Zbigniew Ziobro chce zmienić prawo. Wyroki jak w USA. Przypomnieli mu słowa sprzed 2 lat

Zbigniew Ziobro chce zaostrzenia kar dla przestępców, a wzorem dla nowych przepisów mają być Stany Zjednoczone. Najważniejsza zmiana? Sumowanie wyroków. A jeszcze dwa lata temu minister sprawiedliwości odżegnywał się od takiego rozwiązania.

Jak ustalił "Fakt" Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, planuje rewolucyjne zmiany w kodeksie karnym. Wzorem mają być przepisy obowiązujące w Stanach Zjednoczonych: wyroki więzienia (za różne przestępstwa) mają się sumować.

"Dziś, kiedy bandyta dokona kilku przestępstw, sąd nie karze go za każde z osobna zgodnie z przewidzianą za nie kodeksową karą, tylko wymierza znacznie mniejszy wyrok" - opisuje "Fakt". Podobne doniesienia publikuje "Rzeczpospolita" w tekście "Ziobro o karach łącznych: do więzienia nawet na 100 lat".

Recydywista skazany za gwałty, rozboje, oszustwa i pobicia do tej pory dzięki łączeniu kar i wyroków dostawał 15 lat więzienia. Gdyby łączenia nie było, musiałby odsiedzieć w kryminale nawet 61 lat.

- pisze "Rzeczpospolita".

Kodeks karny. Trudniejsze przedterminowe zwolnienie

Zgodnie z nowymi przepisami kary będą wymierzane po kolei, a w dodatku utrudnione ma być także przedterminowe zwolnienie z więzienia.

Przykładowo, jeżeli za dwa przestępstwa ktoś zostanie skazany na 20 lat więzienia, to obowiązkowo będzie musiał spędzić tam 10 lat (działa zasada: nie krócej niż połowa sumy orzeczonych kar). Dopiero po takim terminie mógłby starać się o przedterminowe zwolnienie.

Zbigniew Ziobro dwa lata wcześniej: Tak daleko jak w USA nie chcemy iść

Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej" przypomniał na Twitterze słowa ministra Ziobry sprzed dwóch lat, gdy udzielał "DGP" wywiadu. Zbigniew Ziobro był wówczas pytany, czy chciałby wprowadzenia w Polsce łączenia kar:

Tak daleko jak w USA nie idziemy, bo tego nie ma nigdzie w Europie. Nie chciałbym być też zakrzyczany jako zwolennik skrajnych rozwiązań, które eliminują możliwość resocjalizacji. W USA za przestępstwa gospodarcze popełniane wielokrotnie czy rozboje i gwałty można trafić do więzienia na kilkaset lat.

'Mam czas i chęci, ale jeżeli chodzi o prawo to ja mogę doczytać'. Tak wybierano ławników do Sądu Najwyższego

Więcej o:
Komentarze (327)
Kodeks karny - zmiany. Zbigniew Ziobro chce zaostrzenia i sumowania kar
Zaloguj się
 • 1moja

  Oceniono 64 razy 48

  I niech zmieniaja, bedzie jak znalazl, jak sie zastapi Dekomunizacje Dekaczyzacja. Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • chi-neng

  Oceniono 59 razy 37

  Jaka kara bedzie adekwatna dla wszystkich marionetek rzadowych i pajaca z palaca, a przede wszystkim tego, ktory to wszystko stworzyl - JK, za :

  • Zamordowanie Konstytucji
  • Zamordowanie Trojwladzy
  • Sadownictwa
  • Ordynacji Wyborczej
  • Wolnych Mediow
  • Demokracji
  • ZDRADE STANU
  • Zamordowanie wlasnego brata i 95 osob
  • Zamordowanie WLASNEJ OJCZYZNY I JEJ POZYCJI NA ARENIE MIEDZYNARODOWEJ

 • bob_59

  Oceniono 56 razy 34

  Większość nawet nie zdaje sobie sprawy, że za działania zmierzające do zmiany przemocą ustroju RP kary są wyższe niż za zabójstwo:
  "Kto, mając na celu (........) lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu,
  podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności."
  Wygląda na to, że Ziobro chce wysłać siebie i resztę spiskowców od razu na szafot...

 • darek655

  Oceniono 45 razy 25

  Oj Zero kręcisz bat na własne dupsko.Długo posiedzisz za łamanie konstytucji RP.

 • frajtak

  Oceniono 37 razy 19

  Świetnie! Jak się zsumuje bandyckie poczynania ziobrzycy, to szybko nie wyjdzie.

 • jxl82

  Oceniono 37 razy 19

  Kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada. Bardzo zatem w tym miejscu liczę na pana ministra ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX