"Żeby świry się nie dostawały". Tak marszałek Senatu rozmawia z mieszkańcami o protestach

To, że przed Sejmem stawia się barierki, nie jest już zaskoczeniem. Pytanie brzmiało: Po co? Odpowiedzi udzielił, Stanisław Karczewski. - Żeby świry się nie dostawały - stwierdził marszałek Senatu na spotkaniu z mieszkańcami Gdyni.

- Żeby świry tam się nie dostawały i nie szkodziły - oto odpowiedź marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego, na pytanie o zasadność stawiania barierek wokół terenu Sejmu. Na nagraniu, zarejestrowanym przez kamery TVN24, Karczewski mówi też, co sądzi o protestujących:

Ci protestujący mają takie przyszywki "Sejm jest nasz". Otóż nie. Nie jest ani nasz, ani ich. Jest nasz wspólny. Ale to nie znaczy, że do Sejmu można wejść i zrobić wszystko. Że można wjechać w bagażniku. 

- Sejm od dwóch i pół roku reprezentują wybrani przedstawiciele narodu. Ich wybrano. A wy nie możecie się z tym pogodzić, że przegraliście. Przegraliście - mówił marszałek Senatu na spotkaniu z mieszkańcami Gdyni. 

Protesty pod Sejmem

W związku ze zmianami prawa regulującego pracę Sądu Najwyższego, przed Sejmem przez kilka ostatnich dni zbierali się protestujący. Brali w nich udział przedstawiciele m.in. Obywateli RP, KOD i Strajku Kobiet. 

Po piątkowych demonstracjach policja zatrzymała cztery osoby. Wszystkie zostały już zwolnione z aresztu. Ich reprezentanci twierdzą jednak, że policja w trakcie zatrzymań przekroczyła uprawnienia. 

W poniedziałek do prokuratury zostanie skierowane zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy. Poinformował o tym mecenas Jarosław Kaczyński, pełnomocnik dwóch uczestników piątkowych demonstracji przed Sejmem.

Policja: Postępujemy zgodnie z prawem

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji kom. Sylwester Marczak podkreślił na niedzielnej konferencji prasowej, że funkcjonariusze działali "w sposób adekwatny".

- Jeżeli mówimy o sytuacji, w której policjanci są atakowani, nie wyobrażam sobie czegoś takiego, że policjanci nie będą interweniować. Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy policjanci podejmują działania, kiedy jest stawiany czynny lub bierny opór, kiedy wydają konkretne polecenia i one nie są wykonywane - żeby policjanci nie używali środków przymusu bezpośredniego - tłumaczył kom. Marczak.

- Użycie środków przymusu bezpośredniego to jest użycie siły. Użycie siły, które niestety może się wiązać z tym, że mogą się pojawić obrażenia. Osoby zatrzymane podczas ostatnich zabezpieczeń ze strony policjantów nie były spokojne, szarpały się, machały rękami, głową, stąd możliwość powstawania obrażeń - dodał funkcjonariusz.

Sądowa ustawa PiS znowu do poprawki. Zmiany mają zadowolić Komisję Europejską, ale opozycja krzyczy: 'niechlujstwo'

Więcej o:
Komentarze (395)
"Żeby świry się nie dostawały". Tak marszałek Senatu rozmawia z mieszkańcami o protestach
Zaloguj się
 • o.taki.sobie

  Oceniono 119 razy 89

  " A wy nie możecie się z tym pogodzić, że przegraliście. Przegraliście "

  Tak mówi marszałek Karczewski do wszystkich Polaków i do całej Polski.

  Ma rację. Polska przegrała. Polacy przegrali.

  Ale to nie oznacza, że władza wygrała. Władza bez Polaków nie da rady więc dzisiejsze zwycięstwo władzy wprowadzającej zmiany bez poparcia u Polaków jest zwycięstwem pyrrusowym.

 • krynolinka

  Oceniono 119 razy 83

  To jakim cudem sam się do sejmu dostałeś panie marszałku ? Kontrola nie zadziałała czy jak?

 • owca888

  Oceniono 92 razy 66

  Wysoki poziom wypowiedzi, panie nibymarszałku.
  Tak się wyraża przedstawiciel instytucji państwowej - pięknie.
  Słoma w butach. Lekarz do bani i marszałek do bani.

 • bob_59

  Oceniono 81 razy 57

  Żeby świry nie przeszkadzały, pisiory zbudowały sobie państwo policyjne i wyrzuciły Konstytucję do śmieci.
  Tyle tylko, że tym samym pozbawili sie demokratycznego mandatu do sprawowania władzy i aktualnie, w oczekiwaniu na sąd ostateczny, są jedynie p.o. rządzacych...

 • viaac

  Oceniono 80 razy 50

  Później idzie jeden z drugim do tv i biadoli o "przemyśle pogardy".
  Nie do wytrzymania ta ich hipokryzja.

 • francek4

  Oceniono 72 razy 42

  gorszego śmierdzącego świra jak ty to nie ma
  jakim cudem ty świrze nad świrami tam się dostałeś ?????????????????

 • pysio62

  Oceniono 67 razy 41

  Swirami to sa PIS-owcy, ale to nie znaczy, ze to pozwoli im uniknac w przyszlosci pociagniecia ich do odpowiedzialnosci konstytucyjnej, karnej, cywilnej i finansowej.

 • cezar85

  Oceniono 63 razy 33

  oczywiście marszałek senatu miał na myśli - "Żeby świry się nie wydostawały"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX