Jacek Kurski w obszernym wywiadzie. "TVP pokazuje prawdę". Mówi też o swoim ślubie

Prezes TVP Jacek Kurski w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" podkreślał, że Telewizja Polska jest pluralistyczna, choć powinna prezentować racje obozu władzy. Przekonywał jednocześnie, że TVP nie agituje za żadnym konkretnym ugrupowaniem.

Prezes TVP Jacek Kurski udzielił wywiadu Michałowi Karnowskiemu z tygodnika "Sieci". Kurski w obszernym wywiadzie przekonywał, że nieprawdziwe są oskarżenia dotyczące upolitycznienia i "podeptania misji publicznej" Telewizji Polskiej.

Jacek Kurski: TVP powinna pokazywać racje władzy

- Słyszę te epitety, wyzwiska, kłamstwa i to oczywiście nie jest nic miłego. (...) Ale ziarno prawdy w tych zarzutach zdarza się niezwykle rzadko. Można tylko powtórzyć sformułowanie przypisane Napoleonowi: "Wielkość człowieka poznaje się po liczbie jego wrogów" - mówił Kurski.

Dodał, że "siła nienawistnej kampanii, z którą spotyka się odrodzona TVP, jest dowodem na to, że projekt budowy medium narodowej tożsamości się powiódł".

- Tworzymy pluralizm, dajemy ludziom realny wybór, pokazujemy prawdę. Nie prowadzimy agitacji za jakąkolwiek partią polityczną, choć uważam, że telewizja publiczna musi pokazywać racje władzy, obozu, który wygrał, z zapewnieniem oczywiście pakietu obecności opozycji

- podkreślił. Kurski zdradził również, że Ewa Bugała, była reporterka TVP znana z materiałów krytycznych wobec opozycji, w ciągu kilku tygodni zadebiutuje z programem lifestyle'owym.

Jacek Kurski: Pojadę osobiście z kamerą

Prezes TVP skrytykował także badania oglądalności Nielsena, które według niego zaniżają wyniki Telewizji Polskiej. - Ten panel udaje ogólnopolski, w rzeczywistości jest bardziej skoncentrowany na wielkich miastach i na ich obrzeżach - stwierdził Kurski.

- Wyślemy niezależnego polskiego audytora, by zbadał, jak to naprawdę wygląda. Zażądamy tego zdecydowanie, pojadę tam osobiście z kamerą. Sprawa jest poważna. Wedle szacunków TVP utracone korzyści z tytułu niewykazanej oglądalności mogą sięgać nawet 2 mld 400 mln zł w ciągu ponad sześciu lat obowiązywania umowy - mówi.

Kurski: Ślub będzie skromny i pokorny

Prezes TVP odniósł się także do kwestii prywatnych, skomentował doniesienia o zbliżającym się ślubie z Joanną Klimek. Stwierdził, że będzie on "skromny, pokorny".

- Rzadko się zdarza, by w wieku 50 lat znaleźć miłość swojego życia i pracę, która - choć niezwykle ciężka - daje poczucie satysfakcji i spełnienia ważnej misji. Mogę tylko Bogu za to wszystko dziękować - podsumował szef TVP.

Jacek Kurski: "Nie ma żadnej cenzury w telewizji publicznej. Mamy do czynienia jedynie z psychozą"

Więcej o: