niezależności sądownictwa. (...) Dziękuję Wam wszystkim, Wasza postawa jest ważna i budzi szacunek nie tylko mój i sędziów, ale całego demokratycznego świata

- pisze Gersdorf.

Protesty w obronie Sądu Najwyższego

Praktycznie od 4 lipca, czyli od dnia, gdy weszła w życie ostatnia część znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym, w Polsce organizowane są protesty w obronie SN i przeciwko reformom forsowanym przez Prawo i Sprawiedliwość.

Tego dnia, zgodnie z z zapisami znowelizowanych przepisów, w stan spoczynku miała przejść I Prezes SN Małgorzata Gersdorf, ale takie postawienie sprawy podważają m.in. adwokaci i konstytucjonaliści, wskazując, że nie da się ustawą zmienić zapisów konstytucji (a ta mówi, że I Prezes SN powoływany jest na 6-letnią kadencję).

Ponieważ potrzebna była kolejna nowelizacja, kontynuowane były także protesty. Najczęściej odbywają się przed budynkiem Sejmu, szczelnie odgrodzonym i pilnowanym przez policję, oraz przed siedzibą Sądu Najwyższego.

Demonstranci z zarzutami, zawiadomienia na policję

Podczas jednej z demonstracji w piątek 20 lipca doszło do kilku incydentów z udziałem protestujących i policji. Zatrzymano wtedy czterech demonstrantów, którzy usłyszeli zarzuty naruszenia nietykalności osobistej policjantów.

Z kolei zatrzymani utrzymują, że zostali pobici przez policję, a dwóch z nich zawiadomiło w tej sprawie prokuraturę.

'Mam czas i chęci, ale jeżeli chodzi o prawo to ja mogę doczytać'. Tak wybierano ławników do Sądu Najwyższego

Więcej o:
Komentarze (180)
Spór o Sąd Najwyższy. Małgorzata Gersdorf dziękuje protestującym
Zaloguj się
 • gjj

  Oceniono 43 razy 17

  no to teraz się pisiorki rzucą na Panią Pierwszą Prezes... aż im żyłki popękają.....

 • tadjan

  Oceniono 26 razy 12

  sieroty po kaczorku..... trzymajcie się ramy, bo kaczorek ma was w doopie. on swoje zrobił, znaczy syf z państwa...... a wy będziecie w tym syfie żyć.

 • grzela53

  Oceniono 28 razy 12

  Jak czytam niektóre wpisy pislamistów to wydaje sie mi że oni tym swoim jadem sami się otrują.

 • pioterek

  Oceniono 23 razy 11

  Pisowi się wydaje, ze jak napisza, ze ustawa jest legalna, to jest legalna. Nie jest i zadne bagranie dlugopisa tego nie zmieni bo nie da się zmienić konstytucji bez 2/3 głosów.
  Kazde takie prawo mozna obalić w sądzie gdy niedlugo pus sie skończy.
  Każda republika bananowa rządząca się dekretami dziadka z kolankiemtak kończy.
  Do zobaczenia.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 45 razy 11

  Pięknie!
  Mam w nosie politykę, ale nie mam w nosie domu, który tym krajem.
  I nikt nie będzie mi narzucał swojej chorej wizji, jak mam w tym domu, swój pokoik urządzić.
  Kaczyński i jego ekipa remontowa, niech spieprza do innej piaskownicy i tam niech buduje swoje zamki z piasku.

  Cieszę się, że tak poważna osoba, zwróciła się bezpośrednio do tych, którym narzucany styl nie tylko przypomina styl z PRL, ale zawiera elementy całkiem obce polskiej rodzinie, a zaczerpnięte bezpośrednio z III Rzeszy czy ZSRR.
  Normalni ludzie, Europejczycy, nie akceptują stylu, jaki narzuca PIS.
  Serdecznie dzięki Pani Profesor.

 • def11

  Oceniono 43 razy 11

  Unijny Trybunał Sprawiedliwości powinien niezwłocznie zająć się łamaniem niezależności sądownictwa, leżącego u podstaw funkcjonowania UE.
  Wolne sądy to wolni obywatele, nie powinno sprzedawać się wolności za pincet ani za jego wielokrotność.

  PS. Program dla wolnych ludzi na wszystkie najbliższe wybory to : PiS minus

 • tadjan

  Oceniono 22 razy 10

  plebanijne prostaczki, ale ja was uwielbiam....... lubię te wasze durnoty czytać. Wiem przynajmniej kim się kaczor obstawia....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX