Szymon Hołownia idzie protestować w obronie sądów. Weźmie ze sobą białą kartkę

Nie umiem krzyczeć na demonstracjach i bujać policyjnymi płotami, wezmę ze sobą pustą kartkę. To dla mnie najbardziej czytelny znak: nie ma na niej żadnych nazwisk, z którymi walczę, nie ma też jednak mojego głosu za tym, co się dziś dzieje. Jeśli ktoś czuje podobnie - niech robi podobnie - pisze na Facebooku Szymon Hołownia, publicysta i felietonista "Tygodnika Powszechnego".

Hołownia w obszernym wpisie tłumaczy, dlaczego we wtorek wybierze się na demonstrację w obronie sądów. - Ci, którzy dziś cieszą się z tego, że wreszcie "sądy nasze", i że wymontowali bezpiecznik, tak by prąd mógł wreszcie porazić tych innych, nie rozumieją, że dziś, owszem, porazi tych innych, ale za chwilę również ich samych. I każdego innego - przekonuje publicysta.

Jak zaznacza na początku "rok temu wyszedł manifestować na ulicę po raz pierwszy w 42 - letnim życiu. Jutro wyjdzie po raz drugi".

Politycy PiS i PO niech się na zmianę co parę kadencji wsadzają do pierdla, skoro lubią. Ale jak ja spojrzę w lustro, gdy Polska przez to co się dzisiaj, w lipcu, dzieje, za pokolenie czy dwa utraci tak dziś fetowaną niepodległość? Dzieci zapytają mnie: "Gdzie byłeś?" Co im powiem? Że był lipiec, byłem na działce? Że musiałem pilnie skończyć książkę? Że wiesz, synku, córeczko, ale przez osiem lat to tamci jedli ośmiorniczki, zabrali tatusiowi wirtualny hajs z OFE i generalnie było gorzej? - pyta retorycznie

Jak tłumaczy "sądy w Polsce wymagają zmian", bo "sędziowie nadmuchali ego swego środowiska, i zdecydowanie nie są doskonali", ale "partia nominująca zarazem rząd i sądy, sądzące te rządy, to nie demokracja, to totalitaryzm". 

Partia, która rządzi w tej chwili, wygrała wybory do Sejmu, nie do Sądu. Nie dostała też od wyborców prawa do zmiany konstytucji. Zmienia ją więc naokoło, po partyzancku, wcześniej spacyfikowawszy sąd konstytucyjny. Jestem pracodawcą (a nie poddanym) klasy politycznej, stąd wynika moje prawo do stwierdzenia: w piłkę możecie grać, jak chcecie, ale nie zmieniajcie pod siebie zasad gry - wzywa Hołownia

I dlatego pójdzie we wtorek w okolice Sejmu. Zaprotestuje po swojemu, bo jak przyznaje "nie umie krzyczeć na demonstracjach, poddawać się tym pompowanym emocjom, coraz głośniej skandować poddawanych przez zapiewajłę haseł, bujać policyjnymi płotami".

"Stanę więc sobie gdzieś w okolicy, na uboczu innych demonstracji i będę tak sobie stał. W nadziei, że stanie obywatela na chodniku nie jest jeszcze nielegalne. A ponieważ, jak pewnie wielu z nas, nie będę tam mógł stać cały czas (bo muszę też zarabiać na pensje senatorów, prezydenta i policji), aż do decyzji Dużego Pałacu, będę woził za przednią szybą auta zwykłą białą kartkę A4. Wystawię ją za szybą okna w domu. Takie sytuacje domagają się symbolu. Pusta kartka to dla mnie najbardziej czytelny znak: nie ma na niej żadnych nazwisk, z którymi walczę, nie ma też jednak mojego głosu za tym, co się dziś dzieje. Jeśli ktoś czuje podobnie - niech robi podobnie".

Zgromadzenie Narodowe bez opozycji. Orędzie wygłaszał prezydent Duda

Więcej o:
Komentarze (140)
Szymon Hołownia idzie protestować w obronie sądów
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 41 razy 25

  Kaczynski i PIS chca sobie podporzadkowac sobie sedziow i sady po to zeby moc skazywac swoich przeciwnikow politycznych, i zapewnic sobie bezkarnosc. Interes obywateli nie ma dla PIS-u zadnego znaczenia. Wymiar sprawiedliwosci potrzebuje zmian i reform, ale nie PIS-owskich "zmian" i "reform".

 • bonnieblue6

  Oceniono 18 razy 16

  Do KK zniechęciłam się całkowicie w ciągu ostatnich dwóch lat, ostatecznie w okolicznościach dość dramatycznych. Nic w tym nie ma z miłości bliźnego - dużo natomiast pragnienia kontroli nad reprodukcją i społeczeństwem, nieufności i zwykłego przesądu.
  Ale mamy coś wspólnego. Możemy się spierać o pryncypia tylko w wolnym kraju, bo tylko w demokracji takie dyskusje są możliwe. Totalitaryzm niewoli wszystkich bez wyjątku.
  PiS wszystkich, którzy nie należą do nich, nazywa lewakami i zapędza w kąt. Od ściany, jak mówią prawa fizyki, można się bardzo skutecznie odbić.

 • wk1953

  Oceniono 24 razy 14

  wreszcie się Pan opamiętał

 • kragon

  Oceniono 19 razy 11

  a rozmawił ten Holownia z jakims biskupem by go przekonac do potepienia sodow? nie? no coz katolicy wspieraja swoich pe do fi li

 • filip2604

  Oceniono 12 razy 10

  Tomek Lipiński - "Jakby nie stało się nic"
  piosenka stara ale jaka aktualna
  "...nie odwracaj oczu... nie chowaj rąk... i niech nie będzie tak że wali się świat i nikt nic nie robi"

 • MACIEKR76

  Oceniono 30 razy 10

  Uważaj! Biała kartka to symbol nienawiści podobnie jak biała róża.

 • kaja206

  Oceniono 17 razy 9

  Niech Hołownia uważa, bo prokurator może dopatrzyć się na tej białej kartce haseł propagujących systemy totalitarne i zapuszkuje go na dwa lata do paki.

 • ziggybum

  Oceniono 17 razy 9

  Szymek, za późno, stary. Kościój już spieprzył, co było do spieprzenia. Teraz już tylko wynocha za szkół, z polityki, z decyzji o przszłości Polski. Jesteście żałośni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX